Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z odpadów składowanych pod Międzychodem produkowane będzie paliwo

Dariusz Brożek 095 742 16 83 [email protected]
- Wstępna obróbka odpadów odbywać się będzie w tej mieszarce. Jej wydajność wynosi aż 18 ton na godzinę - mówi Roger Montulet, prezes spółki Clean City.
- Wstępna obróbka odpadów odbywać się będzie w tej mieszarce. Jej wydajność wynosi aż 18 ton na godzinę - mówi Roger Montulet, prezes spółki Clean City. fot. Dariusz Brożek
Rafineria powstanie w zakładzie utylizacji odpadów w Mnichach. Ruszy w przyszłym roku. Już za miesiąc metan z rozkładających się śmieci ma ogrzewać zakład.

Produkcja paliwa ze śmieci komunalnych to pomysł luksemburskiego przedsiębiorcy Rogera Montulet. Przed kilkoma laty jego spółka Clean City wybudowała zakład utylizacji odpadów koło wsi Mnichy pod Międzychodem. - Technologia została już przetestowana w naszym zakładzie we Francji. W przyszłym roku podobną instalację uruchomiony w Mnichach - zapowiada.

W jaki sposób śmietnisko zamieni się w roponośny szejkanat? Po segregacji i wybraniu surowców wtórnych pozostałe odpady będą rozdrabniane w specjalnych maszynach. Wydzielone z nich zostaną dwie frakcje, które trafią do reaktora.

- Z części organicznej produkowane będą nawozy sztuczne, natomiast z nieorganicznej po obróbce i uzdatnieniu będziemy robić alternatywne paliwo do cementowni - zapowiada Dorota Dżendżera-Kaczmarek, dyrektor zakładu ds. eksploatacji.

Mieszarkę już mają

Pierwsza z zamówionych maszyn trafiła już do Mnich. To potężne mieszadło, które przerabia 18 ton odpadów na godzinę. Na linii zainstalowane zostaną trzy inne urządzenia. R. Montulet nie martwi się o ,,paliwo'' do mieszarek. W ub.r. do Mnich trafiło 85 tys. ton śmieci z woj. lubuskiego i wielkopolskiego. W tym roku będzie ich jeszcze więcej.

- Po przerobieniu w tej instalacji aż o czterdzieści procent zmniejszy się ilość odpadów składowanych w kwaterach - wylicza.

Zaczną od gazu

Zwiastunem rafinerii jest instalacja gazowa montowana na pierwszej kwaterze z odpadami Wydrążono w niej otwory, niebawem zainstalowane tam zostaną rury. Po co?

- Podczas procesu rozkładu śmieci powstaje metan. Na tradycyjnych wysypiskach gaz się ulatnia i zatruwa atmosferę. My będziemy go odzyskiwać i wykorzystywać do produkcji energii elektrycznej oraz do ogrzewania zakładu - zapowiada D. Dżendżera-Kaczmarek.

Na terenie zakładu powstanie generator i turbina. Prezes R. Motulet zapowiada, że instalacja gazowa zostanie uruchomiona w ciągu najbliższego miesiąca. W przyszłym roku ruszy produkcja paliwa. - To będzie nowatorskie rozwiązanie w skali całego kraju - zaznacza Czesław Czubaj, kierownik wydziału ochrony środowiska w międzychodzkim magistracie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska