Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 1961 roku został odsłonięty pomnik jeńców wojennych obozów w Sagan. W uroczystości wziął udział wspaniały, zielonogórski fotograf

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Archiwalne zdjęcia z odsłonięcia pomnika na żagańskim Stalagu, z września 1961 roku
Archiwalne zdjęcia z odsłonięcia pomnika na żagańskim Stalagu, z września 1961 roku Czesław Łuniewicz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze
3 września 1961 roku odsłonięto pomnik na żagańskich terenach poobozowych. Wówczas jeszcze nie było Muzeum Obozów Jenieckich, a białe krzyże, górujące nad krajobrazem. Na uroczystość do Żagania przyjechał znakomity, zielonogórski Fotograf Czesław Łuniewicz. Zobaczmy, co utrwalił w swoim obiektywie. Możemy też zobaczyć, jak wyglądały uroczystości przed pomnikiem, na zdjęciach z archiwum Jana Mazura.

Zobacz film z rekonstrukcji historycznej ucieczki z obozu Stalag Luft III w Żaganiu, pod kryptonimem "Drewniany koń"

od 16 lat

Obóz jeniecki w żagańskim lesie

Obóz jeniecki Stalag VIIIC w miejscowości Sagan powstał w 1939 roku. Został wybudowany przez Wehrmacht i był przez tę formację zarządzany. W Stalagu VIIIC przetrzymywano żołnierzy szeregowych i podoficerów wojsk lądowych. Jedną z pierwszych grup jeńców byli Polacy, uczestnicy wojny obronnej z września 1939 roku. Łącznie w Stalagu VIIIC przebywało około 49 tysięcy jeńców w tym prawie 40 tysięcy Francuzów.
W maju 1942 powstał Stalag Luft 3 – obóz jeniecki Luftwaffe dla oficerów lotnictwa alianckiego. Pod koniec wojny w obozie przebywało ponad 10 tysięcy lotników Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i Sił Powietrznych Armii USA.

Po II wojnie światowej baraki zostały rozebrane

Bezpośrednio po zakończeniu wojny obozy służyły jeszcze przez jakiś czas do przetrzymywania jeńców niemieckich. Gdy opustoszał, baraki zaczęto systematycznie rozbierać. Dzieła dokonywali szabrownicy i okoliczna ludność, która tam pozyskiwała materiały budowlane. Teren przy ul. Lotników Alianckich (obecna nazwa) został upamiętniony postawieniem pola białych krzyży. Tam też odbywały się miejskie uroczystości.

Kiedy powstał pomnik?

Pomnik został odsłonięty 3 września 1961 roku. Powstał z inicjatywy Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz władz Miasta Żagań. Jego autorem jest Mieczysław Welter, utytułowany polski rzeźbiarz, który od 1956 roku brał udział w wystawach ogólnopolskich i za granicą. W 1960 uzyskał stypendium we Włoszech, potem podróżował artystycznie po Europie, Meksyku, Korei, Mongolii i Chinach. Jest autorem m.in. pomnika Kopernika w Meksyku, czy pomnika Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca.
Rzeźba w Żaganiu symbolizuje jeńców wojennych, którzy cierpieli i zmarli w obozie w latach 1939-1945.
W 2015 roku zakończył się remont Pomnika Ofiar Stalagu VIIIC, na który środki przekazało m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kiedy powstało muzeum?

Muzeum w Żaganiu zostało otwarte 28 września 1971 roku, jako Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu.
Budowa obiektu trwała od 1967 roku, a w owych czasach był on oddziałem Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Inicjatorem jego powstania był Wojewódzki Obywatelski Komitet Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz Zarządu Okręgu ZBOWiD.
Budynek zaprojektowali mgr inż. Marian Wyczałkowski, zielonogórski architekt, który na swoim koncie miał między innymi Biuro Wystaw Artystycznych na deptaku w Zielonej Górze, czy Dom Kombatanta przy Wieży Braniborskiej (zmarł w 2020 roku) oraz mgr inż. Tadeusz Kmiecik.
Od 2009 roku placówka nosi nazwę Muzeum Obozów Jenieckich.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z tamtych czasów

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska