Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z renty na emeryturę

Andrzej Włodarczak
Rencistka po osiągnięciu 60 lat, a rencista - 65 automatycznie przechodzą na emeryturę. I to niezależnie od tego, ile lat przepracowali w swoim życiu.

Od 1 stycznia 2006 r. ZUS przyznaje emerytury osobom, które pobierają renty z tytułu niezdolności do pracy i osiągną powszechny wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Nie muszą one składać żadnych wniosków, gdyż świadczenie przyznawane jest z urzędu.

Emerytury z urzędu nie dostanie jednak rencista, który skończył wiek uprawniający do wcześniejszej emerytury: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Emerytura taka przysługuje od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury. Prawo do dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje z dniem przyznania prawa do emerytury.

Wystarczy każdy staż

Przy przechodzeniu na emeryturę na ogólnych zasadach kobieta musi udowodnić 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a mężczyzna 25 lat takich okresów. Reguły te nie obowiązują w przypadku emerytury z urzędu. Dla jej przyznania wystarczy jakikolwiek okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Emerytury z urzędu nie dostanie więc np. osoba, którą jeszcze w trakcie nauki uznano za całkowicie niezdolną do pracy i która pobiera tzw. rentę uczniowską. A także osoba pobierająca rentę rodzinną lub wypadkową.

Nie niższa od renty

Emeryturę z urzędu ZUS wylicza tak samo jak każdej innej osobie przechodzącej na to świadczenie. Bierze pod uwagę tzw. kwotę bazową oraz okresy składkowe i nieskładkowe.
Ponieważ rencista nie musi mieć wymaganego ustawą stażu pracy, wyliczona emerytura może być niska. Przepisy zapewniają jednak takim osobom ochronę - emerytura nie może być niższa od pobieranej dotąd renty.

Emerytura z urzędu nie może też być niższa od określonej przepisami najniższej emerytury. Wynosi ona teraz 597,46 zł. Jeśli wyliczona emerytura będzie niższa od tej kwoty, ZUS podwyższy ją do tej wysokości. Zasada ta nie dotyczy jednak osób, które nie mają stażu ubezpieczeniowego wynoszącego 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.

Możliwe przeliczenie

Do emerytury z urzędu mają zastosowanie przepisy dotyczące przeliczania świadczeń emerytalno-rentowych. Jeśli więc rencista znajdzie dokumenty potwierdzające wyższe zarobki z okresu uwzględnionego do obliczenia świadczenia albo dodatkowe okresy składkowe lub nieskładkowe, może zwrócić się do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury.

W tym przypadku stosuje się również zasady dotyczące zbiegu świadczeń. Emerytura z urzędu może być zatem pobierana np. w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy, spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową - w proporcji określonej do tego rodzaju świadczeń. Może więc być pobierana cała renta powiększona o połowę emerytury albo emerytura powiększona o połowę renty.

Zapewniona waloryzacja

Przyznane z urzędu emerytury podlegają waloryzacji.

Zasada ta dotyczy również przypadków, gdy emerytura wypłacana jest w gwarantowanej wysokości równej rencie z tytułu niezdolności do pracy. Podwyższeniu w ramach waloryzacji podlega wtedy zarówno podstawa wymiaru, jak i kwota emerytury w wysokości gwarantowanej.
Dorabianie bez ograniczeń

Osoba, której zamiast dotychczasowej renty z tytułu niezdolności do pracy przyznano z urzędu emeryturę, może pobierać tę emeryturę bez względu na wysokość osiąganego przychodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Co istotne - nie ma tutaj znaczenia, czy dotychczasowe zatrudnienie jest kontynuowane.
TU SĄ PRZEPISY

  • Ustawa z 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 169 z 2005 r., pozycja 1412)
  • Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 39 z 2004 r., pozycja 353 z późniejszymi zmianami)
  • Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (DzU nr 273 z 2004 r., pozycja 2711)



    WAŻNE ADRESY

    oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
  • Gorzów Wlkp., ul. Sikorskiego 42, tel. 0 95 728 52 00
  • Zielona Góra, ul. Kupiecka 65, tel. 0 68 329 42 00


  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska