MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Józef Malski. To on nauczył zielonogórzan pływać

Cezary Konarski
Cezary Konarski
Nie żyje Józef Malski. Tą smutną informację przekazał nam w świąteczny poniedziałek Marian Rzeźniewski, prezes Towarzystwa Pływackiego Zielona Góra.

Nie żyje Józef Malski

Józef Malski był wieloletnim nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem pływania dzieci i młodzieży. Przez ponad 60 lat nauczył pływać około 20 tysięcy dzieci, wielu dorosłych oraz dwa tysiące ratowników, promował sport i zdrowy tryb życia. W 2016 roku został honorowym obywatelem Zielone Góry. - Jeśli ktoś ma problemy z pływaniem, to ja chętnie zapraszam na lekcję. Trzeba tylko zapłacić za wstęp na basen – żartował Józef Malski, odbierając honorowe obywatelstwo miasta. Legendarny trener w tym roku skończyłby 85 lat.

Jeśli ktoś ma problemy z pływaniem, to ja chętnie zapraszam na lekcję. Trzeba tylko zapłacić za wstęp na basen

Przeczytaj też: Nie żyje Roman Bukartyk, wieloletni gorzowski radny

Zasłużony mieszkaniec Zielonej Góry

W „Księdze zasłużonych” miasta Zielona Góra tak napisano o Józefie Malskim: „Urodził się 21 listopada 1935 roku w Sompolnie, w województwie wielkopolskim. W rodzinnym mieście ukończył szkołę podstawową i prywatne gimnazjum oraz rozpoczął wielką życiową przygodę ze sportem. Potajemnie trenował piłkę nożną. W 1952 roku rodzina Malskich przeprowadziła się do Żagania. Po maturze Józef otrzymał nakaz pracy w szkole w podzielonogórskiej Raculi (lata 1953–1955). Powrócił do gry w piłkę nożną oraz do podnoszenia ciężarów. Jednocześnie trenował piłkarzy i stworzył najlepszą w powiecie drużynę LZS. W latach 1955-1957 odbył zasadniczą służbę wojskową, po której wrócił do zawodu nauczyciela. Został Kierownikiem Szkoły w Ługach. Pasję sportową rozwijał nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych mieszkańców wsi. W miejscowej szkole utworzył drużynę piłki ręcznej. W 1960 roku rozpoczął pracę jako dyrektor i nauczyciel wychowania fizycznego w szkole w Płotach. Wykorzystując pobliski staw, uczył dzieci gry w hokeja. Jego podopieczni sięgali w hokejowym „Złotym krążku” po najwyższe lokaty w Polsce. Następnie Jego losy skrzyżowały się z Lechem Birgfellnerem. Otrzymał propozycję kierowania Wojewódzkim Miejskim Ośrodkiem Sportu. Był jednocześnie trenerem tenisistów stołowych zielonogórskiej Gwardii (lata 1965-1970) i Budowlanych (1970 -1974). W lutym 1970 roku otwarto krytą pływalnię w Zielonej Górze. Dzięki Lechowi Birgfellnerowi i Józefowi Malskiemu - wielkim pasjonatom sportu - rozwinęła się w naszym mieście nowa dyscyplina sportu - pływanie. Józef Malski zorganizował klasę pływacką z dzieci uczęszczających do okolicznych przedszkoli. Józef Malski był też jednym z założycieli klubu sportowego, wówczas o nazwie Transbud. W 1974 roku w Szkole Podstawowej nr 10 powstały klasy sportowe o profilu pływackim, a Józef Malski został zastępcą dyrektora do spraw sportowych. W popularnej „10” pracował do 1986 roku, do momentu przejścia na nauczycielską emeryturę. Czas na emeryturze spędzał na pływalni, ucząc młodych i dojrzałych zielonogórzan pływania. Z jego inicjatywy w 1992 roku samorząd zielonogórski, jako jeden z pierwszych, wprowadził obowiązkową naukę pływania dla klas II szkół podstawowych, która trwa do dzisiaj.”

ZOBACZ TEŻ

Blisko 50 zawodników zagranicznych w barwach zielonogórskiego klubu żużlowego „przewinęło się” przez ligowe tory.

TOP 15. Najlepsi żużlowcy zagraniczni Falubazu Zielona Góra

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska