Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Jak młodzież wyobraża sobie idealny Park Tysiąclecia?

pp
Młodzież w trakcie warsztatów o Parku Tysiąclecia
Młodzież w trakcie warsztatów o Parku Tysiąclecia Piotr Prusinowski
We wtorek i środę uczniowie Gimnazjum nr 3 zastanawiali się nad tym, jakich zmian potrzebuje zielonogórski park, by stał się radosnym i kolorowym Parkiem Sztuki.

- Cieszę się, że mogliśmy pracować z dziećmi przepełnionymi tak pozytywną energią - mówi Ania Szczygłowska, koordynatorka badań socjologicznych oraz warsztatów z cyklu Park Wyobrażony. Chodzi o uczniów klasy IIIa Gimnazjum nr 3, którzy przez dwa dni uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Fundację Salony, BWA i urząd miasta w ramach projektu Park Tysiąclecia/Millenium Park. Tematem przewodnim uczyniono tym razem sztukę, kulturę i design. - Przydałoby się wymienić chodniki, pomalować ławki na różne kolory i zbudować scenę, gdzie można potańczyć - proponował Mateusz Mikołajewicz. Zapotrzebowanie na miejsce, w którym dałoby się nie tylko bawić, ale także wypić kawę, rozstawić ekran i oglądać filmy "pod chmurką" okazało się bardzo duże. - Warto również stworzyć małpi gaj i zostawić barwne ślady stóp na chodnikach - stwierdziła Kaja Stefanowicz. - Z kolei wejście do parku powinno być udekorowane kwiatami.

Młodym ludziom zależy na tym, by ubarwić park dosłownie i w przenośni, uczynić tę przestrzeń atrakcyjną dla ludzi w każdym wieku. Zauważyli przy tym, że park odstrasza zielonogórzan zbyt słabym oświetleniem, podczas gdy poczucie bezpieczeństwa to sprawa ważna dla wszystkich. Zwrócili uwagę na możliwość stworzenia miejsca, gdzie dałoby się urządzić piknik i poczytać książkę w otoczeniu pięknej zieleni. Pomysłowość nastolatków nie znała granic. Ławka będąca jednocześnie rowerem, miejsce dla zakochanych w kształcie wielkiego serca czy posążki żużlowców Falubazu to tylko niektóre spośród licznych propozycji. - Choć kwestią sportu zajęliśmy się już na sierpniowych warsztatach, to jednak młodzież z chęcią wracała do tego tematu - wyjaśniała nam A. Szczygłowska. - Skatepark wprawdzie istnieje, ale przydałoby się coś jeszcze.

W prowadzeniu zajęć, z których pierwsze odbyły się w samym parku, a drugie w galerii BWA, A. Szczygłowskiej pomagali uzdolnieni artyści, Ania Szejdewik (znana też jako Coxie) i Grzegorz Kowacz. Pomysły gimnazjalistów znalazły ujście w makietach parku, wykonanych z papieru, styropianu, a nawet plastikowych słomek. Być może idee zostaną wkrótce wcielone w życie. O tematach, jakie poruszono na warsztatach, dyskutowano również na wczorajszych konsultacjach społecznych. Spotkanie pod hasłem Twój Park Wyobrażony miało miejsce o 18.00 w galerii BWA.

Więcej o projekcie można się dowiedzieć na stronie www.milleniumpark.eu

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska