Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgłoś swojego nauczyciela do plebiscytu na najlepszego wychowawcę

Anna Rimke 0 95 722 57 72 [email protected]
- Wychowawca jest jak druga mama. Można się jej wypłakać i o wszystkim porozmawiać - mówią szóstoklasiści z SP nr 1 w Gorzowie
- Wychowawca jest jak druga mama. Można się jej wypłakać i o wszystkim porozmawiać - mówią szóstoklasiści z SP nr 1 w Gorzowie fot. Krzysztof Tomicz
Ogłaszamy konkurs na najlepszego wychowawcę woj. lubuskiego! Kandydatów mogą zgłaszać uczniowie i ich rodzice. Zwycięzcę nagrodzi prezydent RP.

"Gazeta Lubuska" organizuje plebiscyt na najlepszego nauczyciela wychowawcę w ramach trzeciej edycji programu "Szkoła bez przemocy". Kandydatów można zgłaszać ze wszystkich szkół, nie tylko tych objętych programem. Formularz zgłoszeniowy jest na stronie internetowej szkolabezprzemocy.pl. Uwaga! Warto się pospieszyć, bo kandydatów można rejestrować tylko do 20 marca. Spośród nich wyłonimy finałową dziesiątkę w Lubuskiem, a o tym, kto wygra plebiscyt, zdecydują nasi Czytelnicy (czytaj: regulamin konkursu). Jeszcze jedna uwaga: kandydować mogą tylko nauczyciele, którzy mają wychowawstwo.

Jaki powinien być wychowawca?

- Powinien być sprawiedliwy, wyrozumiały, uczciwy i nie powinien nikogo faworyzować - mówią uczniowie. A sami wychowawcy? - Musimy mieć świadomość, że to od nas w dużej mierze zależy, jakimi ludźmi będą nasi uczniowie w przyszłości - mówią.
Już od pierwszej klasy podstawówki dzieci doceniają wychowawcę w szkole. - Wtedy to pani była taką jakby naszą drugą mamą. Mogliśmy się nawet jej wypłakać w rękaw - mówi Dominika Herman, szóstoklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Dąbrowskiego w Gorzowie. Dziewczynka wspomina sytuację, kiedy jedna z koleżanek się rozpłakała, dzieci nie mogły jej uspokoić i wtedy przyszła z pomocą wychowawczyni.

- Nasza druga wychowawczyni też jest fajna. Można z nią porozmawiać na wszystkie tematy - mówi Marta Sidor. A koledzy szybko dodają, że ona też jest taką drugą mamą, bo zawsze wysłucha i pomoże. - Jak się zwrócimy do niej z problemem, to mamy pewność, że nikomu o tym nie powie. Jak u księdza na spowiedzi - na poważnie tłumaczy Łukasz Kuchar.

Szóstoklasiści bez zająknięcia wymieniają cechy dobrego wychowawcy: miły, sprawiedliwy, uczciwy, pomocniczy, mądry i nie może nikogo faworyzować. - Powinien też bronić swoich uczniów. Kiedy czujemy się niesprawiedliwie ocenieni przez innego nauczyciela, możemy pójść z tym do wychowawcy - dodaje Marta.

Dziewczynka tłumaczy, że nauczyciel zupełnie inaczej rozmawia z wychowawcą, a inaczej z uczniem. - Nasze argumenty nie zawsze są w stanie ich przekonać - mówi. Dzieci zaznaczają jednocześnie, że wychowawca nie powinien przymykać oka na wpadki, które się zdarzają uczniom. - Ale nawet jak dojdzie do takiej sytuacji, to nie powinien tego wypominać przez cały czas. Trzeba problem od razu załatwić i dać temu spokój - tłumaczą.

- Bycie wychowawcą to zdecydowanie coś innego niż uczenie. My kształtujemy osobowość dzieci. To od nas zależy, jakimi w przyszłości będą rodzicami, żonami, mężami czy pracownikami - mówi Izabela Głowacka, wychowawczyni klasy VI b w Szkole Podstawowej nr 1 w Gorzowie, od 20 lat jest w zawodzie.

Musi pomagać

Dyrektorzy szkół nieoficjalnie mówią, że nie każdy nauczyciel, nawet doskonały przedmiotowiec, może być wychowawcą. Nie wszyscy z belfrów też decydują się na tę funkcję. - Tu już nie można mówić o zawodzie. To raczej powołanie. Rozległe obowiązki i duża odpowiedzialność - tłumaczy Zbigniew Kościk, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Strzeleckiej w Zielonej Górze.

Podkreśla, że w szkole średniej rola wychowawcy jest równie ważna jak w młodszych klasach. - Musi być tak samo dyspozycyjny, musi wyłapywać problemy i pomagać młodzieży w każdej sprawie - mówi dyr. Kościk.

Nauczyciele, również w naszym województwie są różni. Jak w każdym zawodzie są mistrzowie i osoby, które nie do końca sobie radzą z tym obowiązkiem. - Wychowawca, to wzór nauczyciela. Bo nie można oddzielić kształcenia od wychowywania. Jeżeli ktoś o tym zapomina, to ponosi porażkę jako pedagog - podkreśla Roman Sondej, lubuski kurator oświaty, który objął honorowy patronat nad naszym plebiscytem.

Zgłaszajcie swoich wychowawców. Jest na to czas tylko do 20 marca. Najlepszych pokażemy na naszych łamach. Zwycięzca całego plebiscytu w Lubuskiem wraz z wygranymi z innych regionów odbierze nagrodę z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego 5 czerwca w Belwederze.

Tutaj można znaleźć formularz zgłoszeniowy.

Regulamin

KONKURS NA NAJLEPSZEGO WYCHOWAWCĘ
organizatorzy: "Gazeta Lubuska", Program Szkoła Bez Przemocy
honorowy patronat: Roman Sondej - Kurator Oświaty w Gorzowie Wlkp.

1. Podstawowe informacje

1.1 Konkurs na najlepszego wychowawcę ma charakter otwarty. Do udziału zapraszamy także szkoły, które nie biorą udziału w trzeciej edycji Programu Szkoła Bez Przemocy.
1.2 Konkurs podzielony jest na etapy:
I etap - zgłaszanie kandydatur wychowawców za pośrednictwem strony internetowej Programu
II etap - wyłonienie przez grupę ekspertów 10 finalistów
III etap - głosowanie za pośrednictwem kuponów zamieszczonych w "Gazecie Lubuskiej".

Cel konkursu

Wybranie najlepszego wychowawcy w woj. lubuskim. Konkurs ma podkreślić wychowawczą rolę nauczyciela.

2. Etapy konkursu

2.1 Pierwszy etap - głosowanie internetowe uwaga! tylko od 10 do 20 marca 2009 r.

W pierwszym etapie konkursu uczniowie i rodzice zgłaszają kandydatury nauczycieli (którzy są jednocześnie wychowawcami) za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie internetowej www.szkolabezprzemocy.pl
W formularzu wpisują dane szkoły i zgłaszanego nauczyciela-wychowawcy oraz krótkie uzasadnienie wyboru (do 500 znaków). Każda osoba może oddać tylko jeden głos (weryfikacja na podstawie adresu mailowego ogranicza możliwość wielokrotnego głosowania przez jedną osobę). Po zakończeniu głosowania przez internet Biuro Programu Szkoła Bez Przemocy prześle "Gazecie Lubuskiej" bazę z oddanymi głosami w danym województwie.

Spośród głosujących zostanie wylosowana jedna osoba, która otrzyma nagrodę niespodziankę.

2.2 Drugi etap - weryfikacja zgłoszeń - 25 marca - 1 kwietnia 2009 r.

W drugim etapie konkursu grupa ekspertów złożona z dziennikarza "Gazety Lubuskiej", pracownika Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. oraz innej, wskazanej i wybranej przez "GL", osoby zaufania publicznego/przedstawiciela środowiska lokalnego wybierze - w oparciu o liczbę oddanych głosów i uzasadnienia - dziesięciu kandydatów finałowych w woj. lubuskim. Dopuszczenie do finału odbędzie się na podstawie liczby uzyskanych głosów w pierwszym etapie, uzasadnienia uczniów i rodziców podanego na stronie internetowej podczas pierwszego etapu konkursu oraz opinii grupy ekspertów.

Przed ogłoszeniem listy finałowej kandydatów - nauczyciele muszą wyrazić zgodę na udział w finale konkursu i publikację ich nazwisk na kuponach konkursowych. Po wyborze dziesięciu finalistów dziennikarze "Gazety Lubuskiej" skontaktują się i uzyskają od nich zgodę na udział w finale. Docelowo zgoda powinna być wyrażona na piśmie.

2.3 Trzeci etap - głosowanie za pomocą kuponów 6-25 kwietnia 2009 r.
W tym okresie "Gazeta Lubuska" codziennie zamieści kupony do głosowania z nazwiskami 10 kandydatów do tytułu Najlepszego Wychowawcy. Na kupony czekamy do 30 kwietnia 2009 r. pod adresami redakcji "Gazety Lubuskiej"
* ul. Sikorskiego 22, 66-400 Gorzów Wlkp.
* al. Niepodległości 25, 65-042 Zielona Góra
W woj. lubuskim zostanie wyłoniony jeden zwycięzca konkursu - wychowawca z największą liczbą głosów (oryginalnych kuponów).
3. Ogłoszenie wyników 11-13 maja 2009 r.
Wyniki zostaną ogłoszone na łamach "Gazety Lubuskiej" oraz na stronie internetowej programu "Szkoła bez przemocy". Zwycięzcy zostaną także powiadomieni e-mailowo.
4. Publikacje na łamach "Gazety Lubuskiej" na temat finalistów i zwycięzcy plebiscytu 13 - 30 maja 2009 r.
5. Wręczenie nagród
Wręczenie nagród dla laureatów konkursu ze wszystkich województw odbędzie się 5 czerwca 2009 r. w Warszawie w Belwederze, w Dniu Szkoły bez Przemocy. Nagrody będzie wręczał prezydent RP Lech Kaczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska