Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób darmową cytologię dla świętego spokoju

Katarzyna Borek 0 68 324 88 37 [email protected]
To badanie proste, bezbolesne, a ratujące życie. A co najlepsze, można je zrobić za darmo!

GDZIE SIĘ BADAĆ

GDZIE SIĘ BADAĆ

Adresy ginekologów, którzy robią bezpłatną cytologię znajdziesz na stronach:

  • www. gazetalubuska.pl/zdrowie
  • www.nfz-zielonagora.pl/ABC pacjenta/bezpłatne badania profilaktyczne/gdzie się badać
  • - Nawet jeśli kobieta robiła cytologię prywatnie, warto ją powtórzyć, by mieć pewność - namawia ginekolog.

    W swojej skrzynce na listy możesz znaleźć imienne zaproszenie na bezpłatne badanie cytologiczne (w wybranych przychodniach całego województwa).

    - Rozesłaliśmy już ponad 74 tysięcy takich zawiadomień - informuje rzecznik lubuskiego Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Malcher-Nowak. - Niestety, na zaproszenia odpowiedziało zaledwie niewiele ponad tysiąc Lubuszanek. To daje nam niechlubne ostatnie miejsce w kraju!

    Dlaczego nie korzystamy z okazji i nie wykonujemy darmowego badania? Z nieświadomości. Z braku czasu. Ale także i dlatego, że część z nas zrobiła cytologię za własne pieniądze, w prywatnym gabinecie.

    - Zawsze warto ją powtórzyć, dla świętego spokoju - namawia szef Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego program profilaktyki raka szyjki macicy w Gorzowie Piotr Gratkowski.

    Liczy się wprawne oko

    Cytologia robiona w ramach profilaktycznego programu NFZ daje nam gwarancję, że badanie jest wysokiej jakości. Bo od pobrania materiału do jego opisania odbywa się według ściśle określonych procedur. W laboratoriach, które są kontrolowane i przez Fundusz, i przez gorzowski ośrodek koordynujący.

    Każdy etap badania jest precyzyjnie opisany, by zmniejszyć błędy, pomyłki i niedokładności. Przez to staje się wiarygodne i wygodne dla Ciebie. Bo nie musisz się martwić, dokąd ginekolog wysyła materiał, kto będzie go badał itd. A to wszystko ma znaczenie!

    - Bo ktoś, kto oznacza cytologię 10 tysięcy razy rocznie, ma większe doświadczenie od tego, kto robił to 200 lub 300 razy - tłumaczy Gratkowski. Dodaje, że gwarancję jakości badań może dać tylko, jeśli chodzi o tych ginekologów, którzy robią cytologie w ramach bezpłatnego programu profilaktyki raka szyjki macicy. Bo innych (i tych na Fundusz, i tych prywatnych lekarzy) ośrodek koordynujący nie ma ani możliwości, ani prawa kontrolować.

    - Kobieta sama na tak zwane "oko" nie jest w stanie stwierdzić, czy ginekolog trzyma się standardów badania. Bo liczy się wiele rzeczy. Miejsce pobrania materiału i to, czym jest to robione - opowiada Gratkowski. - W żadnym razie nie szpatułką ani wacikiem. Tylko szczoteczką przypominająca wachlarz.

    Umiera miasteczko

    Badanie jest bezbolesne i trwa krócej niż minutę. Powinno być wykonane najlepiej po miesiączce - minimum dwie doby od skończenia krwawienia i wzięcia ostatnich leków dopochwowych. Oraz dobę po ostatnim stosunku.

    Rak szyjki macicy rozwija się latami. Wykonując cytologię co trzy lata, wychwycimy w 90 procentach zagrożenie rakiem szyjki macicy. Warto je wykonywać, bo rocznie umiera na to ponad dwa tysiące kobiet. Praktycznie jednego dnia w całym kraju odchodzi z tego powodu pięć kobiet!

    - W Lubuskiem co kilka dni… To jest niepotrzebna śmierć, której mogłoby zapobiec proste badania cytologiczne… - mówi ginekolog.
    Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania, nowotworem u polskich kobiet.

    Te wszystkie matki, żony, babcie mogłyby żyć, gdyby się odpowiednio wcześnie przebadały. W krajach, w których ta profilaktyka funkcjonuje bardzo dobrze, nie ma zawansowanych postaci raka szyjki macicy. Skandynawscy ginekolodzy i onkolodzy, by zobaczyć jak on wygląda, przyjeżdżają do Polski…

    Pamiętaj!

    1 Zaproszenie jest bezterminowe. Ale na badanie możesz się zgłosić i bez niego.
    2 To Ty wybierasz miejsce wykonania badania (mimo że na zaproszeniu masz podaną placówkę, ale to tylko propozycja)
    3 Zgłaszając się na badanie zabierz ze sobą dowód tożsamości
    4 Darmową cytologię mogą wykonać panie, które są w wieku 25-59 lat i nie robiły tego w ramach programu profilaktycznego w czasie ostatnich trzech lat.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska