Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenia w sieci czyhają na nas każdego dnia! Lubuska policja radzi jak się bronić

OPRAC.: bt
Zagrożeń, które czyhają w sieci, jest bardzo dużo. Policjanci niemal każdego dnia informują o osobach, które straciły swój majątek, dając się oszukać. Aby uchronić się przed cyberzagrożeniami, wystarczy ostrożność oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad

W dzisiejszym coraz bardziej zglobalizowanym świecie technologia cyfrowa stała się integralną częścią naszego życia. Codziennie korzystamy z internetu, smartfonów, komputerów i innych urządzeń, które ułatwiają nam pracę, komunikację i dostęp do ogromnej ilości informacji. Jednak, w miarę jak nasza zależność od cyfrowego świata rośnie, tak też rosną cyberzagrożenia, które mogą zagrozić naszej prywatności i bezpieczeństwu. Internet, choć jest źródłem niezliczonych korzyści, stał się również polem działalności dla coraz bardziej wyrafinowanych przestępców, gotowych wykorzystać naszą cyfrową obecność w niecnych celach.

Jednym z zagrożeń w sieci są ataki phishingowe, w których sprawcy podszywają się pod instytucje finansowe, firmy czy nawet członków naszej rodziny. Ataki te mają na celu wyłudzenie poufnych danych, wykonanie niekontrolowanych przelewów. Oszustwo te staje się coraz bardziej subtelne i trudne do rozpoznania z uwagi na rosnące znaczenie sztucznej inteligencji.

Ransomware, złośliwe oprogramowanie, które szyfruje dane użytkownika i żąda okupu za ich odblokowanie, stanowi kolejne poważne ryzyko, które może dotknąć każdego internautę.

Zagrożeń, które czyhają w sieci, jest bardzo dużo. Policjanci niemal każdego dnia informują o osobach, które straciły swój majątek, dając się oszukać. Aby uchronić się przed cyberzagrożeniami, wystarczy ostrożność oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad i zwrócenie uwagi na:

  • Ostrzeżenia przeglądarki - Zawsze zwracaj uwagę na ostrzeżenia przeglądarki dotyczące bezpieczeństwa witryny. Unikaj podawania poufnych danych na stronach, które wydają się podejrzane.
  • Aktualizacje Oprogramowania - Regularnie aktualizuj oprogramowanie na komputerze i urządzeniach mobilnych, aby skorzystać z najnowszych poprawek bezpieczeństwa.
  • Silne hasła - Używaj unikalnych i silnych haseł do różnych kont online. Autoryzacja dwuetapowa dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.
  • Ostrożność w mailach - Unikaj otwierania załączników lub klikania w podejrzane linki w e-mailach. Zawsze sprawdzaj autentyczność nadawcy.
  • Firewall i Antywirus - Zainstaluj oraz aktualizuj regularnie oprogramowanie antywirusowe, a także korzystaj z firewalla, aby zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem.
  • Edukacja - Poszerzaj swoją wiedzę na temat technik stosowanych przez cyberprzestępców. Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa umożliwia skuteczniejsze rozpoznawanie i unikanie potencjalnych zagrożeń.

Policja odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu cyberprzestępczości. Jej zadania obejmują nie tylko ściganie sprawców, lecz także edukację społeczeństwa na temat bezpieczeństwa online - mówi młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu i podkreśla - Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo zależy często od nas samych. Zachowajmy czujność w sieci!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska