Zmiany w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Skorzystają m.in. bloki z wielkiej płyty

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Termomodernizacja pozwala znacząco zmniejszyć wydatki na ogrzewanie budynku.
Termomodernizacja pozwala znacząco zmniejszyć wydatki na ogrzewanie budynku. Marcin Oliwa Soto
Sejm przyjął nowelizację ważnej ustawy. Zmiany mają zachęcić Polaków do poprawiania stanu technicznego budynków mieszkalnych.

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów została znowelizowana. 23 stycznia 2020 r. Sejm prawie jednogłośnie przyjął nowe przepisy, które mają ułatwić Polakom korzystanie ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Zmiany w prawie powinny ucieszyć przede wszystkim samorządy, które otrzymają pomoc przy remontowaniu budynków komunalnych. Na nowelizacji przepisów skorzystają także właściciele bloków z wielkiej płyty.

Nowa ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów

Celem zmian w ustawie jest poprawa warunków mieszkaniowych Polaków, przede wszystkim dzięki finansowym zachętom do przeprowadzania prac termomodernizacyjnych oraz remontowych. Autorzy nowych przepisów zakładają, że pozwolą one do 2030 r. zmniejszyć liczbę osób mieszkających w warunkach substandardowych z 5,3 mln do 3,3 mln. Dzięki polepszeniu stanu technicznego budynków mieszkalnych oraz zwiększeniu ich efektywności energetycznej mają również zmniejszyć się problemy ze smogiem.

A gdyby tak zamiast w domu, zamieszkać w dworku lub pałacu? W malowniczych zakątkach Polski czekają setki przepięknych budynków, w których można poczuć się po królewsku. Niektóre z nich wymagają co prawda remontu, jednak gdyby przywrócić im dawną świetność, zachwyciłyby każdego. Prezentujemy najciekawsze z nich.Licencja

Chcesz żyć jak szlachcic? Oto piękne polskie pałace i dworki...

Zmiany były konieczne, ponieważ po przeanalizowaniu dotychczasowego funkcjonowania Funduszu Termomodernizacji i Remontów urzędnicy znaleźli aż sześć obszarów, które wymagały poprawek. Chodziło przede wszystkim o:

  • wspieranie remontów i termomodernizacji bloków z wielkiej płyty,
  • wsparcie gmin przy remontowaniu i ocieplaniu budynków komunalnych,
  • zachęcenie Polaków do przeprowadzania kompleksowej termomodernizacji (wraz z przejściem na odnawialne źródła energii),
  • ułatwienie dostępu do premii termomodernizacyjnej i remontowej,
  • poszerzenie dostępu do premii kompensacyjnej,
  • wprowadzenie drobnych poprawek usprawniających działanie systemu dofinansowań.

Poniżej omawiamy szczegółowo najważniejsze zmiany.

Bloki z wielkiej płyty trzeba wzmocnić

Choć ogólny stan techniczny bloków z wielkiej płyty jest zaskakująco dobry (co wykazało w 2018 r. badanie Instytutu Techniki Budowlanej), pewną obawę budzą stalowe kotwy łączące warstwę konstrukcyjną ściany z warstwą fakturową. Ponieważ elementy te mają już sporo lat, przed położeniem na bloku warstwy ocieplenia powinno się je wymienić na nowe albo zamontować dodatkowe kotwy. Przegłosowane zmiany w ustawie mają to ułatwić.

Po wejściu w życie nowych przepisów właściciele budynków z wielkiej płyty będą mogli się ubiegać o pokrycie 50 proc. kosztów wykonania opisanych wyżej prac wzmacniających. Tak wysokie dofinansowanie powinno zachęcić zarządców bloków do termomodernizacji i znacząco zmniejszyć ryzyko, że przez przeciążone kotwy z bloków zaczną odpadać elementy.

Budynki komunalne z dodatkowym wsparciem

Gminy już od dawna mogły ubiegać się o premię termomodernizacyjną czy remontową, jednak przepisy były tak sformułowane, że było to dla samorządów mało opłacalne. Obecnie ma się to zmienić, co powinno ułatwić remontowanie budynków wielorodzinnych, w których znajdują się lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

Gminy będą mogły odtąd ubiegać się o premię remontową w wysokości 50 proc. wartości przedsięwzięcia. Co więcej, jeśli budynek komunalny jest objęty ochroną konserwatorską (a tak jest w przypadku wielu kamienic mieszkalnych), gmina będzie mogła otrzymać wsparcie w wysokości 60 proc. wartości przedsięwzięcia.

[QUIZ] Nad morzem, w górach, wśród lasów? Sprawdź, gdzie powinieneś zamieszkać

Premia termomodernizacyjna w górę

Do tej pory większość Polaków sięgających po rządową pomoc przy termomodernizacji przeprowadzała tylko podstawowy zakres prac. Tymczasem najlepsze efekty daje termomodernizacja kompleksowa, czyli połączona z wymianą systemu grzewczego na taki, który wykorzystuje odnawialne źródła energii. Ponieważ jednak jest to drogie przedsięwzięcie, decydowało się na to niewiele osób.

Do przeprowadzania kompleksowych prac ma teraz zachęcać wyższa premia termomodernizacyjna. Każdy, kto przeprowadzi termomodernizację, a jednocześnie zamontuje system fotowoltaiczny albo turbinę wiatrową, będzie mógł skorzystać z premii w wysokości nie 16, a 21 proc. wartości przedsięwzięcia.

Premie bardziej dostępne

Dzięki nowelizacji ustawy poszerzy się również lista podmiotów uprawnionych do ubiegania się o premię remontową. Do tego grona dołączą m.in. wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy, które do tej pory nie mogły z państwowego dofinansowania skorzystać.

Nastąpią również zmiany w sposobie naliczania premii termomodernizacyjnej oraz remontowej – zasady mają zostać uproszczone. Ma się także zwiększyć dostępność premii kompensacyjnej, przeznaczonej dla osób realizujących przedsięwzięcie remontowe lub remont budynku mieszkalnego.

Wysokie ceny gazu. Gazprom szantażuje Europę.

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Skorzystają m.in. bloki z wielkiej płyty - RegioDom.pl

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A co w sytuacji jeśli wieżowce zostały ocieplone dobrych kilka lat temu ze środków spółdzielców ? Odda im ktoś?

G
Gość

Jeśli brak pieniędzy na jakąkolwiek termomodernizację, to nawet największa premia nic mi nie pomoże.

G
Gość
24 stycznia, 18:16, INSPEKTOR NADZORU:

O TO CHODZI ŻEBY NA WIELKIEJ PŁYCIE UKRYĆ PĘKNIĘCIA.BUDYNKI TE OBECNIE WINNY BYĆ ZBURZONE MINĄŁ OKRES BEZPIECZNEGO ZAMIESZKANIA OBLICZONY PRZEZ NAUKOWCÓW

deweloper albo jego pies?

G
Gość

NWO, dalej głosujcie na pislamistów

I
INSPEKTOR NADZORU

O TO CHODZI ŻEBY NA WIELKIEJ PŁYCIE UKRYĆ PĘKNIĘCIA.BUDYNKI TE OBECNIE WINNY BYĆ ZBURZONE MINĄŁ OKRES BEZPIECZNEGO ZAMIESZKANIA OBLICZONY PRZEZ NAUKOWCÓW

Dodaj ogłoszenie