Zmarł Jan Gross, znany gorzowski fraszkopisarz. Tworzył je...

  Zmarł Jan Gross, znany gorzowski fraszkopisarz. Tworzył je nawet w tramwajach

  (tr)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Zmarł Jan Gross, znany gorzowski fraszkopisarz. Tworzył je nawet w tramwajach

  ©www.zlp.gorzow.prv.pl

  O śmierci artysty poinformowała rodzina. - 10 listopada 2010 r. zmarł w wieku 76 lat kochany Mąż, Tata i nasz najwierniejszy przyjaciel - napisali bliscy w mailu do ,,GL''.
  Zmarł Jan Gross, znany gorzowski fraszkopisarz. Tworzył je nawet w tramwajach

  ©www.zlp.gorzow.prv.pl

  Jan Gross był fraszkopisarzem, satyrykiem, zasłużonym działaczem kultury, członkiem ZAiKS-u i wielu innych stowarzyszeń. Uroczystości żałobne rozpoczną się 13 listopada 2010 r. o 11:45 w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Gorzowie przy ul. Żwirowej.

  Jak podaje Związek Literatów Polskich na swojej stronie www.zlp.gorzow.prv.pl ,,J. Gorss urodził się 21 stycznia 1934 r. w Opatówku koło Kalisza. Pracował w przedsiębiorstwach budowlanych.
  Literacko wypowiadał się jako satyryk, fraszkopisarz i aforysta. Debiutował fraszkami w tygodniku "Kaktus" w 1958 r. Wydał książki: "Z przymrużeniem oka" (fraszki, Gorzów 1979), "Szczypta swawoli" (fraszki, Warszawa 1979), "Małe zoo na wesoło" (wiersze dla dzieci, Szczecin 1982), "Od biedronki do żyrafy" (fraszki, Bydgoszcz 1987, 1989), "Rodacy przy pracy" (fraszki, Warszawa 1987), ("Sprytny szarak" (fraszki, Szczecin 1990), "Z fraszką przez życie" (Łódź 1992), "Ero-tyki" (fraszki i utwory satyryczne, Gorzów 1994), "Szkolna fraszko-teka" (Szczecin 1996), "Uwypuklenia" (aforyzmy, Gorzów 1997), "Figle Amora" (fraszki, Szczecin 1997), "Uczniowskie zbytki" (fraszki, Szczecin 1998), "Zwierzątkowo na rymowo" (Gorzów 1999), "Z fraszką na ryby" (Szczecin 1999), "Bez pardonu i bez tonu" (fraszki i aforyzmy, Zielona Góra 2000), "Sportowe szusy" (Szczecin 2001), "W kilku wersach o nonsensach" (limeryki, Kraków 2005), "Łeb w łeb - turniej satyryków" (fraszki i aforyzmy, wspólnie z Tadeuszem Szyferem, Gorzów 2006). Był członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR oraz Związku Literatów Polskich. Posiadał odznakę "Zasłużony Działacz Kultury".

  O sobie pisał tak: Piszę wszędzie, nawet w tramwaju. Najczęściej na ulicy i w nocy. Na serwetce, na skrawku papieru, w notesie, na bilecie. Skąd mi się to bierze? Bywa, że zatrzymują się przy Empiku, z kieszeni wyciągam długopis i kartkę i za chwile mam gotowa fraszkę. Albo wchodzę od sklepu i, mój Boże, na półce z nabiałem leżą fraszki. To je biorę jak inni margarynę''.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia