Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrobiliśmy folder o zoo

Wojciech Obremski
Uczniowie sulęcińskiego gimnazjum są bardzo dumni, że ich folder dostaje każdy zwiedzający zoo
Uczniowie sulęcińskiego gimnazjum są bardzo dumni, że ich folder dostaje każdy zwiedzający zoo fot. Wojciech Obremski
Gimnazjaliści z Sulęcina zaprojektowali dwujęzyczny folder dla niemieckiego zoo. - Teraz nikt nie zabłądzi - cieszy się młodzież.

Partnerem sulęcińskiej szkoły jest Koło Młodych Ekologów, działające przy ogrodzie zoologicznym w niemieckim Fuerstenwalde. Gimnazjaliści byli już tam trzy razy. Ostatnio szczególnie się napracowali. Wspólnie z niemieckimi kolegami zrobili folder i kilkanaście drogowskazów po polsku i niemiecku, które ustawiono w całym zoo.

Teraz każdy trafi

- Przedtem ludzie błądzili. Nie wiedzieli, jak dojść choćby do dzików. Teraz o wszystkim dowiedzą się z tablic - wyjaśnia Kuba Lukoszek z klasy II a. Największy drogowskaz stoi przy bramie ogrodu. Widnieje na nim napis: Sulęcin pozdrawia Fuerstenwalde.

.

Jak wyjaśnia nauczycielka Magdalena Rajfu, każdy z uczestników projektu ma w zoo zwierzaka, którym się opiekuje. Jednak uczniowie najbardziej dumni są z folderu o ogrodzie. Przygotowali go razem z niemieckimi kolegami.

- Wydawnictwo jest kolorowe, są w nim zrobione przez nas zdjęcia zwierząt i opis zoo, oczywiście w języku polskim i niemieckim - wyjaśnia Martyna Struch z I c.

Dodaje, że wszystko, co robią w ramach projektu, jest dokumentowane na płytach CD, z których potem powstaną multimedialne prezentacje.

Takie lekcje są fajne

Gimnazjaliści z Sulęcina też zaprosili niemieckich kolegów. Pokazali im okoliczne zabytki i przyrodę. W Parku Krajobrazowym Ujście Warty wspólnie uczyli się, jak określać czystość wody. Poznawali też zagrożone gatunki roślin i zwierząt.
Młodzież bardzo sobie chwali wspólne zajęcia, bo jak mówi, uczy się jednocześnie biologii i języka, a także historii i geografii. - No i poznajemy fajnych ludzi - podkreślają.

Program ma się zakończyć w grudniu, ale szkoła już myśli o kolejnych, które byłyby realizowane z nastolatkami z Niemiec. - Wkrótce planujemy zająć się drzewostanem parków przy pałacach na terenie całego powiatu - zapowiada nauczycielka biologii Monika Harabin. Pieniądze na współpracę szkół pochodzą z Unii Europejskiej oraz gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska