MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS musi wiedzieć

STEFAN CIEŚLA 0 95 722 57 72 [email protected]
Zatrudniając się na podstawie umowy o pracę czy zlecenia lub uzyskując inne przychody, wcześniejszy emeryt musi pamiętać o tym, że jeśli zarobi ponad dozwolone progi dochodowe, jego emerytura zostanie zmniejszona lub nawet całkiem zawieszona.

Przychody uzyskiwane na podstawie umów o pracę, od których należy odprowadzić składkę ubezpieczeniową, zawsze powodują zmniejszenie lub nawet całkowite zawieszenie emerytury. Stanie się tak, gdy emeryt pracować będzie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy agencyjnej lub prowadzić będzie działalność gospodarczą.

ZUS musi wiedzieć

Emeryt o dorabianiu musi poinformować ZUS. Ale tylko osoby na wcześniejszej emeryturze. Nie mają tego obowiązku tylko kobiety w wieku powyżej 60 lat i mężczyźni w wieku powyżej 65 lat z ustalonym prawem do emerytury. Jeśli nie powiadomimy ZUS o uzyskanych przychodach, możemy się liczyć z rozliczeniem i np. zmniejszeniem emerytury za trzy lata wstecz.

Warto wiedzieć, że jeśli emeryturę przyznano nam np. od 1 maja, to o wcześniejszych zarobkach w ciągu roku nie musimy ZUS informować.

Kto bez ograniczeń?

Jeśli przeszliśmy na emeryturę od 1 stycznia, to o otrzymanej w lutym czy marcu tego samego roku nagrodzie rocznej lub ,,trzynastce" też nie musimy ZUS informować, bo jest to przychód uzyskany za pracę wykonywaną przed emeryturą.

Każde pieniądze zarabiać mogą emeryci po ukończeniu 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn. Nie obowiązują ich żadne limity dodatkowych zarobków. Emeryci uzyskujący honoraria z działalności twórczej i artystycznej też mogą je pobierać bez ograniczeń.

Zmniejszanie i zawieszanie

Ile można dorobić? Wszystko zależy od porównania uzyskanych przez emeryta przychodów z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w ostatnim kwartale. Kwoty te ogłasza prezes GUS. Jeśli przychód nie przekroczył 70 proc. tego wynagrodzenia, wtedy emerytura wypłacana jest w pełnej wysokości. Ale jeśli przychód mieścił się między 70 a 130 proc. tego wynagrodzenia, wtedy emerytura jest zmniejszana. Przekroczenie 130 proc. wynagrodzenia oznacza zawieszenie emerytury.

Bez względu na wysokość uzyskiwanych przychodów emeryturę zawiesza się zawsze, jeśli emeryt kontynuuje bez żadnej przerwy zatrudnienie w firmie, w której pracował przed nabyciem prawa do emerytury. Dotyczy to także kobiet w wieku powyżej 60 lat i mężczyzn w wieku powyżej 65 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska