Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimą kłopoty zaczynają się już na parkingu

Paweł Puzio
Zanim spadnie pierwszy śnieg, każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w niezbędne zimą wyposażenie.
Zanim spadnie pierwszy śnieg, każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w niezbędne zimą wyposażenie.
Tak może się zacząć poranny zimowy koszmar kierowcy: wcześnie rano, kilka stopni mrozu, opady śniegu. Próbujemy otworzyć samochód, mamy problemy z przekręceniem kluczyka w zamku.

Jeżeli szczęśliwie dostaliśmy się do środka, czeka nas jeszcze oczyszczenie szyb ze śniegu i lodu.

Wszyscy wiemy, że zima jest trudnym okresem dla zmotoryzowanych. Żeby samochód przetrwał ten okres pomyślnie, trzeba wcześniej pomyśleć o przygotowaniu go do mrozu, śniegu, soli na jezdniach, odwilży itp.

- Zanim spadnie pierwszy śnieg, każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w niezbędne zimą wyposażenie. Przed nadejściem mrozów warto zabezpieczyć uszczelki i zawiasy. Idealnie nadaje się do tego silikon w aerozolu. Nieplamiący, świetnie konserwuje i zabezpiecza uszczelki przed przymarzaniem. Chroni także zawiasy przed korozją - mówi Ireneusz Ciechański z firmy RK Niedziałek.

Szczególnie w zimie powinniśmy zadbać o czystość wszystkich szyb w samochodzie. Odmrażacz, skrobaczka i sprawne pióra wycieraczek to najważniejsze wyposażenie w tym trudnym dla auta i kierowców okresie.

- Po uruchomieniu samochodu, ustawiamy nawiew na szyby, przystępujemy do usuwania najpierw śniegu, miękką zmiotką, a na końcu lodu. W miarę możliwości najlepiej stosować odmrażacze, bo skrobaczki pozostawiają zawsze na szybie rysy - dodaje Ireneusz Ciechański. Gdy inaczej nie można, korzystamy ze skrobaczki, odczekując pewien czas, gdy strumień ciepłego powietrza nawiewu nadtopi warstwę lodu przylegającą do szyby.

- Przypominam, że za źle oczyszczone, fragmentarycznie, szyby policja może wystawić mandat karny. W sklepach motoryzacyjnych i stacjach benzynowych dostępne są chemiczne środki do odmrażania szyb w aerozolu. Zapobiegają one też osadzaniu się szadzi na szybach w mroźne noce - dodaje specjalista z RK Niedziałek.

Także od środka

Bardzo istotnym elementem w okresie zimy jest czystość szyby wewnątrz samochodu. Tłusta warstwa szybciej narasta na szybie, gdy często korzystamy z nawiewów na nią i palimy w aucie papierosy. Szczególnie chętnie osadza się na niej para, powodując męczące dla wzroku refleksy świateł z aut jadących z naprzeciwka. Warto zatem sięgnąć po czystą szmatkę, dobry środek do mycia szyb i porządnie wyczyścić szybę w środku pojazdu.

Z zaroszeniem szybko sobie radzi sprawna klimatyzacja, można też zastosować dobry środek antyroszeniowy, który zapewnia doskonałą widoczność i zapobiegnie wtórnemu roszeniu.

- Jeśli jeździmy samochodem z silnikiem benzynowym, spróbujmy pozbyć się wody, która zebrała się w baku, przewodach paliwowych lub filtrze paliwa i podczas mrozów może skutecznie zablokować układ. Dolejmy do benzyny specjalnego środka wiążącego wodę. Filtry i odstojniki w układzie paliwowym warto oczyścić lub wymienić - dodaje Ireneusz Ciechański.

Jeśli jeździmy dieslem, wjeżdżając na stację benzynową, sprawdźmy, czy sprzedaje paliwo zimowe. Warto sprawdzić stan układu paliwowego - filtry, odstojniki, podgrzewacze - i koniecznie dolać do paliwa środek zapobiegający wytrącaniu parafiny z oleju napędowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska