MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zajrzyj do IP BOX. Można sporo odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Podatnicy mogą w zeznaniu rocznym skorzystać z ulgi badawczo–rozwojowej. Jak dużo można zyskać?
Podatnicy mogą w zeznaniu rocznym skorzystać z ulgi badawczo–rozwojowej. Jak dużo można zyskać? Jerzy Mosoń/Polska Press Grupa
Osoby prowadzące działalność w zakresie badań i rozwoju mogą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych z wytworzonych lub udoskonalonych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w wysokości 5 proc. podatku PIT lub CIT. Czym jest ulga IP Box, kogo obowiązuje i dlaczego z punktu jej zastosowania ważne jest zeznanie roczne?

Spis treści

Korzystanie z ulg podatkowych może nieco skomplikować rozliczenia z fiskusem, ale pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia działalności. To z kolei szansa na zyskanie przewagi konkurencyjnej. Sprawdzamy, jakie ulgi obecnie oferuje państwo polskie w zakresie badań i rozwoju. Doradca podatkowy Ewa Flor z Kancelarii ATL Accounting & Payroll przeanalizowała je pod kątem korzyści dla innowacyjnego przedsiębiorcy.

Ulga IP Box – to zmienia od stycznia 2019 roku

Ulga podatkowa w postaci ulgi IP Box została wprowadzona 23 października 2018 r. za sprawą kilku aktów prawnych: ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

Z ulgi IP Box można skorzystać dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym, więc dochody uzyskane w trakcie roku z kwalifikowanych praw własności intelektualnej podlegają opodatkowaniu według pierwotnie obranej formy opodatkowania.

Celem wprowadzenia IP BOX było pobudzenie rynku nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań, poprzez zastosowanie preferencyjnego opodatkowania 5 proc. w podatku PIT i CIT dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w miejsce:

  • 12/32 proc. (zasady ogólne PIT), 
  • 19 proc. (podatek liniowy PIT),
  • 9/19 proc. (podatek CIT).

Ulga na robotyzację wspiera firmy w usprawnieniu procesów

Przedsiębiorstwa, które zastosują roboty przemysłowe celem usprawnienia produkcji, mogą skorzystać z ulgi na robotyzację. Dzięki niej istnieje możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania aż 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. – To z kolei zwiększa wydajność, obniża koszty produkcji i poprawia jakość. Takie rozwiązanie może mieć ogromny wpływ na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynku globalnym – zauważa specjalistka.

Koszty wprowadzenia produktu na rynek można obniżyć

Ulga na prototyp, poprzez umożliwienie dodatkowego odliczenia 30 proc. kosztów dotyczących produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu, pozwala przedsiębiorcom taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji. To może prowadzić do powstania innowacyjnych rozwiązań i zwiększyć różnorodność produktów na rynku.

Ulga na działalność badawczo-rozwojową ma nowy, wyższy limit odliczeń

Poza wprowadzaniem nowych ulg państwo uatrakcyjniło regulacje już funkcjonujące, np. ulgę na działalność badawczo-rozwojową. Preferencja ta pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na działalność badawczorozwojową, w tym – na zakup materiałów i surowców, ekspertyz oraz opinii czy na uzyskanie patentu. Od 2022 r. podniesiono limit odliczeń w ramach tej ulgi. Obecnie sięga on nawet 200 proc., w odniesieniu do kosztów wynagrodzeń pracowników. Jak podkreśla pani ekspert, można też łącznie korzystać z ulgi B+R z ulgą IP Box (skrót od Intellectual Property Box, funkcjonuje też jako Innovation Box).

Korzystasz z własności intelektualnej, możesz obniżyć stawkę opodatkowania

IP Box oferuje preferencyjną stawkę opodatkowania dla dochodów związanych z własnością intelektualną, taką jak patenty czy prawa autorskie. Firmy często inwestują ogromne środki w badania i rozwój – zauważa Ewa Flor. To rozwiązanie pozwala im zwiększyć zwrot z tych inwestycji poprzez niższe opodatkowanie.

Automatyzacja produkcji daje szansę na skorzystanie z IP Box

Jak zauważa doradca podatkowy, firmy działające w przetwórstwie przemysłowym wymagają stałych inwestycji w badania i rozwój. Obszar ten stwarza szerokie możliwości do prowadzenia prac rozwojowych i badań naukowych, których koszty można odliczyć w ramach tej preferencji. Technologiczne zmiany w produkcji, automatyzacja i digitalizacja procesów są kluczowe w przemyśle, co zwiększa zapotrzebowanie na badania i rozwój.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zajrzyj do IP BOX. Można sporo odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska