Żołnierze wrócili z misji w Afganistanie. Święta spędzą z najbliższymi. Jak ich powitano w Sulechowie?

Leszek Kalinowski, Tomasz Rybarczyk
W sali tradycji 5. Lubuskiego pułku artylerii odbyło się symboliczne powitanie żołnierzy PKW RSM Afganistan, którego główny komponent stanowili sulechowscy artylerzyści. Tomasz Rybarczyk
Żołnierzy, którzy wyjechali na misję do Afganistanu w maju 2020 roku, wrócili do kraju. Uroczyste powitanie odbyło się w Sulechowie. Jak mówiono podczas niego - powrót do rodzinnych domów to najlepszy prezent świąteczny. Razem z żołnierzami powróciła też flaga Sulechowa, która przez ostatnie miesiące powiewała w Afganistanie.

W sali tradycji 5. Lubuskiego pułku artylerii odbyło się symboliczne powitanie żołnierzy PKW RSM Afganistan, którego główny komponent stanowili sulechowscy artylerzyści. Powitanie odbyło się w obowiązującym reżimie sanitarnym oraz z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Na misji w Afganistanie powiewała flaga Sulechowa

Powitanie żołnierzy, którzy wrócili z Afganistanu, odbyło się w obecności przedstawiciela dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii płk. Jacka Wery, dowódcy 5. Lubuskiego Pułku Artylerii płk. Sławomira Kuli, dowódcy 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego płk. dypl. Adama Luzyńczyka, burmistrza Sulechowa Wojciecha Sołtysa oraz przewodniczącej Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa w Sulechowie Mirosławy Jagołkowskiej-Maćkowiak. Dowódca powracającej XII zmiany PKW ppłk Daniel Butryn wyraził słowa uznania dla dowodzonych przez siebie żołnierzy oraz przełożonych za wspólną misję i wzorowe wykonanie zadań mandatowych na afgańskiej ziemi. Z tej okazji wręczył okolicznościowe podziękowania oraz Medale Pamiątkowe XII zmiany.

Słowa podziękowania skierował także do władz miasta i burmistrza Sulechowa za udzielone wsparcie i pamięć. Podczas pożegnania misji 22 maja 2020 roku burmistrz Sulechowa przekazał flagę miasta. Teraz powróciła ona do kraju. Przez ostatnie osiem miesięcy powiewała w głównej bazie w Bagram pod afgańskim niebem.

Pułkownik Butrym, przekazując flagę włodarzowi miasta Sulechowa, zaznaczył: - Panie burmistrzu dziękuję za wszystkie przejawy sympatii oraz pamięć o nas w czasie pełnienia misji. Dzięki tej fladze czuliśmy obecność swojej małej ojczyzny na odległej i jakże niebezpiecznej ziemi. Dziękuję za przesyłane życzenia świąteczne, które otrzymaliśmy. Teraz flaga trafi do Izby Regionalnej działającej przy Sulechowskim Domu Kultury, jako jedna z ekspozycji i element historii.

Zobacz też wideo, jak wyjeżdżali żołnierze z Sulechowa na misję w Afganistanie:

Powrót żołnierzy z Afganistanu to najlepszy prezent wielkanocny

Głos zabrał także Wojciech Sołtys: - W tym niezwykle trudnym czasie, często z narażeniem zdrowia i życia, na obcej ziemi przyszło Wam wykonywać odpowiedzialne zadania mandatowe. Region ten jest niebezpieczny i nieprzewidywalny, w dalszym ciągu pochłonięty wewnętrznym niepokojem oraz wieloma konfliktami. Z dumą mogę dzisiaj powiedzieć, że powierzone zadania wykonaliście wzorowo. Wiemy, że żadna misja nie jest łatwa, gdyż niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, jednak ta w Afganistanie należy do tych najtrudniejszych. Na dodatek każdemu żołnierzowi doskwierała tęsknota za najbliższymi, rodziną i ojczyzną. Wasz powrót jest najlepszym prezentem wielkanocnym dla Waszych najbliższych sercu rodzin, Waszych przełożonych oraz dla nas - mieszkańców gminy. Dzisiaj mogę was oficjalnie powitać i powiedzieć - jesteście wreszcie z nami.

Powracający z Afganistanu żołnierze przeszli obowiązkową kwarantannę

Przekazanie zmiany odbyło się 8 lutego, a rotacja ok. 400 żołnierzy została przeprowadzona w kilku rzutach. Powracający do kraju przeszli obowiązkową kwarantannę oraz wszystkie badania, w tym na obecność Covid-19. Następnie żołnierze trafili na obowiązkowe urlopy zdrowotne, po których przystąpili do pełnienia służby na swoich stanowiskach służbowych w macierzystych pododdziałach.

Zobacz też oświadczyny podczas przysięgi w Sulechowie:

Ale numer! Oświadczył się podczas przysięgi wojskowej w Sule...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie