Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żagań: Młodzi Brytyjczycy idą w hołdzie dla ofiar ewakuacji obozu jenieckiego

Paweł Goryl 0 68 377 02 20 [email protected]
Brytyjscy żołnierze bardzo chętnie biorą udział w tradycyjnym już marszu na trasie Żagań - Lipna - Bad Muskau - Spremberg.
Brytyjscy żołnierze bardzo chętnie biorą udział w tradycyjnym już marszu na trasie Żagań - Lipna - Bad Muskau - Spremberg. fot. Paweł Goryl
We wtorek już po raz szósty kadeci Royal Air Force (Królewskie Siły Lotnicze Wielkiej Brytanii) wyruszyli śladami ewakuacji alianckich jeńców Stalagu Luft III w Żaganiu z 1945 roku.

Marsz z Żagania do Sprembergu mają zakończyć dzisiaj.

- Long March to fantastyczne wydarzenie - powiedział nam we wtorek kapral Neil Sinclair, odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczestników imprezy. - Żagań jest w Wielkiej Brytanii jednym z bardziej znanych polskich miast, prawie każdy z nas oglądał słynny film "Wielka Ucieczka".

Wielu nie mogło się już doczekać wizyty na terenie dawnego obozu - dodał kapral, śmiejąc się, że po chłodnej nocy w jenieckim baraku miny im nieco zrzedły. Podkreślał też, że uczestnicy nie przygotowywali się do przemarszu. - Są w końcu żołnierzami i zawsze powinni być w formie - zaznaczył.

To wspaniała przygoda
Wymarszowi z terenu Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu przyglądała się spora grupka młodzieży. - Przyszliśmy tutaj na wycieczkę integracyjną - wyjaśniła nam Natalia Nieradka, uczennica żagańskiego technikum. - Pomysł uczczenia pamięci jeńców wojennych za pomocą przemarszu jest bardzo ciekawy - dodała.

Czy młodzi ludzie wzięliby udział w podobnej wyprawie? - Jak najbardziej, przecież to wspaniała przygoda, a zarazem godny hołd dla ofiar okrutnej wojny - powiedział Michał Szpyrka, kolega Natalii.

- Warto ten przemarsz bardziej nagłośnić. Chociażby przez organizowanie tu podobnych rajdów skautowskich - zasugerował nam Mark Fitton z Newark, który w tym roku pierwszy raz wziął udział w Long Marchu. Żołnierz podkreślił wysokie walory wychowawcze wydarzenia i stwierdził, że przy odpowiedniej promocji mogłoby się stać dużą atrakcją turystyczną dla miasta.

Papierosy za wrzątek

Ku rozwijaniu formuły imprezy skłania się również Jacek Jakubiak, dyrektor żagańskiego muzeum.

- Jeśli się do nas ktoś zgłosi, to oczywiście bardzo chętnie pomożemy w organizowaniu podobnych rajdów - powiedział. Dodał też, że Long March to nie tylko atrakcja dla Brytyjczyków, ale i dla mieszkańców powiatu. - Żołnierze spotykają się z dziećmi w szkole imienia Lotników Alianckich w Iłowej, przez co pomagają im zrozumieć historię tych ziem - wyjaśnił.

Uczestnicy marszu nocują w tych samych miejscach co ewakuowani jeńcy w 1945 roku. - Pierwszego dnia spali w stodole w Lipnej. Spotkał się z nimi pewien Niemiec, który jako chłopiec obserwował przemarsz jeńców. Pamięta, że była mroźna zima i brakowało im ciepłej wody.

Wymieniali więc u okolicznej ludności kawę i papierosy z obozowych racji na wrzątek - dodał J. Jakubiak, wyjaśniając, że wiele o historycznym przemarszu może również opowiedzieć kadetom jego bezpośredni uczestnik, Andrew Wiseman, którego każdorazowo zaprasza się dla uświetnienia imprezy.

Dziś marsz zakończy etap z Bad Muskau do Sprembergu. Tam żołnierze dotrą do stacji kolejowej, z której jeńcy zostali rozwiezieni do różnych obozów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska