MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakupy na słupie

DARIUSZ CHAJEWSKI (68) 324 88 36 [email protected]
Grupa zielonogórskich nastolatków ukradła z amerykańskich banków dane kart kredytowych. Na konto ich właścicieli urządziła sobie wielkie zakupy.

Na pomysł wpadli dwaj bracia, uczniowie zielonogórskich szkół średnich. Buszując po internecie, znaleźli dane kart kredytowych, znajdujące się w sieci amerykańskich banków. Były tam nazwiska właścicieli, adresy, numery kart... Co zrobić z takim fantem? Na przykład wielkie zakupy.

Zakupy na słupie

Ponieważ mieli już wirtualne pieniądze, postanowili zrobić zakupy w wirtualnych, czyli internetowych sklepach. Towar był jednak jak najbardziej rzeczywisty - przychodził do Zielonej Góry w paczkach. Jako tzw. słupów, czyli figurantów, użyli kolegów, na których adresy nadchodziły sprawunki. Za "usługę" płacili im po 50 zł.
Do oszukańczej spółki należało w sumie sześć osób, w tym dwie dziewczyny. Obie panny kupiły sobie w internetowych sklepach m.in. bieliznę (za 1,9 tys. zł), mydełka, maskotki. Panowie koncentrowali się na sprzęcie elektronicznym - zamawiali aparaty fotograficzne, pamięci do komputera, wysokiej klasy głośniki. Wśród poszkodowanych firm jest sporo znanych i to specjalizujących się w elektronice.
Młodzi ludzie "doładowywali" też za pośrednictwem internetu telefony komórkowe swoje i swoich znajomych. Wszyscy byli uczniami szkół średnich, przede wszystkim uchodzących za tzw. dobre. Centrum wydarzeń stanowiła kawiarenka internetowa przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze.

To nie zabawa

Zawiadomienie o wyłudzeniu towaru złożyła pracownica jednego ze sklepów wysyłkowych, sprzedających artykuły przemysłowe za pośrednictwem internetu. Kilka przedmiotów z jego "półek" wybrali młodzi zielonogórzanie. Zdaniem czujnej ekspedientki, dane osoby robiącej wirtualne zakupy były niewiarygodne.
Wrocławscy policjanci namierzyli zielonogórskich kawiarnianych oszustów. Także przez wirtualny "pościg". Podczas przeszukania mieszkań młodych ludzi znaleziono też kilkadziesiąt sztuk nielegalnie skopiowanego oprogramowania komputerowego.
Zielonogórski prokurator rejonowy skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko siedmiu uczniom: dwóm dziewczynom w wieku 18 i 20 lat oraz pięciu chłopcom, ich rówieśnikom. Grozi im kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Za oszustwo i paserstwo komputerowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska