Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórski Rower Miejski - zmiany w regulaminie. Korzystasz? Przeczytaj koniecznie!

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Zielonogórski Rower Miejski działa w Winnym Grodzie od 21 sierpnia 2018 r. i cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców
Zielonogórski Rower Miejski działa w Winnym Grodzie od 21 sierpnia 2018 r. i cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Korzystasz z rowerów miejskich w Zielonej Górze? Koniecznie przeczytaj! Od września zmianie ulegnie regulamin systemu.

Zielonogórski Rower Miejski – zmiany od 6.09.2019

Jak poinformowała firma Nextbike Polska, która odpowiada za zarządzanie i obsługę Zielonogórskiego Roweru Miejskiego do końca sezonu 2021, od 6 września 2019 r. zmianie ulegnie regulamin systemu. Główne zmiany dotyczą tabeli opłat dodatkowych. Zostanie ona zaktualizowana o następujące zapisy:

  1. Pozostawienie roweru na stacji bez zabezpieczenia - 100 zł
  2. Jazda na rowerze przez większą liczbę osób niż jest to dopuszczalne (w zależności od typu roweru) - 100 zł
  3. Nieautoryzowany przejazd - 100 zł
  4. Usunięcie zastosowanych zabezpieczeń - 200 zł
  5. Wykorzystanie roweru w celach komercyjnych - 200 zł

Tutaj znajdziesz cały regulamin systemu Rower Miejski w Zielonej Górze, obowiązujący od 6 września 2019 r.

Zielonogórski Rower Miejski obchodził swoje pierwsze urodziny

21 sierpnia 2019 r. Zielonogórski Rower Miejski obchodził swoje pierwsze urodziny. Jak na razie, jest to jedyny taki system w województwie lubuskim. Na początku w Zielonej Górze dostępnych było 360 rowerów w 36 stacjach. W 2019 r. doszły 4 kolejne stacje oraz 40 nowych jednośladów. W sumie obecnie w Zielonej Górze jest 400 rowerów i 40 punktów, gdzie można je wypożyczyć. Wśród nich dostępnych jest 10 tandemów i 10 rowerów rodzinnych typu cargo.

W sobotę (2.03.2019) w południe oficjalnie rozpoczęto sezon rowerowy w Zielonej Górze. Niesprzyjająca pogoda nie wystraszyła miłośników dwóch kółek, którzy w asyście prezydenta Zielonej Góry, Janusza Kubickiego oraz szefa stowarzyszenia Rowerem do Przodu, radnego miejskiego, Roberta Górskiego wyruszyli spod nowej stacji Zielonogórskiego Roweru Miejskiego przy ul. Browarnej do ogrodu botanicznego, gdzie zorganizowano piknik rowerowy.Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców Zielonej Góry m.in. mapy rowerowe oraz atrakcje dla najmłodszych mieszkańców miasta. Obecni byli również zielonogórscy policjanci, którzy wszystkim chętnym znakowali rowery.Zielonogórski Rower Miejski funkcjonuje od 21 sierpnia 2018 r. Od samego początku cieszy się ogromną popularnością. Przez nieco ponad 3 miesiące, wypożyczono go niemal 200 tys. razy.W tym roku w Zielonej Górze powstały trzy nowe stacje i pojawiło się 30 nowych rowerów. W sumie do dyspozycji mieszkańców jest ich aż 400, a wśród nich tandemy oraz rowery familijne.

Zielonogórski Rower Miejski ma trzy nowe stacje. W sobotę of...

Zobacz też:
Zielonogórski Rower Miejski ma 3 nowe stacje. Tak ruszył sezon rowerowy w Zielonej Górze

Zielonogórzanie kochają rowery miejskie. Garść statystyk

Przez pierwszy rok funkcjonowania systemu Zielonogórski Rower Miejski odnotował niemal 450 tys. wypożyczeń. Blisko 29 000 zielonogórzan zarejestrowało się w systemie, z czego ponad 20 000 osób w pierwszym sezonie.

W 2018 r. najpopularniejszym miesiącem był wrzesień kiedy to użytkownicy skorzystali z rowerów 82,5 tysiąca razy. Natomiast w 2019 r. rekordowy był czerwiec, kiedy zarejestrowano prawie 57 000 wypożyczeń.

Z kolei jeśli chodzi o dni, to w 2018 r. rekord padł w środę, 29 sierpnia. Wówczas odnotowano 4607 wypożyczeń, co daje średnio na jeden rower aż ok. 12 razy.

W 2019 r. jak na razie najwięcej wypożyczeń odnotowano 8 kwietnia. Tego dnia było 2368 wynajmów.

20 minut jazdy rowerem miejskim za darmo

System Zielonogórski Rower Miejski umożliwia bezobsługowe wypożyczanie rowerów codziennie, przez całą dobę, w okresie jego funkcjonowania, czyli do końca listopada. Rowery można wynajmować bezpłatnie do 20 minut. Maksymalny czas wynajmu to 12 godzin.

Przeczytaj też: Czy ruch rowerów na deptaku w Zielonej Górze powinien zostać ograniczony? Mieszkańcy mają różne pomysły

Nextbike działa już w 14 krajach

Nextbike – niemiecka sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów, działająca w 14 krajach, dysponująca 17 tysiącami rowerów. Największy system w Polsce znajduje się w Trójmieście i okolicach (4080 rowerów elektrycznych w 660 punktach jako Mevo). Najwięcej punktów sieci w Niemczech znajduje się w Zagłębiu Ruhry (ok. 3000 rowerów w 300 punktach jako Metropolradruhr). Projekt ten, wraz z NorisBike (punkty w Norymberdze), był dofinansowany kwotą dziesięciu milionów euro z niemieckiego ministerstwa transportu za innowacyjny system wypożyczania rowerów.

Przeczytaj też: Jak zarejestrować się w systemie miejskiego roweru w Zielonej Górze? To trwa chwilę

W ostatnich dniach, naszego dziennikarza, Macieja Dobrowolskiego spotkała przykra przygoda. Jadąc na Masę Krytyczną, która odbyła się w piątek 14 czerwca w Zielonej Górze, postanowił skorzystać z miejskiego roweru. I wpadł w pułapkę zastawioną przez dowcipnisiów - ktoś pomalował rączki roweru farbą. Jak sam to opisuje? Przeczytajcie! PRZECZYTAJ TAKŻE: Masa Krytyczna przejechała ulicami Zielonej Góry. Impreza przyciągnęła wielu miłośników rowerów"W ostatnim czasie sporo było doniesień o tym, jak niektórzy mieszkańcy Zielonej Góry traktują miejskie rowery. Porzucone, zniszczone, a nawet podtopione - zdjęcia uszkodzonych jednośladów pojawiły się w wielu miejscach w mediach społecznościowych. Interesującą fotografię znalazłem także na profilu prezydenta Janusza Kubickiego, gdzie trzech dżentelmenów o wątpliwych manierach ładowało na model cargo jakieś deski. Jak widać można i tak... Sam czasami korzystam z miejskich rowerów, aby móc się, gdzieś szybko dostać. No i muszę ze smutkiem przyznać, że coraz częściej trzeba dokładnie sprawdzić całą maszynę przed wypożyczeniem. A to hamulec nie działa, a to siodełko się nie blokuje, a raz z rozmachu wziąłem nawet jeden bez pedału. No cóż bywam roztargniony... Ale tego, co spotkało mnie w zeszły piątek się nie spodziewałem. Wypożyczyłem rower, przejechałem swoją trasę zsiadam i co widzę? Mam całą dłoń w szarej farbie! Jakiś śmieszek zastawił na podróżnych pułapkę. Pomalował ciemną farbą, w kolorze zbliżonym do naturalnego, rączkę roweru. Przyznam szczerze, że się wkurzyłem. Na szczęście całą sytuację widziała pewna starsza pani, która poratowała mnie chusteczkami, za co bardzo jej dziękuję. Jedną z nich owinąłem wokół rączki, aby każdy widział, że coś jest nie tak, i zwróciłem rower. Także... uważajcie na takie numery!"

Wandale niszczą miejskie rowery w Zielonej Górze. Ale przy o...

Skala zniszczeń rowerów miejskich w Zielonej Górze od początku była wysoka. Osoby odpowiedzialne za konserwację maszyn mają pełne ręce roboty i nie ma się co dziwić. Nie zawsze bowiem pojazdy te są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Na swoim profilu facebookowym, Janusz Kubicki opublikował zdjęcia mężczyzn, którzy ładują na rower typu cargo (najprawdopodobniej) tak zwane płyty osb. Prezydent miasta skomentował całe zajście krótko: "Szkoda słów". I rzeczywiście, jeśli się na to spojrzy z perspektywy normalnych użytkowników, którzy korzystają z rowerów miejskich w sposób prawidłowy, ciśnienie rośnie, wulgarne słowa cisną się na usta. Jeden z internautów napisał, że jakiś czas temu zaobserwował, jak na deptaku jechało takim rowerem 6 osób. Tego typu zachowania przyczyniają się do uszkodzeń ramy, pęknięć części metalowych, uszkodzeń koszyków itp. To wyraźnie akty wandalizmu, których nie powinniśmy tolerować. A Wy co sądzicie o takim zachowaniu? Może jednak prezydent przesadza i tego typu zachowanie jest w jakiś sposób do zaakceptowania i nie jest niczym złym? Czekamy na Wasze opinie.Zobacz również: Zielonogórski Rower Miejski ma 3 nowe stacje. Tak ruszył sezon rowerowy w Zielonej GórzePOLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Złoto z zawodów MMA jedzie do Zielonej Góry

ZIELONA GÓRA. Mężczyźni na rower miejski typu cargo ładują p...

Zobacz też:
Zielona Góra - piesi i rowerzyści na ścieżkach rowerowych w mieście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska