Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowo udany Wielkanocny Festiwal Kameralny w Zielonej Górze. Lawina braw po występie kwintetu smyczkowego Sinfonia Varsovia

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Na swoim koncie zespół ma współpracę ze znakomitymi solistami, m.in. z Alexandre’em Kantorowem, François Dumontem i Miroslavem Kultyshevem. W 2019 roku nakładem Warner Classics ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana Sinfonia Varsovia String Quintet.
Na swoim koncie zespół ma współpracę ze znakomitymi solistami, m.in. z Alexandre’em Kantorowem, François Dumontem i Miroslavem Kultyshevem. W 2019 roku nakładem Warner Classics ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana Sinfonia Varsovia String Quintet. Jarosław Wnorowski
Właśnie zakończyła się czwarta już edycja Wielkanocnego Festiwalu Kameralnego, która trwał od soboty 23 do środy 27 marca br. Podczas tegorocznej edycji zaplanowano występy najwybitniejszych polskich instrumentalistów. Uwzględniono utwory nieznane, nowe, jak i tradycyjny repertuar złożony lubianych arcydzieł. Koncerty odbywały się w Galerii BWA, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz w Pałacu w Starym Kisielinie-Zielonogórskim Ośrodku Kultury. Wszystkie, zgromadziły tłumy słuchaczy spragnionych dzieł starych i nowych mistrzów w bardziej "kameralnym" wykonaniu.

Kartki z nienapisanego dziennika

W sobotę (23.03) o godz. 16, w galerii BWA w Zielonej Górze, zagrała Sinfonia Varsovia String Quintet w składzie: Anna Maria Staśkiewicz, Kamil Staniczek (skrzypce), Katarzyna Budnik (altówka), Marcel Markowski (wiolonczla) i Michał Sobuś (kontrbas). W programie znajdą się dzieła Luigiego Boccheriniego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Bardzo ciekawe było wykonanie utworu Krzysztofa Pendereckiego ''Kartki z nienapisanego dziennika'', który stanowi autobiograficzną podróż w dzieciństwo twórcy.

Szczególne miejsce w wykonywanej przez nich muzyce zajmuje twórczość polskich kompozytorów XX i XXI wieku, w tym utwory Krzysztofa Pendereckiego, dyrektora muzycznego i artystycznego Sinfonii Varsovii w latach 1997–2020.

- jak podaje oficjalny opis zespołu.

Zespół z tradycjami

Sinfonia Varsovia String Quintet tworzą liderzy sekcji smyczkowych Orkiestry Sinfonii Varsovii. Zespół powstał w 2015 roku. Od tego czasu wielokrotnie występował w Polsce, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, oraz za granicą, m.in. w Niigacie i Tokio w Japonii, na festiwalu Vézère oraz na festiwalu chopinowskim w Nohant we Francji. Na swoim koncie ma współpracę ze znakomitymi solistami, m.in. z Alexandre’em Kantorowem, François Dumontem i Miroslavem Kultyshevem. W 2019 roku nakładem Warner Classics ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana Sinfonia Varsovia String Quintet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska