MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasady najmu

KRZYSZTOF KRÓL
Wiele osób nie może sobie pozwolić na kupno nowego mieszkania od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Rozwiązaniem mogą okazać się lokale oferowane przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

TBS-y zajmują się budową i eksploatacją mieszkań czynszowych przeznaczonych pod wynajem. Postanowiliśmy sprawdzić, na jakich warunkach można zamieszkać w bloku TBS-u.

Zasady najmu

Oferta budownictwa społecznego skierowana jest do osób mniej zamożnych, których nie stać na zakup lub wynajem mieszkania na wolnym rynku. Wynajęcia takiego lokalu obwarowane jest jednak określonymi zasadami regulowanymi przez prawo.
Wynająć mieszkanie w TBS-ie może tylko osoba fizyczna. - Najemca i osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego mieszkania w mieście, chyba że posiadają tytuł prawny do lokalu w innej miejscowości, a zmiana miejsca zamieszkania jest związana z podjęciem pracy w pobliżu zasobów Towarzystwa - wyjaśnia Andrzej Dobija, prezes zielonogórskiego Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Otrzymanie mieszkania uzależnione jest też od aktualnych zarobków. Do uzyskania lokalu niezbędne jest posiadanie stałego dochodu minimalnego określonego w przepisach. - Osoby chcące otrzymać mieszkanie, muszą posiadać stałe źródło dochodów - wyjaśnia Ewa Bosy, prezes Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Łączne wynagrodzenie przypadające na poszczególnych członków rodziny nie może być zbyt wysokie. - Obowiązuje kryterium dochodów maksymalnych, określone ustawą o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego - mówi Jerzy Lisiewicz, prezes nowosolskiego TBS.

Warunki finansowe

Złożenie wniosku o najem mieszkania w TBS nie jest związane z żadnymi opłatami. - Wystarczy wypełnić odpowiednie wnioski oraz dostarczyć zaświadczenie o zarobkach - tłumaczy Mariusz Guzenda, prezes TBS w Gorzowie.
Osoba partycypująca w kosztach budowy ma prawo wskazania przyszłego najemcy. - Partycypować w kosztach mogą m.in. rodzice planujący zapewnić mieszkanie swoim dzieciom, pracodawcy, chcący pozyskać mieszkanie dla swoich pracowników - wyjaśnia Jan Muzia, prezes Międzyrzeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
TBS ma prawo pobrać zwrotną kaucję, która naliczana jest w dniu zawarcia umowy najmu. - Kaucja to zabezpieczenie należności z tytułu najmu. Gdy najemca zwalnia lokal, jest ona oddawana. W naszym towarzystwie jest to średnia dwunastu czynszów - wyjaśnia prezes Jan Pietruńko, prezes Świebodzińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Zapotrzebowanie

Dużo mieszkań budowanych w ramach TBS powstaje w największych miastach naszego województwa. W Gorzowie trwa już budowa kolejnych 56 mieszkań. - Budynek przy ul. Prądzyńskiego powstanie na przełomie 30 września - wyjaśnia prezes M. Guzenda. Już niedługo kolejne lokale powstaną też w Zielonej Górze. - Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia nowej inwestycji, polegającej na budowie dwóch budynków wielorodzinnych ze 110 lokalami przy ul. Ruczajowej - potwierdza prezes A. Dobija.
W innym towarzystwie budowa rozpocznie się w pierwszym kwartale tego roku. - Cały czas zbieramy wnioski. Przy ul. Krętej powstanie 40 nowych mieszkań, które zostaną oddane jeszcze w tym roku - powiedziała E. Bosy.
Budownictwo społeczne znajduje swoich odbiorców także w Nowej Soli. - Obecnie wynajmujmy 60 mieszkań. W tym roku planujemy rozpoczęcie budowy 20 kolejnych mieszkań - mówi prezes J. Lisiewicz.
Mieszkańcy Międzyrzecza też korzystają z usług TBS. W zeszłym roku oddano tam do użytku jeden budynek przy ul. Hugo Kołłątaja. - W tym roku nie planujemy nowych inwestycji. Jeśli będzie zapotrzebowanie, to rozpoczniemy inwestycję w roku przyszłym - wyjaśnia prezes J. Muzia.
Natomiast w Świebodzinie powstanie budynek na oś. Południowym. - Niedługo ukończymy budowę 52 mieszkań. Pierwsze osoby wprowadzą się już w marcu - wyjaśnia prezes J. Pietruńko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska