Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. W wakacje brakuje krwi. To trudny okres dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i dla szpitali

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Krew można oddawać nie tylko w oddziałach RCKiK, ale również w krwiobusach, które często podróżują po województwie. Pamiętajmy, że nasza krew może uratować komuś życie
Krew można oddawać nie tylko w oddziałach RCKiK, ale również w krwiobusach, które często podróżują po województwie. Pamiętajmy, że nasza krew może uratować komuś życie Aleksandra Pazda
Wakacje to trudny czas dla szpitali i centrum krwiodawstwa. Dawców w tym okresie jest mniej, niż w ciągu roku, a niestety liczba wykonywanych operacji nie maleje.

Lipiec i sierpień to czas urlopów i wyjazdów. Dlatego latem liczba dawców zdecydowanie się zmniejsza, a krwi niestety potrzeba jeszcze więcej. Jest to okres, w którym dochodzi do zwiększonej liczby wypadków, przez co w szpitalu wykonuje się więcej operacji. Często, by uratować życie pacjenta, niezbędna jest transfuzja krwi.

- Chirurg do niektórych zabiegów bez kilku pojemników krwi do stołu operacyjnego nawet nie podchodzi – mówił nam podczas ostatniej rozmowy Krzysztof Piwowarczyk z RCKiK.

Krew w szpitalu potrzebna jest cały czas. I choć lekarze również odczuwają brak krwi, to na szczęście do tej pory nigdy nie musieli z tego powodu odwoływać operacji lub zabiegów.

- Latem bardzo często ląduje u nas helikopter Lotniczego Pogotowie Ratunkowego, transportujący pacjentów w ciężkim stanie. Oczywiście odczuwamy braki krwi, bo bazujemy na tej, którą dysponuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa. Można powiedzieć, że krew jest nam „reglamentowana” przez centrum na bieżąco, nigdy nie mamy jej w nadmiarze, czy w dużym zapasie – tłumaczy Aleksandra Frydrych, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Uniwersyteckiego.

Grupa o ujemnym Rh najbardziej potrzebna

W banku krwiodawstwa każda grupa jest ważna. Jednak najbardziej odczuwany jest brak krwi o ujemnym Rh.

- Nie mogę powiedzieć, że spokojnie spędzamy dzień. W tym trudnym dla nas okresie musimy rozporządzać Rh ujemnymi grupami krwi pomiędzy różnymi szpitalami. Nie możemy jej przekazać w wystarczającej ilości do banku w danej jednostce, by tam oczekiwała na pacjenta, który będzie jej potrzebował (tak jak dzieje się to poza trudnym okresem wakacyjnym). Dopiero kiedy pacjent się pojawia, wtedy ta krew jest przekazywana – mówi Monika Fabisz – Kłodzińska, dyrektorka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.

Udana zbiórka pod urzędem marszałkowskim

W środę pod urzędem marszałkowskim stanął krwiobus. Chętnych do oddania krwi było 36 osób, jednak nie wszyscy mogli zostać dawcą. Dzięki 29 osobom zebrano 13 litrów krwi, co równa się 29 pojemnikom. Dyrektorka RCKiK zapewnia, że to bardzo dobry wynik i cieszy się, że zielonogórzanie tak chętnie pomagali tego dnia.

Jednak krwi nie jest nigdy za dużo. W ciągu roku w siedzibie centrum krwiodawstwa pobieranych jest nawet 70 pojemników. Porą wakacyjną to się nie zdarza.

Gdzie można oddać krew i jakie warunki trzeba spełnić?

Krew można oddawać nie tylko w Zielonej Górze, ale również na terenie całego województwa: w Gorzowie Wielkopolskim, Żarach, Żaganiu, Sulęcinie i Międzyrzeczu. W pierwszych trzech oddziałach krew pobierana jest codziennie (od poniedziałku do piątku), a pozostałe dwa pracują zamiennie: przez 3 dni krew pobierana jest w Międzyrzeczu, a przez następne dwa w Sulęcinie. To są stałe miejsca, do których można się zgłaszać.

Prócz tego organizowane są również ekipy wyjazdowe. Wtedy krew zbierana jest w krwiobusie, który bywa na terenie województwa lub w miejscach, do których RCKiK jest zapraszane.

Oddając jednorazowo krew możesz uratować życie nawet 3 osobom. Sprawdź w galerii, co jest prawdą, a co fałszem na temat krwiodawstwa i nie bój się oddawać krew.

Za oddanie krwi można dostać pieniądze? Fakty i mity na tema...

Jakie korzyści niesie oddawanie krwi?

Jak się okazuje, bycie dawcą to nie tylko niesienie pomocy innym. Często bywa tak, że u ludzi, którzy pierwszy raz zgłaszają się do oddania krwi, wykrywane są różnego rodzaju choroby.

- Czasami osoba, która pierwszy raz oddała krew, dowiaduje się po jakimś czasie od nas, że wykryliśmy u niej np. wirusa zapalenia wątroby typu C. Myślę, że jest to cenna informacja dla kogoś, kto chodzi z taką tykającą bombą w swoim ciele – mówi dyrektor Fabisz-Kołodzińska.

Dodatkowo dawcy są regularnie badani przez lekarzy, sprawdzane jest ich ciśnienie krwi, bada się poziom hemoglobiny i wykonuje testy na obecność wirusa HIV, wirusów zapalenia wątroby B oraz C i na obecność bakterii, które wywołują kiłę. Oczywiście u każdego dawcy wykonuje się także badanie grupy krwi.

O tym, kto może oddać krew i jakie są do tego przeciwwskazania, można przeczytać na stronie RCKiK Zielona Góra.

PRZECZYTAJ TEŻ:
PRZYWILEJE HONOROWYCH DAWCÓW KRWI. CO OTRZYMUJESZ RATUJĄC KOMUŚ ŻYCIE?
FAKTY I MITY NA TEMAT KRWIODAWSTWA. DLACZEGO WARTO ODDAWAĆ KREW?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska