MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza wielkie czyszczenie ewidencji pojazdów. Znikną miliony aut! Ile w Gorzowie?

Magdalena Marszałek
Rusza wielkie sprzątanie bazy danych CEPiK z aut-widmo.
Rusza wielkie sprzątanie bazy danych CEPiK z aut-widmo. Piotr Krzyżanowski
Dziesiątego czerwca rozpocznie się wielkie czyszczenie Centralnej Ewidencji Pojazdów z tak zwanych "martwych dusz". Chodzi głównie o samochody, które nadal figurują w bazach wydziałów komunikacji jako zarejestrowane, choć w praktyce nie istnieją. Dzięki takim porządkom z rejestrów w całym kraju zniknąć ma prawie siedem milionów pojazdów widmo. Tylko w Gorzowie będzie ich prawie dwadzieścia tysięcy.

Auta stoją i psują statystyki

Obecnie w naszym kraju na tysiąc mieszkańców przypada ponad siedemset samochodów, co czyni nas pod tym względem europejskim liderem. To jednak mit, bo okazuje się, że potęga motoryzacyjną jesteśmy tylko na papierze. W Centralnej Ewidencji Pojazdów znajdują się bowiem auta zarejestrowane dawno temu, ale już niejeżdżące po drogach. Według szacunków, w bazie widnieje ponad siedem milionów pojazdów, które są użytkowane tylko w teorii.

Które pojazdy znikną z bazy?

Teraz dane zostaną w końcu zaktualizowane. Dziesiątego czerwca rozpocznie się bowiem wielkie sprzątanie bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Czystki obejmą głównie auta, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani obowiązkowego ubezpieczenia.

Decyzje o rejestracji pojazdu wydane przed dniem 14 marca 2005 roku dotyczące pojazdów nieposiadających ważnego okresowego badania technicznego, w stosunku do których ich posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jeżeli pojazd im podlega, przez okres dłuższy niż 10 lat, przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, wygasają z dniem 10 czerwca 2024 roku.

To oznacza, że z bazy zostaną wyrejestrowane pojazdy:

  • zarejestrowane przed 14 marca 2005 roku
  • nie posiadające ważnego okresowego badania technicznego
  • nie posiadające obowiązkowego ubezpieczenia OC od co najmniej 10 lat

Tysiące pojazdów znikną z Gorzowa

W Gorzowie obecnie zarejestrowanych jest około 120 tysięcy pojazdów. Szacuje się, że wśród nich jest prawie 20 tysięcy takich "martwych dusz", które są w bazie od dawna, ale też od dawna nie jeżdżą po drogach.

Chodzi przede wszystkim o uporządkowanie stanu prawnego pojazdów, co do których zachodzi istotne podejrzenie, że faktycznie nie poruszają się po drogach. To są głownie samochody osobowe, motorowery, motocykle czy przyczepki, które wciąż widnieją w rejestrach, ale w praktyce zostały rozebrane na części, zezłomowane lub zalegają gdzieś w garażach i na posesjach - mówi Agnieszka Troszczyńska z Wydziału Komunikacji UM w Gorzowie.

Wiele z takich pojazdów nie zostało wyrejestrowanych na przykład z powodu zaniedbań właścicieli dotyczących obowiązku zawierania umów ubezpieczenia OC, którzy obawiają się kary finansowej.

Czy twoje auto jest na liście?

Właściciele samochodów, którzy figurują w dokumentach, nie dostaną informacji uprzedzających ich o wyrejestrowaniu pojazdu na przykład pocztą. To, czy nasz pojazd zostanie wyrejestrowany, możemy sprawdzić między innymi w Biuletynach Informacji Publicznej urzędów miast i gmin, które publikują tam obwieszczenia oraz listy pojazdów typowanych do usunięcia z bazy danych. Taką listę opublikował już między innymi gorzowski magistrat. Można ja znaleźćTUTAJ.

Można ponownie zarejestrować

Każdy posiadacz samochodu, który zostanie wymazany z rejestru, będzie mógł go ponownie zarejestrować po spełnieni wymogów określonych w przepisach prawa o ruchu drogowym. Pojazd musi więc pozytywnie przejść badanie techniczne i posiadać obowiązkowe ubezpieczenie. Co ważne - właściciele pojazdów, którzy dokonają powtórnej rejestracji, nie będą podlegali karze za brak OC za okres, w którym ubezpieczenie nie było opłacane.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska