MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Życie po powrocie

(syl)
Jeśli chorowałeś za granicą, to w Polsce możesz starać się o zwrot pieniędzy. Decyzja o powrocie będzie też czasami wymagała załatwienia kilku formalności w urzędach.

GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK

GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK

W siedzibie LOW NFZ w Zielonej Górze przy ul. Podgórnej 9B oraz w delegaturze oddziału w Gorzowie Wlkp. przy ul. Przemysłowej 14/15, w dni robocze od 8.00 do 16.00, we wtorki do godz. 18.00. Można przesłać droga pocztową. Więcej pod nr tel. 0 68 328 77 54.

Pojechałeś za granicę i tam się rozchorowałeś, miałeś wypadek. Lekarz, który cię leczył, wystawił ci rachunek. Po powrocie do kraju możesz się starać o zwrot pieniędzy.

Jak to zrobić? Najpierw musisz złożyć w lubuskim NFZ (w Zielonej Górze lub Gorzowie) specjalny wniosek. Możesz go ściągnąć ze strony www.nfz-zielonagora.pl

Jeśli będziesz miał kłopoty, pracownicy funduszu pomogą ci go wypełnić. Do wniosku dołączasz oryginały rachunków, recepty lub dowody zapłaty. Zachowaj kopie tych dokumentów.

Niekoniecznie wszystko

KTO MOŻE STARAĆ SIĘ O ZWROT PIENIĘDZY ZA LECZENIE W UE

  • pacjenci - osoby ubezpieczone w NFZ
  • przedstawiciele ustawowi pacjentów w przypadku dzieci do lat 18 i osób ubezwłasnowolnionych
  • osoby uprawnione do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie formularzy E 109 i E 121, które są zarejestrowane w LOW NFZ (posiadają poświadczenie wydane przez LOW NFZ)

    Uwaga! Dotyczy to pobytu w państwach UE, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.
  • współmałżonkowie oraz spadkobiercy ubezpieczonego, który zmarł w trakcie lub po leczeniu.
  • Fundusz wystawi formularz E 126, a potem prześle dwa jego egzemplarze za granicę do instytucji, która jest tam odpowiednikiem NFZ. Po co? By określić, w jakiej wysokości należy ci się zwrot. Pamiętaj, że w krajach Unii pacjenci mający powszechne ubezpieczenie z reguły dopłacają do leczenia i recept, a więc prawdopodobnie nie odzyskasz wszystkich pieniędzy. Fundusz nie pokrywa także kosztów transportu międzynarodowego.

    Gdy nasz NFZ otrzyma z powrotem wypełniony formularz z określoną kwotą refundacji, dostaniesz od niego list. Z niego dowiesz się, jaki otrzymasz zwrot. Kwota zostanie przeliczona na złotówki według kursu obowiązującego w danym kwartale roku kalendarzowego i przelana na twoje konto lub wysłana przekazem (ty ponosisz koszty przelewu). Jeżeli instytucja państwa, w którym się leczyłeś uzna, że zwrot kosztów nie przysługuje, także dowiesz się o tym listownie.

    Gdy nie ma EKUZ

    KOMU ZWROT NIE PRZYSŁUGUJE

  • towarzystwu ubezpieczeniowemu
  • pracodawcy - Narodowy Fundusz Zdrowia nie może wypłacić pieniędzy, jeśli rachunek za leczenie pracownika był wystawiony na zakład pracy
  • osobie trzeciej, znajomemu pacjenta, osobie towarzyszącej pacjentowi.
  • Może być tak, że obciążono cię kosztami leczenia, bo wyjeżdżając nie miałeś wyrobionej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wtedy do wniosku o zwrot pieniędzy musisz dołączyć wniosek o wydanie EKUZ oraz dokumenty potwierdzające ubezpieczenie w NFZ w dniu, gdy wystawiono ci rachunek.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska