Nasza Loteria

Zabytkowe rowery zjechały do Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. To wystawa Rowerowe historie, która łączy przeszłość i teraźniejszość okolicy

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W Muzeum Miejskim w Nowej Soli można oglądać nową wystawę Rowerowe historie
W Muzeum Miejskim w Nowej Soli można oglądać nową wystawę Rowerowe historie Starostwo Powiatowe w Nowej Soli/Anna Chyła
Do końca stycznia przyszłego roku w Nowej Soli można oglądać wystawę Rowerowe historie. To efekt współpracy Muzeum Miejskiego i Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej. To w Otyniu działała fabryka „Edelweiss”, która produkowała sprawne do tej pory rowery.

Nowa wystawa w Muzeum Miejskim w Nowej Soli. Rowerowe historie

Na wystawie można podziwiać historyczne rowery i akcesoria rowerowe z początków XX wieku. Zbiory udostępnili Sylwester Filipiak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej i grupy rekonstrukcyjnej Retro Rowery Otyń-Nowa Sól, Waldemar Bednarek, który na wystawie zaprezentował rowery znanych producentów polskich i zagranicznych oraz Sebastian Smołaga, który kolekcjonuje rowery niemieckie wyprodukowane przed 1945 rokiem. Muzeum informuje, że unikatami ze względu na konstrukcję są rowery z kolekcji Wojciecha Dąbrowicza.

Dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli podkreśla, że udało się połączyć na wystawie pasje członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej i zbiory kolekcjonerów z Nowej Soli, którzy rzadko je prezentują: – Duża kolekcja rowerów dotychczas była pokazywana w formie plenerowej. Uzgodniliśmy, że warto zaprezentować te zbiory w muzeum również dla innych odbiorców, którzy niekoniecznie uczestniczą w imprezach plenerowych.

W Muzeum Miejskim w Nowej Soli można oglądać nową wystawę Rowerowe historie

Zabytkowe rowery zjechały do Muzeum Miejskiego w Nowej Soli....

Turystyka rowerowe w powiecie nowosolskim. Dużo wydarzeń

Historyczne rowery są okazją i swoistym pretekstem do pokazania tego, co się dzieje w temacie turystyki i sportów rowerowych w mieście i okolicy.

– Jesteśmy jednym z takich miejsc w regionie, gdzie pasje rowerowe są bardzo popularne wśród mieszkańców. Mamy bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturę rowerową, zarówno do turystyki, jak i sportów rowerowych – zachwala T. Andrzejewski. To m.in. tor do jazdy na BMX-ach, popularna ścieżka Kolej na rower, nowa ścieżka do Zielonej Góry Zatonia. A planowane do wykonania są już kolejne trasy.

Dyrektor muzeum przypomina, że dużym zainteresowaniem cieszą się takie wydarzenia, jak Święto Roweru w Otyniu, czy Paszport rowerzysty organizowany przez starostwo powiatowe oraz rajdy Bike, na które zaprasza nowosolski MOSiR. W Nowej Soli prężnie działa też Klub Turystyki Kolarskiej Turkot. Miasto trzy razy zdobyło tytuł Rowerowej Stolicy Polski, a pobliski Otyń w tym roku zdobył ten sukces.

– Mamy rowerowy bum – podkreśla Tomasz Andrzejewski. – Zarówno przeszłość pokazana w pasjach kolekcjonerów i wszystko to, co się wokół rowerów dzieje w mieście i okolicy, udało się w tej formule wystawy połączyć.

Ekspozycję uzupełniają plansze na temat historii roweru i fabryki rowerów „Edelweiss” w Otyniu. Można zobaczyć też fotorelacje z imprez rowerowych. Grupy szkolne i przedszkolne mogą się zgłaszać na warsztatowe lekcje muzealne, które będą odbywały się do końca stycznia. Pierwsze zajęcia już się odbywają.
Partnerami wystawy są Powiat Nowosolski i Miasto Nowa Sól.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska