Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 3 tys. zł mandatu za jazdę "na bałwana" i "na czołgistę"

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Co grozi za nieodśnieżenie auta? Policjanci mogą ukarać kierowców m.in. za oblepione śniegiem szyby, nieczytelne tablice rejestracyjne lub  jazdę na dziennych światłach w czasie opadów śniegu.
Co grozi za nieodśnieżenie auta? Policjanci mogą ukarać kierowców m.in. za oblepione śniegiem szyby, nieczytelne tablice rejestracyjne lub jazdę na dziennych światłach w czasie opadów śniegu. Wojciech Matusik / Polska Press
Padający śnieg ogranicza widoczność i niekiedy jest poważnym zagrożeniem dla kierowców. Przy częstych opadach powstaje tzw. kurtyna śnieżna, pod którą chowają się zaparkowane pojazdy. Część kierowców może nie pamiętać, że za nieodśnieżony samochód grozi nawet 3 tys. złotych mandatu. Kiedy policjanci wlepiają tak wysoką karę?

Nieodśnieżony samochód powoduje zagrożenie

Śnieg na samochodzie to niestety norma. Po opadach śniegu każdy pojazd zaparkowany "pod chmurką" musi zostać odśnieżony przed jazdą.

- Liczenie na to, że podczas jazdy pęd powietrza zdmuchnie śnieg nie jest zbyt bezpieczne. Zanim śnieg zostanie zdmuchnięty, nasz samochód jest słabo widoczny. A podczas zdmuchiwania można stworzyć bardzo poważne zagrożenie dla innych - mówi podinsp. Katarzyna Kucharska.

Jadąc samochodem z grubą warstwą śniegu, kierowcy najczęściej mają ograniczoną widoczność, nie tylko na przedniej szybie, ale także we wstecznym i bocznych lusterkach. Ponadto, kiedy reflektory są pokryte śniegiem, światło nie rozprasza się właściwie, co może ograniczać zasięg oświetlenia drogi. Puch na dachu może zwiększyć wagę pojazdu i zmienić jego aerodynamikę, a więc wydłużyć czas hamowania. Z tych i innych względów konieczna jest rutyna w postaci odśnieżania samochodów.

Co grozi za nieodśnieżenie auta?

Kary za takie wykroczenia w 2023 roku były niezwykle surowe. Wynika to z art. 66 prawa o ruchu drogowym.

"Pojazd musi być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby [...] zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu" - brzmi piąty punkt pierwszego ustępu art. 66.

Jazda nieodśnieżonym pojazdem, zwłaszcza z warstwą śniegu na dachu lub masce, nazywana potocznie jazdą "na bałwana", może skutkować mandatem w wysokości 3000 zł. W teorii za owo wykroczenie punkty karne nie grożą. Chyba że policjant uzna je za zagrażające bezpieczeństwu. Wtedy na konto kierowcy trafia 15 punktów.

- Podobnie jest z jazdą „na czołgistę”, czyli w sytuacji kiedy kierowca porusza się samochodem, z niewielką szparą wydrapaną w oblodzonej szybie. Pole widzenia kierowcy jest wówczas bardzo ograniczone. Dodatkowo za nieczytelne tablice rejestracyjne można dostać 3 punkty karne - dodaje asp. szt. Sylwia Serafin z KPP w Lubinie.

Za co jeszcze można dostać mandat zimą?

  • Zabrudzone i oblepione śniegiem nie mogą być też przednie i tylne reflektory, tablice rejestracyjne, czy kierunkowskazy - można za to otrzymać 50-200 złotych mandatu.
  • Śnieg nie może zalegać również na dachu samochodu, przedniej masce, czy pokrywie bagażnika. Taryfikator przewiduje 20-3000 złotych mandatu za nieodśnieżone poszczególne elementy karoserii.
  • Dodatkowo za nieczytelne tablice rejestracyjne można dostać 500 złotych i 8 punktów karnych. Taki czyn jest określany jako "zakrywanie tablic", dlatego też kara może być dotkliwa.
  • Kierowca może dostać mandat od 100 do 300 złotych także za zbyt długi, trwający dłużej niż minutę postój z włączonym silnikiem.
  • Mandat za jazdę na światłach dziennych w czasie opadów deszczu lub śniegu wynosi 100 złotych i 2 punkty karne.

Funkcjonariusze na Dolnym Śląsku dodatkowo przypominają o swoich apelach dotyczącej bezpiecznej jazdy.

- Prócz zachowania zdrowego rozsądku, nie zapomnijmy odpowiednio przygotować swój pojazd. Zmiana opon z letnich na zimowe to podstawa. Uzupełnijmy płyny w spryskiwaczach na zimowe, które są odporne na ujemne temperatury. Dostosujmy prędkość do warunków, nie hamujmy gwałtownie i zachowujmy szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych - dodaje asp.szt. Wioletta Polerowicz.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nawet 3 tys. zł mandatu za jazdę "na bałwana" i "na czołgistę" - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska