MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żagańscy i gorzowscy siłacze w trzonie lubuskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych w trójboju siłowym!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Po wielkim sukcesie absolwenta Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żaganiu, Wojtka Rado oraz jego trenera Wojciecha Olejarza na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Berlin 2023, nasi siłacze nie zwalniają tempa. Trenują na siłowni i zdobywają medale na krajowych zawodach. Szykują się do kolejnych mistrzostw świata i Europy.

Przypomnijmy, że Wojtek Rado, pod opieką trenera Wojciecha Olejarza wziął udział w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Berlin 2023. W 23 czerwca nasz zawodnik zdobył cztery medale – złoty w przysiadzie, złoty w wyciskaniu na ławeczce, srebrny w martwym ciągu i najcenniejszy, złoty w trójboju siłowym.

Tornado z Żagania wciąż poprawia wyniki

Jednym z sukcesów zawodników sportów siłowych z klubu Tornado Żagań, w piątek 24 maja 2024 był udział w wojewódzkich klubowych zawodów w trójboju siłowym, w ZSS nr 14 w Gorzowie Wielkopolskim. Reprezentacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żaganiu, trenująca pod okiem Panów Wojciecha Olejarza i Tomasza Pawłowicza chętnie przyjęła zaproszenie.

Najsilniejsi w województwie lubuskim

Zawodniczki i zawodnicy z dwóch gorzowskich klubów i żagańskiego Tornada stanowią trzon lubuskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych w trójboju siłowym i zarówno podczas wojewódzkich, jak i ogólnopolskich zawodów rozdają między sobą najwyższe trofea. Z ubiegłorocznych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy, prowadzeni przez trenera kadry Wojciecha Olejarza przywieźli aż 29 medali (12 złotych, 11 srebrnych i 6 brązowych). Od wielu lat niekwestionowaną gwiazdą i Idolem młodych sztangistów w Lubuskiem, jest ubiegłoroczny Mistrz Olimpijski z Berlina Wojciech Rado, który również w Gorzowie zachwycił widownię. Wojtek aktualnie trenuje w cyklu poza startowym i również te zawody sprawdzające potraktował treningowo. Mimo zadysponowanych ciężarów ok. 30% niższych od swoich maksymalnych osiągnięć i tak nie miał sobie równych. W najsilniejszej grupie rywalizował ze swoimi kolegami z Żagania, co potwierdza, że zawodnicy Tornada są aktualnie niepokonani w kategoriach 93 i 105 kg.

Żaganianie na podium

Tuż za Wojtkiem Rado uplasował się podobnie jak na Mistrzostwach Polski Krzysztof Kurkowski osiągając 345 kg (215,1 pkt), a kolejne miejsce zajął debiutujący w trójbojowych zmaganiach Cezary Kowalczuk 245 kg (167,2 pkt). W innej kategorii wagowej na trzecim stopniu stanął jeszcze Robert Herczakowski, który przy wadze 56 kg w trójboju uzyskał 190 kg, co stanowi 154,75 pkt trójbojowych. Jedyną kobietą w składzie Tornada była Natalia Kowalewska, która znakomicie walczyła z utytułowanymi koleżankami z Gorzowa, plasując się tuż za nimi na podium, z wynikiem 145 kg (90,64 pkt). Cały pięcioosobowy zespół żaganian zaprezentował się doskonale, wyrównując lub bijąc swoje rekordy życiowe w poszczególnych bojach i w trójboju.

Na czym polega trójbój siłowy

Trójbój siłowy składa się z trzech konkurencji:

  • przysiadu ze sztangą,
  • wyciskania na ławeczce leżąc
  • i martwego ciągu.

Ich suma, biorąc, pod uwagę współczynnik masy ciała do wyniku daje rezultat punktowy. Celem zawodów było sprawdzenie formy zawodników, ale przede wszystkim miało zmotywować uczestników do dalszej pracy, by za kilka miesięcy podczas Wojewódzkiego Mityngu Olimpiad Specjalnych w Gorzowie Wielkopolskim wywalczyć kwalifikacje na zawody centralne, a w przyszłości uzyskać szansę na start w Światowych Igrzyskach w Australii.
Dzięki gorzowskim trenerom: Danielowi Źródłowskiemu i Karolowi Pasiece oraz Dyrekcji ZSS nr 14, po raz kolejny lubuscy sportowcy zrzeszeni w klubach Olimpiad Specjalnych mogli rywalizować na najwyższym poziomie, spotkać się w gronie znajomych, a debiutanci mieli okazję poczuć energię i emocje towarzyszące trójbojowej rywalizacji.
Źródło: Klub Tornado Żagań

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska