Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Chwila" przed zawałem. Nasze ciało ostrzega, że dzieje się coś złego | OBJAWY

(km)
Nudności i wymioty to objawy, które często towarzyszą chorobom układu pokarmowego, ale mogą również wskazywać na zbliżający się zawał serca. Te objawy mogą wystąpić z powodu braku tlenu w organizmie lub jako reakcja na ból w klatce piersiowej.
Nudności i wymioty to objawy, które często towarzyszą chorobom układu pokarmowego, ale mogą również wskazywać na zbliżający się zawał serca. Te objawy mogą wystąpić z powodu braku tlenu w organizmie lub jako reakcja na ból w klatce piersiowej. Pixabay
Objawy, czy też symptomy, które mogą wskazywać na zawał serca mają wiele przyczyn. I nie zawsze mogą oznaczać zbliżający się atak. Niezależnie od tego, czy występują nagle, czy też wydaje nam się, że mają swoje uzasadnienie, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku chorób serca, szybka interwencja jest kluczowa. Może uratować nasze życie. Te objawy zdaniem kardiologów zapowiadają zawał serca. Mogą pojawić się kilka tegodni a nawet miesięcy wcześniej.

Spis treści

Wielu pacjentów z zawałem to osoby, u których jest on pierwszym objawem choroby serca! Na zasadzie: "Przecież do wczoraj byłem aktywny, jestem bardzo zdziwiony tym, co się stało". Dlatego tak ważne są regularne badania i reagowanie na symptomy. Nasz organizm w wielu przypadkach informuje, jeśli dzieje się coś złego. Na tyle dobrze znamy swoje ciało, że nawet podczas treningu, jesteśmy w stanie zauważyć minimalną zmianę, która może wskazywać, że coś jest nie tak.

Jak dochodzi do zawału serca?

Do zawału najczęściej dochodzi na skutek zamknięcia naczynia wieńcowego, które doprowadza krew i tlen do unaczynionego obszaru mięśnia sercowego. Generalnie jest tak: czas od zamknięcia naczynia do całkowitego obumarcia mięśnia sercowego to jest mniej więcej od sześciu do 12 godzin. Im szybciej lekarze rozpoczną ratowanie osoby z zawałem, tym więcej mięśnia są w stanie uratować.

Czytaj również:

Co się dzieje po ataku?

Jakie są następstwa zawału? Główne niebezpieczeństwa to zaburzenia rytmu i hemodynamiki występujące w ostrym okresie, które mogą doprowadzić nawet do zgonu oraz późne następstwa, wynikające właśnie z wielkości blizny. Im większy zawał, tym większe prawdopodobieństwo, że pacjent będzie miał objawy niewydolności serca.

Lekarze mogą uratować serce, jest jeden warunek

Im wcześniej zdecydujemy się na konsultację lekarską, tym więcej mięśnia sercowego jesteśmy w stanie uratować. Najlepsze rokowania mają osoby, u których leczenie podjęto w pierwszej godzinie od wystąpienia zawału. Dlatego przypominamy o regularnym badaniu się oraz nieczekaniu z wezwaniem pomocy.

Znaki ostrzegawcze przed zawałem

Aby zapobiec zawałowi serca, po pierwsze możemy regularnie się badać, a po drugie reagować na wszelkie bodźce ostrzegawcza wypływające z naszego organizmu. Jak informuje nas organizm przed zawałem? Oto 10 znaków ostrzegawczych.

Nudności i wymioty to objawy, które często towarzyszą chorobom układu pokarmowego, ale mogą również wskazywać na zbliżający się zawał serca. Te objawy mogą wystąpić z powodu braku tlenu w organizmie lub jako reakcja na ból w klatce piersiowej.

"Chwila" przed zawałem. Nasze ciało ostrzega, że dzieje się ...

Jak dbać o serce?

Serce jest jednym z najważniejszych organów w naszym ciele, dlatego tak ważne jest, abyśmy o nie dbali. Wystarczy, że wprowadzimy do naszego menu odpowiednią dietę, przerzucimy się na regularną aktywność. Ale nie tylko to pomoże.

Zdrowe odżywianie

  • Zdrowe odżywianie to podstawa dobrego zdrowia serca. Unikaj tłustych i wysokokalorycznych potraw, a zamiast tego, skup się na diecie bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona, a także chude mięso i ryby. Ważne jest również, aby ograniczyć spożycie soli, cukru i alkoholu.

Regularna aktywność fizyczna

  • Aktywność fizyczna jest kluczowa dla dobrego zdrowia serca. Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają wzmocnić serce i poprawić krążenie krwi. Staraj się uprawiać co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie, takiej jak chodzenie, jazda na rowerze lub pływanie.

Czytaj również:

Kontrola stresu

  • Stres może mieć negatywny wpływ na zdrowie serca, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się kontrolować go i zmniejszać jego wpływ na organizm. Praktykowanie medytacji, jogi lub głębokiego oddychania może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu.

Regularne badania lekarskie

  • Regularne badania lekarskie są kluczowe dla zapobiegania chorobom serca. Zwróć się do swojego lekarza, aby określić, jak często powinieneś przeprowadzać badania: krwi, ciśnienia, cholesterolu i EKG.

Rzucenie palenia

  • Palenie papierosów jest jednym z największych czynników ryzyka chorób serca. Palisz? Zastanów się nad rzuceniem tego świństwa.

Wideo: W Centrum Medycznym w Łańcucie wszczepiono pierwszy rozrusznik serca:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska