Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z jakim dokumentem do lekarza

Sylwia Malcher Nowak, rzecznik LOW NFZ
Wybierając się do lekarza, który przyjmuje w ramach ubezpieczenia, pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument, który potwierdza twoje prawo do darmowej wizyty. Nie jest nim książeczka RUM.

Ustawa zdrowotna mówi, że dokumentem potwierdzającym prawo ubezpieczonego do świadczeń opieki jest karta ubezpieczenia zdrowotnego. Problem w tym, że taka karta nie została jeszcze wydana. Dlatego na razie, takim dowodem jest każdy dokument, który potwierdza nasze uprawnienia do świadczeń zdrowotnych. A przede wszystkim ten potwierdzający opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne (aktualny!).

Odcinek lub legitymacja

W przypadku emerytów i rencistów takim dokumentem jest odcinek przekazu lub wyciąg, potwierdzający pobieranie emerytury lub renty. Może to być także legitymacja emeryta, rencisty. Z kolei osoby, które same się ubezpieczyły (tzw. dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne) powinny okazać egzemplarz umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne wraz z dowodem opłacenia składki.

Inne dokumenty

Dla innych osób, dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne w NFZ może być również:

  • aktualny dokument zawierający zestawienie należnych składek zdrowotnych: ZUS RMUA, ZUS RZA, ZUS RCA - w przypadku pracowników i członków ich rodzin,
  • dowód wpłaty w przypadku składki odprowadzanej przez rolników do KRUS,
  • dowód wpłaty w przypadku osób ubezpieczonych prowadzących działalność na własny rachunek,
  • legitymacja ubezpieczeniowa z pieczątką zakładu pracy i aktualną datą,
  • zaświadczenie o pobieraniu zasiłku przedemerytalnego,
  • zaświadczenie wystawione przez urząd pracy, potwierdzające zgłoszenie
    i odprowadzanie składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku bezrobotnych niepodlegających ubezpieczeniu z innego tytułu.

    Mąż zgłasza żonę

    Bywa np., że pracuje mąż, a żona nie. Wtedy małżonek zgłasza swoją żonę do ubezpieczenia, a ta, wybierając się do lekarza, musi zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty.

    Jakie? Dla członków rodziny jest to:
  • dokument potwierdzający uprawnienia do świadczeń osoby ubezpieczonej (czyli tej, która zgłosiła członka rodziny), koniecznie razem z potwierdzeniem zgłoszenia do ubezpieczenia członka rodziny (druki ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA),
  • w przypadku osób, które ukończyły 18 rok życia dodatkowo dokument potwierdzający kontynuację nauki lub niepełnosprawność.

    Oprócz wszystkich tych dokumentów, dopuszcza się możliwość przedstawiania przez pacjenta innych dokumentów, które zawierają informację o odprowadzeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Może to być również zaświadczenie wystawione przez płatnika składki np. zakład pracy.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska