MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdalne nauczanie również po wakacjach? Ministerstwo Edukacji Narodowej już się do tego przygotowuje

OPRAC.:
Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Jak zdalne nauczanie od września miałoby wyglądać? Jak informuje DGP, wszyscy nauczyciele mieliby pracować przez internet, a każda lekcja musiałaby się odbyć według obowiązującego planu, takiego samego, który obowiązuje podczas zajęć w klasach. Nie można by było już wysyłać prezentacji dzieciom, jak robili to niektórzy pedagodzy.
Jak zdalne nauczanie od września miałoby wyglądać? Jak informuje DGP, wszyscy nauczyciele mieliby pracować przez internet, a każda lekcja musiałaby się odbyć według obowiązującego planu, takiego samego, który obowiązuje podczas zajęć w klasach. Nie można by było już wysyłać prezentacji dzieciom, jak robili to niektórzy pedagodzy. pixabay.com
Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wyklucza, że od września nadal będzie odbywało się kształcenie zdalne. Wszytko zależy od skali pandemii koronawirusa. Jeśli do tego dojdzie, to nauka przez internet miałaby się odbywać według nieco innych zasad niż dotychczas.

NA SKRÓTY
Zdalne nauczanie na innych zasadach

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje się na wypadek, gdyby pandemia COVID-19 nie wygasła i po wakacjach również była konieczna nauka zdalna. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, przy obecnym reżimie sanitarnym praktycznie niemożliwe jest bowiem prowadzenie zajęć na dwie zmiany i dzielenie klas na mniejsze. Dotyczy to zwłaszcza dużych miast, gdzie już teraz klasy są przepełnione i wprowadzenie grup 12-osobowych jest praktycznie niemożliwe. Z kolei w małych miejscowościach, gdzie takie rozwiązanie byłoby możliwe, pojawiłby się problem z zapewnieniem odpowiedniej liczby nauczycieli i dodatkowego wynagrodzenia dla nich. Dlatego jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kontynuowanie zdalnej nauki. Jednak, gdyby do tego doszło, miałaby się ona odbywać na innych zasadach niż dotychczas.

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad nowym systemem pracy zdalnej.

ZOBACZ TEŻ


Jak zdalne nauczanie od września miałoby wyglądać?

MEN potwierdza, że wśród rozwiązań, nad którymi pracuje, są zmiany nie tylko w Karcie nauczyciela, lecz także w kształceniu zdalnym. Nad propozycjami pracuje też Związek Nauczycielstwa Polskiego, ponieważ nauczycielom nie podobał się sposób i forma wdrożenia zdalnego nauczania.

Jak zdalne nauczanie od września miałoby wyglądać? Jak informuje DGP, wszyscy nauczyciele mieliby pracować przez internet, a każda lekcja musiałaby się odbyć według obowiązującego planu, takiego samego, który obowiązuje podczas zajęć w klasach. Nie można by było już wysyłać prezentacji dzieciom, jak robili to niektórzy pedagodzy.

Takie rozwiązanie miałoby odciążyć rodziców, na których w dużej mierze spadł ciężar edukacji. Muszą oni tłumaczyć dzieciom zadania wysłane przez nauczycieli, którzy nie zawsze mają wystarczająco dużo czasu dla każdego ucznia.

MEN wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji pracuje nad opracowaniem jednolitej platformy edukacyjnej dla wszystkich szkół.

Zobacz też: Prezenty dla nauczycieli – dawać czy nie?


Zdalne nauczanie. Komputery będzie można wypożyczyć

Wielu rodziców, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, zwraca uwagę na problemy ze sprzętem. W wielu domach bowiem nie każde dziecko ma swój komputer.

Jak zapewnia na łamach DGP adwokat ekspert ds. oświaty, mec. Beata Patoleta, będzie możliwość wypożyczenia sprzętu ze szkoły. Gminy natomiast, zgodnie z art. 49 ust. 6 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 23 ze zm.), będą mogły otrzymać dotacje na zakup komputerów dla szkół.

Zdalne nauczanie od września to jeszcze nic pewnego

Na razie jeszcze nie wiadomo, czy po wakacjach dzieci wrócą do szkół. A jeśli zdalne nauczanie będzie nadal obowiązywało, to jak dokładnie będzie ono wyglądało.

Jak podkreśla resort oświaty, na razie trudno jest cokolwiek zadeklarować. Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniów oraz nauczycieli. Dlatego forma nauczania ma być dostosowana do określonych warunków.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

ZOBACZ TEŻ

Zobacz też: Matura 2020. Uczniowie opowiadają o egzaminie z języka polskiego

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Żywe szachy na Budzeniu Sienkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska