Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbąszynek wśród najlepszych

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Wyniki rankingu świadczą o dobrym kierunku i właściwym poziomie rozwoju naszej gminy. Decyzje, które podejmujemy mają niewątpliwy wpływ na osiągnięty sukces. W dobie powszechnego kryzysu jest to dobra wiadomość dla naszych mieszkańców - uważa burmistrz Wiesław Czyczerski
Wyniki rankingu świadczą o dobrym kierunku i właściwym poziomie rozwoju naszej gminy. Decyzje, które podejmujemy mają niewątpliwy wpływ na osiągnięty sukces. W dobie powszechnego kryzysu jest to dobra wiadomość dla naszych mieszkańców - uważa burmistrz Wiesław Czyczerski Mariusz Kapała
Samorząd zbąszynecki ma się czym chwalić. Okazał się najlepszy w swej kategorii w województwie i siódmy w Polsce w rankingu tzw. zrównoważonego rozwoju.

- Głównym celem rankingu było pokazanie najlepiej rozwijających się samorządów w Polsce, stąd nasza radość, że gmina miejsko-wiejska Zbąszynek została uznana za siódmą w kraju, a najlepszą w województwie - podkreśla Jan Makarewicz, sekretarz gminy. Wygrało Nowe Warpno przed Polkowicami, ale nasi zostawili za sobą (w pierwszej dziesiątce) m. in. Grodzisk Wlkp., Niepołomice, czy Swarzędz.

W Warszawie ogłoszono wyniki rankingu tzw. zrównoważonego rozwoju samorządów terytorialnych za rok 2011. Został przygotowany przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, poza tym Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska".

- Oceniano rozwój jednostek samorządowych w Polsce w 2011 roku, z zachowaniem podziału na cztery kategorie: gminy wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu - ciągnie J. Makarewicz. - Rywalizacja odbyła się jednak jakby poza nami. Nigdzie się nie zgłaszaliśmy, nie wpłacaliśmy żadnego wpisowego.

Organizatorzy rankingu wzięli dane statystyczne z GUS i w oparciu o analizę 16 wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju (gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska) dokonali oceny. Brano pod uwagę m.in. wydatki inwestycyjne, na transport i łączność, liczbę bezrobotnych na 1.000 mieszkańców, procent ludności objętej usługami kanalizacyjnymi, ilość radnych z wyższym wykształceniem, odpływ ludności, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Sytuacja jest na plus

- Wyraźnie widać, że nasze otoczenie się zmienia na plus - wskazuje Wojciech Napierała. - Miałem niedawno okazję oglądać film o gminie sprzed 20 lat. Zmiany w porównaniu do czasów obecnych są o-grom-ne! Miasto wypiękniało, przybyło sklepów, no i mamy najniższe w regionie bezrobocie, 2 procent!

- Sądzę, że ta równowaga w rozwoju wynika z faktu, że mamy dużego pracodawcę, Swedwood, który pozwala ludziom zarabiać, oni zaś mogą wydawać zarobione pieniądze w różnych dziedzinach. Tak napędzają lokalną gospodarkę - ocenia Piotr Kociołek, sołtys Dąbrówki Wlkp. Ze swego punktu widzenia zauważył poprawę bezpieczeństwa publicznego, głównie dzięki budowie obwodnicy miasta i powstaniu części ścieżki rowerowej, i perspektywie na budowę pełnej trasy rowerowej łączącej miasto z Dąbrówką.

Włodarz gminy, Wiesław Czyczerski, podkreśla fakt, iż samorząd starał się o poprawę jakości życia mieszkańców w wielu dziedzinach życia. Sugeruje: - Nie staraliśmy się dopasować do wskaźników rankingu. Zawsze po prostu robimy swoje.

Sukces gminy nie przekłada się na żadną nagrodę finansową, materialną. - Pozostaje tylko prestiż, niestety... - puentuje burmistrz.

Jakie zmienne uwzględniono w badaniu

Badanie oparte było na danych Głównego Urzędu Statystycznego, co umożliwia ujednolicenie i parametryzację kryteriów rankingu. Opiera się on analizie 16 wskaźników GUS obejmujących trzy zasadnicze obszary funkcjonowania wszystkich jednostek samorządowych: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska.

Zmienne przyjęte przy tworzeniu rankingu:
1) wydatki inwestycyjne majątkowe per capita;
2) wydatki na transport i łączność per capita;
3) udział wydatków majątkowych inwestycyjnych w budżecie gminy;
4) udział wydatków na transport i łączność w budżecie gminy;
5) udział dochodów własnych w budżecie gminy;
6) liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców;
7) liczba pracujących na 1000 mieszkańców;
8) liczba bezrobotnych na 1000 mieszkańców;
9) napływ ludności w przeliczeniu na 1000 mieszkańców;
10) odpływ ludności w przeliczeniu na 1000 mieszkańców;
11) liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców;
12) liczba komputerów w szkołach z dostępem do Internetu na 1000 mieszkańców;
13) odsetek radnych z wyższym wykształceniem;
14) procent ludności objętej usługami wodociągowymi;
15) procent ludności objętej usługami kanalizacyjnymi;
16) procent ludności objętej usługami oczyszczalni ścieków;

Baza firm z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska