MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kto został rektorem największej lubuskiej uczelni? Jakie ma plany?

OPRAC.: (kali)
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyły się wybory rektora na kadencję 2024-2028. Kolegium Elektorów wybrało na tę funkcję prof. dr. hab. Wojciecha Strzyżewskiego. Będzie to jego druga kadencja.

Kandydatów na stanowisko rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego po zaopiniowaniu ich przez Senat wskazuje i zgłasza Rada Uczelni. Może ich również wskazać i zgłosić grupa członków Senatu licząca nie mniej niż 20 osób albo grupa członków Kolegium Elektorów licząca nie mniej niż 49 osób. W tych wyborach prof. Wojciech Strzyżewski był jedynym kandydatem zgłoszonym przez Radę Uczelni. Kadencja nowego rektora rozpocznie się 1 września 2024 r. i potrwa do 31 sierpnia 2028 r.

Prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski został wybrany rektorem UZ na kadencję 2024 - 2028

Wybory na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kto został rektorem ...

Prof. Wojciech Strzyżewski: Najważniejsze to umocnienie pozycji naukowej UZ

O swoim programie na kadencję 2024-2028, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski mówi: - Moim najważniejszym zadaniem na kolejną kadencję będzie umocnienie pozycji naukowej Uniwersytetu. Aby to zrobić, opracujemy strategię rozwoju dyscyplin naukowych w instytutach. Ważne będzie też nadanie większej autonomii instytutom w zakresie nadawania stopni naukowych i zwiększenie udziału naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego w krajowych i zagranicznych komitetach oraz zespołach naukowych. Od lat staramy się o umiędzynarodowienie badań naukowych i kształcenia - w dalszym ciągu będzie to jeden z naszych priorytetów. Przed nami również ważne zadanie zwiększenia wymiany międzynarodowej pracowników i studentów, modernizacja programów studiów zgodnie z wymogami gospodarki i życia społeczno-kulturalnego oraz tworzenie unikatowych kierunków studiów, które przyciągną na naszą uczelnię maturzystów z całego kraju. Chciałbym też w nadchodzących latach poprawić wyposażenie badawczo-dydaktyczne i wybudować Centrum Kształcenia Przedklinicznego dla kierunków medycznych. Nie zapominamy też o poprawie warunków bytowych naszych studentów – planuję modernizację i remonty kolejnych akademików, a w odnowionym akademiku Vicewersal powstanie Centrum Kultury Studenckiej.

Kto może zostać rektorem uczelni?

Rektorem może być osoba posiadająca co najmniej stopień doktora habilitowanego spełniająca następujące wymagania:

  • ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  • korzysta z pełni praw publicznych;
  • nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • nie była karana karą dyscyplinarną;
  • w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 Ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów nie pełniła w nich służby ani nie współpracowała z tymi organami;
  • nie ukończyła 70. roku życia do dnia rozpoczęcia kadencji.

Rektorem nie może zostać osoba pełniąca funkcję organu jednoosobowego innej uczelni albo będąca założycielem innej uczelni niepublicznej. Ta sama osoba może być rektorem nie więcej niż 2 następujące po sobie kadencje.

Prof. Strzyżewski jest uznanym w Polsce ekspertem w zakresie heraldyki

Profesor Wojciech Strzyżewski urodził się i wykształcił w Zielonej Górze, jest absolwentem historii zielonogórskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Od 1984 r. jest zatrudniony w Instytucie Historii. W roku 1990 obronił rozprawę doktorską, a w 1999 r. uzyskał habilitację w zakresie historii nowożytnej. W 2010 r. został mu nadany tytuł profesora nauk humanistycznych.

W. Strzyżewski w prowadzonych od lat badaniach zajmuje się naukami pomocniczymi historii i dziejami wczesnonowożytnymi XVI-XVIII w. Jest uznanym w Polsce ekspertem w zakresie heraldyki. Opracował kilkadziesiąt projektów herbów i flag dla różnych jednostek samorządowych (w tym herbu i flagi województwa lubuskiego). Jest dwukrotnym laureatem nagrody za najlepszą w Polsce książkę z zakresu heraldyki, autorem ponad 180 publikacji naukowych w tym dziesięciu monografii. Wypromował 10 doktorów.

Prof. Strzyżewski związany z zielonogórskimi uczelniami

Od początku pracy zawodowej Profesor W. Strzyżewski jest związany z zielonogórskimi uczelniami - najpierw WSP, a następnie UZ. Rozpoczął pracę jako asystent, następnie został zatrudniony jako adiunkt, aż po stanowisko profesora zwyczajnego. Pełnił szereg funkcji organizacyjnych, poczynając od kierownika Zakładu Historii XVI-XVIII wieku, zastępcy dyrektora Instytutu Historii, następnie dyrektora Instytutu Historii. W latach 2005-2012 był dziekanem Wydziału Humanistycznego UZ. W latach 2012-2020 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich, w 2020 r. po raz pierwszy został wybrany na rektora UZ, a 26 marca 2024 r. został wybrany na drugą kadencję.

Szczególne znaczenie, z racji prowadzonych badań i miejsca urodzenia, ma dla niego historia regionalna. Wszystko to, co związane jest z przeszłością w skali mikro. Wspiera badania regionalistów i lokalnych towarzystw pasjonatów historii.

Przeczytaj także:

Zobacz wideo:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska