MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Powstało nowoczesne centrum symulacji medycznej. Podobne centrum powstanie niebawem dla przyszłych lekarzy!

mk, kali
Oficjalne otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim - Zielona Góra - 23 stycznia 2019
Oficjalne otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim - Zielona Góra - 23 stycznia 2019 Mariusz Kapała / GL
To dopiero nowoczesne kształcenie. Uczelnia za prawdziwe miliony utworzyła centrum symulacyjne dla pielęgniarek. Fantomy udają pacjentów i reagują, jak żywe osoby. Podobne centrum powstanie niebawem dla przyszłych lekarzy.

Wczoraj oficjalnie otwarto na Uniwersytecie Zielonogórskim - Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej dla Pielęgniarstwa. Znajduje się ono w budynku uczelni przy ul. Energetyków 2. Koszt inwestycji to ok. 2,5 mln zł.

Dzięki temu centrum możliwy jest trening z użyciem sprzętu klinicznego oraz odpowiednio dobranych do scenariusza symulatorów, trenażerów i fantomów.

- Rozumiem, że jeśli studentka źle zrobi zastrzyk lub źle wykona jakiś zabieg, to fantom krzyknie: Ałła! - pytam Agnieszkę Żeromska, kierownika nowo utworzonego centrum.

- Oczywiście, jeśli student źle wykona zabieg, to fantom zareaguje tak jak pacjent - umrze - tłumaczy pani kierownik. - Na szczęście, to śmierć na niby. Student może ćwiczyć do skutku, aż nauczy się dobrze wykonywać określony zabieg.

- Projekt będzie realizowany do końca grudnia 2020 r. Ale to nie znaczy, że później zniknie. Mamy zamiar dalej rozwijać obiekt w kierunku drugiego stopnia pielęgniarstwa i szkolenia podyplomowego - tłumaczy A. Żeromska.

Dominika Jakubiszyn i Michał Orman z I roku pielęgniarstwa UZ nie kryją zadowolenia z nowoczesnego miejsca kształcenia. Wczoraj prezentowali gościom poszczególne stanowiska.

Ale to jeszcze nie wszystko. Niebawem powstanie też podobne centrum dla studentów medycyny. Przyszli lekarze będą mieli do dyspozycji nie tylko kolejne pomieszczenia do ćwiczeń, w tym operacyjne, do dyspozycji. Będą mogli znaleźć się w takich samych sytuacjach, jak lekarze w szpitalu. Będzie bowiem ambulans, szpitalny oddział ratunkowy, oddział intensywnej terapii, blok operacyjny, sala porodowa, sala chirurgiczna itp. Zachowany zostanie taki sam ciąg jak w zielonogórskim Szpitalu Uniwersyteckim.

Na Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej dla kierunku lekarskiego UZ także dostał unijne dofinansowanie. Wartość projektu to 16,5 mln zł. Z tego około 5,5 mln zł zostanie przeznaczone na dostosowanie budynku do potrzeb kształcenia lekarzy, a pozostałe pieniądze na wyposażenie w symulatory i sprzęt medyczny. Placówka także powstanie pod koniec tego roku lub na początku przyszłego przy ul. Energetyków 2.

- Oba te centra, dla pielęgniarek i lekarzy, zostaną połączone w jedno, kompleksowe - wyjaśnia A. Żeromska.

Dzięki temu studenci będą mogli np. odbierać poród, ratować pacjentów, którzy dostaną zawału uczy wylewu. Oczywiście na niby. Choć wszystko wyglądać będzie realistycznie.

Oficjalne otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim - Zielona Góra - 23 stycznia 2019

Zielona Góra. Powstało nowoczesne centrum symulacji medyczne...

- Wykorzystanie technik symulacji medycznej to absolutny zwrot, rewolucja technologiczna w kształceniu na kierunkach medycznych. Staraliśmy się o dotację na centrum od października 2016 roku. Teraz otwieramy jego drzwi - mówi prof. Agnieszka Zembroń-Łacny, dziekan wydziału lekarskiego UZ.

Zobacz również: Zielona Góra. Powstało Centrum Symulacji Medycznej dla Pielęgniarstwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska