Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra włącza się w sprzedaż węgla dla swoich mieszkańców. A co z Gorzowem?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zielona Góra włączy się w dystrybucję węgla. Sprawą już zajmuje się Zakład Gospodarki Komunalnej
Zielona Góra włączy się w dystrybucję węgla. Sprawą już zajmuje się Zakład Gospodarki Komunalnej Ludwik Kostus / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
- Nie chcieliśmy zostawić mieszkańców samych z tym problemem. Dlatego włączamy się w dystrybucję węgla, złożyliśmy już zamówienie i przygotowujemy plac – usłyszeliśmy w poniedziałek, 10 października, w Zakładzie Gospodarki Komunalnej.

Jacek Sasin, wicepremier z Ministerstwa Aktywów Państwowych, apelował do przedstawicieli samorządów, aby skorzystały z oferty PGE czy Węglokoksu i włączyły się w dystrybucję węgla dla swoich mieszkańców.
Jak podkreślał, samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem.

Zielona Góra włączy się w dystrybucję węgla. Sprawą już zajmuje się Zakład Gospodarki Komunalnej

Zielona Góra włącza się w sprzedaż węgla dla swoich mieszkań...

Ekogorszek i orzech. Ile zamówiła węgla Zielona Góra?

Zielona Góra postanowiła włączyć się w dystrybucję węgla. Już się tą sprawą zajął Zakład Gospodarki Komunalnej.
- Miasto przeanalizowało wnioski mieszkańców, którzy potrzebują wsparcia w postaci dofinansowania, ale także dostępności do węgla. Tych wniosków wpłynęło do urzędu ponad trzy tysiące – mówi dyrektor ZGK w Zielonej Górze Krzysztof Sikora. – Złożyliśmy już zapotrzebowanie do PGE. Ile? 250 ton ekogroszku i 500 ton tzw. orzecha grubszego węgla.

Mieszkaniec będzie mógł kupić 2 tony węgla

Gdzie trafi węgiel? Na wysypisko w Zielonej Górze Raculi. Tu nie brakuje terenu, jest waga, odpowiednia przygotowana kadra, więc ze sprzedażą nie powinno być żadnego problemu.
Kto będzie mógł kupić węgiel? To osoby, które złożyły wnioski o dofinansowanie zakupu. Drugi warunek do spełnienia to musi to być osoba, która jest mieszkańcem miasta. Sprzedaż osobom z innych gmin nie wchodzi w rachubę.
Na razie jest tak ustalone, że mieszkaniec będzie mógł kupić węgiel do 2 ton.
- Teraz PGE będzie się kontaktować z nami i ustalone zostaną konkrety. Czekamy na odpowiednie przepisy. Z naszej strony jesteśmy przygotowani – podkreśla Krzysztof Sikora.

Dystrybucja węgla w Gorzowie i innych miastach

A jak wygląda sprawa dystrybucji węgla w Gorzowie?

- Przygotowujemy się do tej operacji. Czekamy na wytyczne z rządu - mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta.

O dystrybucji węgla mówił też w poniedziałek wojewoda Władysław Dajczak:
- Do Polski trafiły już 4 mln ton węgla. Do końca roku będą kolejne 4 mln zł. Bardzo ważna jest szybkość dystrybucji. Jeszcze nie usłyszałem od żadnego lubuskiego samorządu, który by powiedział, że to nie jest sprawa samorządu, tylko rządu i niech rząd sobie radzi. To pokazuje, że lubuscy samorządowcy działają w myśl ślubowania, które składali, gdy zostali prezydentami, burmistrzami, wójtami. Ślubowali działać dla dobra publicznego i w interesie swoich wspólnot samorządowych - mówił w poniedziałkowe południe wojewoda, dodając, że cieszą go już zapowiedzi pomocy w dystrybuowaniu węgla, którą zadeklarowały już głośno m.in. Skwierzyna i Gubin.

Samorządy mają zostać wsparte w finansowo w sprawie przekazywania węgla mieszkancom.

- Rząd pracuje nad rozwiązaniem, aby te koszty, które powstaną w związku z dowozem węgla do lokalnych punktów dystrybucji, były finansowane z pieniędzy państwa - mówił wojewoda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska