MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zatrzymajmy falę przemocy!

(kali)
W ub. r. szkolnym do programu ,,Szkoła bez przemocy" przystąpiło 3 tys. placówek (najwięcej z Lubuskiego). Liczymy, że teraz zgłosi się jeszcze więcej szkół.

Zgłoszenie do programu trzeba wysłać najpóźniej do 10 października (decyduje data stempla pocztowego). Warunkiem przystąpienia do ,,Szkoły bez przemocy" jest zobowiązanie do przestrzegania przygotowanego przez Radę Programową Kodeksu i podejmowania konkretnych działań angażujących społeczności szkolne do przeciwdziałania przemocy i agresji. Wszystkie szkoły, które się do nas przyłączą, otrzymają tytuł "Szkoły uczestniczącej w programie -Szkoła bez przemocy. Aby zgłosić szkołę do programu, należy wypełnić zamieszczony na stronie internetowej www.szkolabezprzemocy.pl formularz zgłoszeniowy.

Wypełniony i podpisany formularz należy odesłać na adres koordynatora programu:
Profile sp. z o.o., skrytka pocztowa 36, 00-967 Warszawa 86 z dopiskiem "Szkoła bez przemocy - zgłoszenie".

Ofiary są nieśmiałe

Szkoła nie jest dziś bezpiecznym miejscem. Nieważne, czy jesteś uczniem czy nauczycielem. Każdy może przekonać się na własnej skórze, co znaczy przemoc.

Gimnazjalistki obcięły swojej koleżance włosy i opowiadały o niej nieprawdziwe historie, bo Inne porozwieszały plakaty swojej koleżanki, dorysowując jej w komputerze pryszcze i zmarszczki. Chłopcy grożą rówieśnikowi esemesami, w końcu mocno biją, bo ,,chodził w pedalskim, czerwonym swetrze". Uczeń trafił do szpitala. To tylko niektóre przykłady szkolnej przemocy, z którą się można spotkać każdego dnia, a nie tylko na początku roku szkolnego, kiedy występuje tzw. fala w stosunku do pierwszoklasistów.

Ofiarami przemocy są najczęściej uczniowie nieśmiali, wrażliwi, delikatni, z nadwagą, uprzejmi wobec nauczycieli, a także ci, którzy popisują się swoją zamożnością.

Młodzież taka jak dorośli

Przemoc w szkole występuje wszędzie. Tylko nie wszyscy dorośli potrafią ją dostrzec, rozpoznać, nazwać lub się do niej przyznać. Bo na szkołę padnie cień, rodzice nie będą chcieli posłać dziecka do takiej placówki. Przyczyny przemocy w szkole są różnorodne. Niezaspokojona potrzeba miłości, bezpieczeństwa, niska samoocena, brak umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych, złe relacje z rodzicami, nauczycielami, rówieśnikami (agresja rodzi agresję), niepowodzenia szkolne, nierówności społeczne, które przekładają się na nierówności zdrowia i zachowania...

Duży wpływ na postępowanie młodych ma tempo życia. Zmiany, jakie zachodzą, przerastają nas wszystkich. Politycy są agresywni, wulgarni. Dorośli z rodziny też są zagubieni, nerwowi, niepewni jutra, pracują od rana do wieczora. A młodzież się wzoruje. Jest taka jak dorośli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska