Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Żydowskie motywy" w muzeum w Międzyrzeczu

(dab)
Prezentacja festiwalowych filmów odbędzie się w sobotę, 19 maja, o 13.00 w muzeum w Międzyrzeczu.
Prezentacja festiwalowych filmów odbędzie się w sobotę, 19 maja, o 13.00 w muzeum w Międzyrzeczu. organizatorzy
W sobotę w muzeum w Międzyrzeczu zorganizowany zostanie pokaz filmów, prezentowanych podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy", który odbył się w ostatniej dekadzie kwietnia w Warszawie.

Międzynarodowy Festiwal "Żydowskie Motywy" to jedna z najciekawszych inicjatyw promujących kulturę żydowską w Polsce. Na tegorocznym festiwalu pokazano blisko 40 filmów. Sześć z nich będzie można zobaczyć za darmo w międzyrzeckim muzeum podczas cyklu imprez zorganizowanych w ramach Nocy w Muzeum. Pokaz rozpocznie się w sobotę, 19 maja, o 13.00.

13.00; "Lawnswood Gardens"

reż. Paweł Kuczyński
czas trwania: 53 min.
Opis: Lawnswood Gardens to filmowe spotkanie z profesorem Zygmuntem Baumanem. Film bada relacje między baumanowską Nowoczesnością i Zagładą a Zimą o poranku, pamiętnikiem z warszawskiego getta napisanym przez zmarłą w grudniu 2009 roku żonę profesora, Janinę Bauman. Trzonem opowieści jest nieformalna, parodniowa wizyta na ulicy Lawnswood Gardens, w domu profesora w Leeds, w Wielkiej Brytanii.

14.00; "Rachunek szczęścia"

reż. Irek Dobrowolski
czas trwania: 48 min.
Opis: Stella Czajkowska, mieszkająca w Szwecji bohaterka filmu, opowiada dzieje swoje i rodziny, tragicznie naznaczone przez II wojnę światową. Utalentowana pianistka w czasie wojny trafiła wraz z rodziną do łódzkiego getta, a następnie do Auschwitz. Pomimo skierowania do komory gazowej przeżyła. To był początek jej cudownych ocaleń - szczęśliwe zbiegi okoliczności ratowały ją przed śmiercią w Stuthoffie i z katastrofy statku. Po wojnie Stella Czajkowska została profesorem, a w całej Szwecji wygłaszała wykłady na temat Holokaustu, często połączone z recitalami. W jednym z takich spotkań uczestniczył Anders Hoegstroem, skazany później za nakłanianie do kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z obozu Auschwitz…

14.55; "Między kroplami deszczu"

scenariusz i reżyser: Kuba Karyś, Paulina Loszek
czas trwania: 94 min.
Opis: Między kroplami deszczu opowiada historie krakowskich Żydów ocalałych z piekła Holokaustu. Stella, Janka, Tosia, Aleksander, Janek będąc dziećmi przeżyli getto, obóz w Płaszowie, Auschwitz i inne obozy koncentracyjne. Wielokrotnie cudem uniknęli śmierci. Czy to był cud, przypadek, wola Boga, a może tylko i aż szczęście. Wtedy - stąpając między kroplami deszczu - zadawali sobie takie pytania. Zadają je również dzisiaj. W filmie występuje jeszcze jedno "dziecko" - Niklas Frank - syn hitlerowskiego gubernatora, który w okupowanym Krakowie przeżył szczęśliwe dzieciństwo. Dziś oni wszyscy wyruszają w ostatnią podróż w poszukiwaniu śladów i czasu, którego już nie ma. Podróż być może dla nich najważniejszą.

16:30; "Przesłuchanie"

reż. Undo Prinsen
czas trwania: 8 min.
Opis: Film opowiada historię ojca i syna zamkniętych w obozie zagłady. Syn, trębacz, jest przesłuchiwany do obozowej orkiestry by zwiększyć szanse przeżycia. Pluton egzekucyjny zadecyduje czy zostanie przyjęty. Ojciec słucha go z oddali...

16.40; "Obietnica"

reż. Morten BH, Kirsten Dehlholm, Henning Carlsen
czas trwania: 8 min.
Opis: Akcja Obietnicy dzieje się w Wilnie w okresie międzywojennym. Pomimo wielkiej biedy matka przepowiada swemu 10-letniemu synowi Romainowi świetlaną przyszłość. Tylko starzejący się Pan Piekielny wierzy w jej słowa, ale też zmusza chłopca do złożenia dziwacznej obietnicy; tylko czas pokaże czy Romain jej dotrzyma. Ten fragment rzeczywistości został opisany w Obietnicy poranka, autobiografii Romain Gary'ego, francuskiego dyplomaty i pisarza; trzech reżyserów przyrzekło wzajemnie sobie coś, co następnie przekształcili w film

16.50; "Ucięta dyskusja"

reż. Danae Elon
czas trwania: 82 min.
Opis: Ucięta dyskusja to dowcipne ujęcie problemu męskiego obrzezania i odczuć na ten temat ludzi z Zachodu. W filmie w sposób jednocześnie komiczny i pouczający zastanawiamy się, jak doszło do tego, że starodawny obrzęd stał się normalnym zabiegiem medycznym w Ameryce Północnej i innych częściach świata. Film wykracza poza stwierdzanie, co jest dobre a co złe i zabiera nas do współczesnego świata rzekomego pogaństwa, plemiennego i rodzinnego dziedzictwa. Śledzimy podróż autorki filmu od Nowego Jorku i Jerozolimy, do Włoch i Turcji, w trakcie której zmuszona jest zadać pytanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska