Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy dwór w Zielonej Górze przeszedł metamorfozę. To miejsce już tak nie wygląda. Co tutaj będzie?

Wideo
od 12 lat
Jeszcze rok temu o tej porze pewnie mało kto wierzył, że ten remont się uda. Tymczasem już po kilku miesiącach prac Centrum Kultur Europejskich jest gotowe do otwarcia. Przed oficjalnym otwarciem zobaczyliśmy, jak wygląda od zewnątrz i w środku zabytkowy dwór w Zielonej Górze Ochli.

Uratowany zabytek w Zielonej Górze Ochli

XVII-wieczny dwór mieści się przy ul. Górnej w Zielonej Górze Ochli. To miejsce przy jednej z bocznych uliczek nie traciło uroku, ale widać było, że potrzebowało pomysłu i pieniędzy na realizację.

– To obiekt, który od lat wywoływał oczekiwania i nadzieje osób, które chciały przywrócić jemu dawny blask. Przez lata próbowano podejmować różnego rodzaju wysiłki, ale niestety były one nieskuteczne. Postawiliśmy sobie za cel dokończyć te prace – wspomina marszałek Marcin Jabłoński. – Cieszę się, że ten projekt bardzo późno rozpoczęty, w trudnych okolicznościach, z pewnym ryzkiem, szczęśliwie dotarł do finału.

Wicemarszałek Łukasz Porycki wylicza, że przez 41 lat budynek nie doczekał się żadnego porządnego remontu. Naprawiane były dach i ubytki w murach.

Dwór w Zielonej Górze Ochli przed metamorfozą. Dzisiaj to miejsce jest całkowicie odmienione. Prace trwały od maja do grudnia 2023 roku. Szybkość prac przypomina tę z popularnych programów telewizyjnych. Zobacz więcej zdjęć, również ze środka już po wykonaniu projektu >>>

Zabytkowy dwór w Zielonej Górze przeszedł metamorfozę. To mi...

Umowa na dofinansowanie i szybkie prace

Obecna metamorfoza to efekt dotacji z Unii Europejskiej. Umowę na dofinansowanie projektu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 zawarto w listopadzie 2022 roku. 10 maja 2023 roku ruszyły prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane. Zabytek jest gotowy do otwarcia. W salach wykładowych są już krzesła i stoły i przede wszystkim potrzebny sprzęt. Jest też mała kuchnia.

Na zewnątrz jest minielektrownia fotowoltaiczna, są też klimakonwektory i pompy ciepła. Wszystko po to, aby utrzymanie budynku nie było drogie. Muzeum Etnograficzne wykupiło teren wokół, nie tylko do wprowadzenia nowoczesnych technologii. Znalazło się miejsce na ogród sensoryczny, ławki multimedialne, plac dla dzieci i parking.

– Celem było uratowanie obiektu i przypisanie mu nowych funkcji ważnych dla tożsamości regionalnej – mówi marszałek Jabłoński.

Marszałek liczy, że będzie to miejsce, wokół którego koncentrować się będzie spora część działalności Muzeum Etnograficznego. – Mamy piękne tradycje związane z ludźmi, którzy tutaj się osiedlili, pochodzą z różnych części obecnej i dawnej Polski. To jest takie miejsce, w którym będziemy starali się opowiadać o tym, jaka jest nasza historia i jak się zmieniało województwo lubuskie – zapowiada Marcin Jabłoński.

Dwór w Zielonej Górze Ochli. Co tutaj się będzie działo?

We dworze przede wszystkim Muzeum Etnograficzne będzie prowadziło działalność edukacyjną, ale to nie wszystko.

– Mamy jedyną w Polsce jednostkę budżetową, jaką jest Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego. Pierwszy pomysł jest taki, aby centrum miało tutaj swoją siedzibę. Rozmawiamy również z Lubuską Izbą Rolniczą, czy nie zechciałaby tutaj się przenieść – zdradza wicemarszałek Porycki.

Dyrektor Muzeum Etnograficznego dodaje, że do dworu zostanie przeniesiono izba pamięci, wcześniej otwarta w świetlicy. Powstaje też wystawa multimedialna na temat lubuskiego winiarstwa.

– Ma to być ośrodek kultury dla lokalnej społeczności, ale i dla mieszkańców całej Zielonej Góry – podkreśla Tadeusz Woźniak.

Całkowita wartość projektu przekroczyła 12 milionów złotych. Wkład własny ze środków województwa wyniósł niecałe 4 miliny zł.

Zobacz wideo: Umowa na remont barokowego dworu w Ochli

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska