Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaplanuj swój wyjazd

(staw, ban)
Katarzyna Pawlak z Konina, studiuje edytorstwo na Filologii Polskiej, na Uniwersytecie Zielonogórskim. Na wakacje, planuje wyjechać za granicę do pracy, aby za zarobione pieniądze kupić instrument muzyczny - wiolonczelę, lub pianino.
Katarzyna Pawlak z Konina, studiuje edytorstwo na Filologii Polskiej, na Uniwersytecie Zielonogórskim. Na wakacje, planuje wyjechać za granicę do pracy, aby za zarobione pieniądze kupić instrument muzyczny - wiolonczelę, lub pianino. fot. Mariusz Kapała
Dostaniesz lepszą pracę, jeśli będziesz znał język. Jeśli będziesz przekazywał pieniądze do kraju, wybierz już w Polsce najtańszy sposób dostarczenia pieniędzy.

1. Na kilka miesięcy przed wyjazdem zacznij intensywną naukę języka. Postaw na słownictwo potrzebne ci w konkretnych sytuacjach, np. w sklepie, podczas rozmowy z pracodawcą, czy na poczcie. Musisz znać przynajmniej podstawowe zwroty.

2. Napisz CV w języku kraju pracy, dołącz zdjęcie. Jeżeli planujesz wyjazd dłuższy niż wakacje, czy sezon - przetłumacz świadectwa ukończenia szkół, ukończone kursy, certyfikaty, zaświadczenia itp. Uwaga! Jeśli szukasz konkretnego zajęcia, w CV postaw na potrzebne w tej pracy umiejętności, a nie pisz wszystkiego co umiesz lub przygotuj kilka wersji, np. inną do pracy w sklepie, inną do gastronomii lub w branży informatycznej.

3. Kup dokładną mapę kraju, do którego jedziesz i przewodnik. Jeśli znasz już miejscowość, do której zmierzasz, poznaj ją przed wyjazdem (internet, przewodniki, mapy). Po co masz wydawać pieniądze na miejscu.

.

4. Zarezerwuj bilety w obie strony! Jeśli skończą ci się pieniądze i nie znajdziesz pracy, zawsze będziesz mógł wrócić.

5. Wyszukaj miejsca noclegowe (schroniska, tanie kwatery) i przez internet lub telefon zrób rezerwację.

6. Ubezpiecz się w Polsce. Wykup świadczenia medyczne za granicą. Usługi medyczne i lekarstwa są za granicą drogie.

7. Spisz najważniejsze numery telefoniczne kraju, do którego jedziesz i weź je ze sobą. Potrzebny ci będzie także telefon. Bez niego nie pracodawca nie będzie miał z Tobą kontaktu. Sprawdź czy taniej jest kupić aparat na miejscu czy zabrać ze sobą. Załóż na popularnej stronie zagranicznej e-maila. Podobno polskie strony długo się ładują. Podczas dłuższego pobytu przyda ci się zestaw słuchawki i mikrofon (kosztują ok. 20 zł). Wtedy korzystaj z programu Skype do bezpłatnych rozmów z osobami w Polsce, które mają dostęp do internetu i też zainstalują ten bezpłatny program, kupują mikrofon i słuchawki. Rozmawiacie do woli. Kosztami jest tylko dostęp do internetu.

CO ZROBIĆ Z PIENIĘDZMI ZA GRANICĄ?

  • Możesz przyjechać na miejsce i założyć konto w tamtejszym banku. W Irlandii i Anglii są już w wielu bankach zatrudnieni pracownicy mówiący po polsku. Aby zrobić przelew na polskie konto potrzebny jest ci kod SWIFT polskiego banku, kod IBAN rachunku (przeważnie numer rachunku poprzedzony znacznikiem PL) oraz adres polskiej placówki.

  • Jeśli jedziesz na tymczasowy zarobek i chcesz przekazywać pieniądze do kraju, weź pod uwagę oferty eurokont. Sprawdź, czy ma tę usługę twój bank. Jeśli nie, szukaj w innych. Wybierając sprawdź: opłaty za założenie i utrzymanie (są banki, które nic nie biorą), opłaty za przelewy (też bywają zerowe), czy dostaniesz kartę i jaką (czy możesz nią zapłacić za bilet lotniczy w internecie, czy w pakiecie jest dostęp do usług elektronicznych. Przed wyjazdem zrób pełnomocnictwo dla osoby odbierającej gotówkę w banku w Polsce.
    Dla niektórych klientów (np. w wieku do 30 lat) banki wprowadziły darmową usługę wypłat z bankomatów z ich kont, gdy robisz to za granicą.
    Są też już banki, które udzielają Polakom pracującym za granicą kredytów hipotecznych.

  • Usługa An Post, czyli rejestrowanej przesyłki - kupujesz na poczcie specjalną kopertę, wypełniasz formularz i kupujesz znaczki. Wysyłasz pieniądze. Dostajesz pokwitowanie. Zaletą jest doręczenie pieniędzy pod wskazany adres, ale wadą niebezpieczeństwo zaginięcia.

  • Moneybookers to specjalna strona pozwalająca na dokonywanie krajowych i międzynarodowych przelewów pieniężnych. Przelew odbywa się za pośrednictwem strony owej firmy - po wpłaceniu na jej konto odpowiedniej kwoty (przelew bankowy, gotówka lub karta płatnicza) wskazujesz odbiorcę i formę przekazu (np. przelew bankowy lub przekaz pocztowy). Zaletą jest prostota. Wadą konieczność dostępu do internetu.

  • Western Union - błyskawiczny przekaz do Polski. Wpłacasz pieniądze w dowolnej placówce WU, telefonicznie, za pomocą karty płatniczej lub na poczcie - większość placówek An Post w Irlandii świadczy usługi tej firmy. Przelewy dokonywane są elektronicznie - odbiór w polskiej placówce firmy może nastąpić już po kilku minutach od dokonania wpłaty. Cena takiej usługi zależna jest od przesyłanej kwoty. Przelewane kwoty wypłacane są w złotówkach po obowiązującym kursie bankowym. Zaletą jest prędkość i bezpieczeństwo. Wadą bardzo wysoka prowizja.


  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska