Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy koszt jazdy po autostradzie A2. Budowa zakończy się jesienią 2011 roku

Czesław Wachnik 68 324 88 29 [email protected]
Budowa przejścia dla zwierząt w okolicy Torzymia (Fot. Czesław Wachnik)
Budowa przejścia dla zwierząt w okolicy Torzymia (Fot. Czesław Wachnik)
Rok temu symbolicznie rozpoczęto budowę autostrady A2 w Lubuskiem. Wylano 10 km trasy. Całość będzie gotowa jesienią za rok. Ile zapłacimy za jazdę?

Czytaj też: Autostrada daje chleb

Budowniczych autostrady A2 od Nowego Tomyśla do Świecka pogoda nie rozpieszcza. Roboty ziemne mieli prowadzić zimą, ale ta była tak mroźna i śnieżna, że praktycznie to uniemożliwiła. Teraz zbyt wysokie temperatury nie pozwalają na wylewanie nawierzchni betonowej. Można to robić tylko w temperaturze do 25 stopni Celsjusza. Mimo tych trudności, zakres wykonanych prac o prawie 30 proc. przekracza plany w harmonogramie.

 

- Obiecuję, że do końca przyszłego roku prawie 106-kilometrowy odcinek A2 zostanie ukończony. W niektórych miejscach będą to dwie jezdnie, w innych tylko jedna. Natomiast budowę całej A2 z dwoma jezdniami zakończymy jesienią 2011 roku - obiecał prezes Autostrady Wielkopolskiej Andrzej Patalas na wczorajszym spotkaniu z okazji pierwszej rocznicy od podpisania aktu erekcyjnego.

Spotkanie to miało bardzo uroczysty charakter, z udziałem m.in. ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Jego z kolei najczęściej pytano, ile zapłacimy za przejazd A2 od Nowego Tomyśla do Świecka, oczywiście po zakończeniu budowy, a także innych autostrad, w tym A2 od Strykowa do Konina. - Przewidujemy, że będzie to 20 groszy za kilometr w przypadku aut osobowych i 46 groszy przy pojazdach ciężarowych - odpowiedział minister.

Czyli prawie 22 zł za 106 km.

 

Potwierdził on też, że budowa sporej części dróg szybkiego ruchu nie zostanie ukończona do rozpoczęcia Euro 2012. Wspomnijmy tu S3 od Gorzowa do Zielonej Góry. Powód? - Musimy spełniać wyższe wymagania unijne w zakresie ochrony środowiska, a to wymaga nowych raportów ekologicznych. Ale trzeba je robić, bo inaczej nie dostalibyśmy środków unijnych - podkreślił minister.

 

Dodajmy, że z danych, jakie przekazali przedstawiciele głównego wykonawcy, jakim jest firma Strabag wynika, że na budowie pracuje ponad 2,5 tys. ludzi, a mają oni do swej dyspozycji ponad 1,4 tys. różnych maszyn i pojazdów. Co może warte podkreślenia, mimo problemów pogodowych, wylano już 10 km autostrady. Do zrobienia pozostało jeszcze prawie 96 km. Na A2 powstanie 35 przejść dla zwierząt dużych i średnich oraz 71 przepustów dla małych zwierząt.

 

Czytaj też: Szykuje się remont krajowej ,,trójki” pomiędzy Sulechowem i Świebodzinem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska