Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarabiają miliony na starociach (zdjęcia)

Redakcja
Na tych schodach może się zakręcić w głowie
Na tych schodach może się zakręcić w głowie fot. Dariusz Chajewski
Wielu z nas twierdzi, że nie chodzi podczas wakacyjnych podróży do muzeów, gdyż po dwóch, trzech wizytach wszystko zaczyna się mieszać. Jednak są takie zbiory, obok których nie można przejść obojętnie. To Muzea Watykańskie. Są także żyłą złota. Policzmy. Grubo ponad 4 mln gości, każdy kupuje bilet za 15 euro...

Zarabiają miliony na starociach

Muzea Watykańskie już z zewnątrz robią porażające wrażenie swoim ogromem. To kompleks muzeów i galerii mieszczących się przede wszystkim w pałacach papieskich. Stąd to nie tylko przebogata kolekcja zabytków i dzieł sztuki, ale i przepiękne wnętrza tworzą niezwykłą, nieco magiczną oprawę. Korytarze Muzeów Watykańskich mają około siedmiu kilometrów długości, po których codziennie wędruje 20 tys. gości.

Muzeum także ma swoją pasjonującą historię. Jego narodziny to pontyfikaty Sykstusa IV i Juliusza II (XV i XVI wiek), którzy byli prekursorami zaplanowanego i systematycznego gromadzenia dzieł sztuki. Ten drugi papież umieścił posąg Apolla na wewnętrznym dziedzińcu Pałacu Belwederskiego. Mniej więcej w tym samym czasie do rodzącej się kolekcji dołączono tzw. grupę Laokoona odkrytą na Wzgórzu Eskwilińskim.

Dziś kompleks muzealny składa się z Pinakoteki utworzonej w 1799 roku przez Piusa VI, która początkowo składała się ze 118 obrazów. Do dziś kolekcja urosła do około 460 zgromadzonych w 15 salach. Museo Egizio założone w XIX wieku przez Grzegorza XVI. To sale z pogranicza horroru - znajdziemy tutaj mumię, skrzynie do przechowywania mumii, baldachimy i naczynia, do których wkładano wnętrzności zmarłych. Zobaczyć można pochodzącą z Villi Hadriana świątynię Serapisa. Z kolei w powołanym przez Piusa VII (XIX wiek) Museo Chiaramonti znajdziemy dzieła sztuki greckiej i rzymskiej. Lapidarium prezentuje ponad 5.000 inskrypcji pogańskich i chrześcijańskich oraz inskrypcje. Museo Pio-Clementino, założone przez Klemensa XIV (XVIII wiek) prezentuje rzeźbę antyczną. Do tego
Museo Gregoriano Etrusco, Biblioteka Watykańska, Gabinet Medali, Muzeum Sztuki Chrześcijańskiej z 1756 i świeckiej z 1761 (tzw. Sacro i Profano - założone przez Benedykta XIV i Klemensa XIII); ta pierwsza eksponowana jest również w Muzeum Sztuki Wczesnochrześcijańskiej i Galerii Nowoczesnej Sztuki Sakralnej Apartamenty Borgiów, Galeria Map Geograficznych, Galeria Arrasów i Galeria Kandelabrów.

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca Muzea Watykańskie udostępniają swoje zbiory zwiedzającym bezpłatnie. Jednak tego dnia przygotujmy się na wielogodzinny ogonek przed wejściem, który wije się wzdłuż watykańskich murów. Zresztą i w "normalny" dzień, gdy zapłacimy 15 euro za bilet (ulgowy 8 euro), z kolejką należy się liczyć. Jednak skreślenie Muzeów Watykańskich z programu wizyty byłoby grzechem. Zaniechania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska