Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za wolne w niedzielę pracownikom trzeba zapłacić

(gm)
Pracownicy sklepów, które nie pracowały z powodu żałoby narodowej powinni dostać wynagrodzenie liczone jak za czas przestoju (fot. archiwum)
Pracownicy sklepów, które nie pracowały z powodu żałoby narodowej powinni dostać wynagrodzenie liczone jak za czas przestoju (fot. archiwum)
- 11 kwietnia, po katastrofie prezydenckiego samolotu, markety nie pracowały. Teraz niektórzy pracodawcy każą pracownikom odpracować ten dzień. Czy słusznie? - pytają Czytelnicy.

Nie. Dla uczczenia żałoby narodowej pracodawcy z własnej inicjatywy podęli decyzję o zamknięciu placówek handlowych. - W związku z tym, pracownik ma prawo do wynagrodzenia za ten nadzwyczajny dzień wolny. Będzie mu przysługiwało wynagrodzenie liczone jak za czas przestoju - wyjaśnia Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze. Sytuacja wygląda w ten sposób, że pracownik był gotowy do wykonywania pracy, a nie mógł jej świadczyć z przyczyn jego nie dotyczących.

W tym przypadku mają zastosowanie przepisy art. 81 Kodeksu pracy. Jest to wynagrodzenie odpowiadające godzinowej lub miesięcznej stawce osobistego zaszeregowania danego pracownika. A jeśli takich składników nie ma w umowie o pracę, wówczas bierze się pod uwagę 60 proc. wynagrodzenia pracownika. Ale te 60 proc. nie może stanowić kwoty mniejszej niż 1.317 zł brutto (czyli minimalne wynagrodzenie za pracę).

 

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska