Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 powodów, dla których warto odwiedzić Cigacice

(decha)
Widowiska historyczne to specjalność Cigacic
Widowiska historyczne to specjalność Cigacic fot. Tomasz Gawałkiewicz
Przez Cigacice zwykle tylko przejeżdżamy, aby skrócić sobie drogę do Sulechowa. I zwracamy uwagę najwyżej na wspaniały most. Tymczasem...

1. Tschicherzig, bo tak przed wojną nazywały się Cigacice, stanowiły część Sulechowa. Jego mieszkańcy tutaj właśnie zakładali na nasłonecznionym, stromym brzegu rzeki plantacje winnej latorośli.

2. Stąd wypłynęła w 1838 roku licząca ponad 200 osób wspólnota luterańska dowodzona przez pastora Augusta Kavela. Uciekając przed prześladowaniami religijnymi, dotarli pięć miesięcy później do... Australii. Ludzie którzy w Cigacicach rozpoczęli swoją wędrówkę, byli pierwszymi mieszkańcami antypodów, którzy zaczęli nazywać siebie Australijczykami.

3. Była to wieś portowa mająca znaczenie dla Zielonej Góry. W latach 1896 - 1898 zbudowano tutaj nowoczesny port z dźwigiem parowym. Miał on także bocznicę kolejową, znaną dziś jako stacja Cigacice Port.

4. Od kilku miesięcy działa tutaj przystań rzeczna w dużej mierze współfinansowana przez Unię Europejską. To turystyczny port także dla Zielonej Góry.

5. W 1945 roku trwały tutaj walki o obronę linii Odry. Stąd w Cigacicach odbywają się często efektowne rekonstrukcje tych wydarzeń historycznych.

6. Można tutaj podziwiać unikalny skansen fortyfikacyjny Leśna Góra. Obejmuje odrestaurowany schron bojowy nr 708, należący do niemieckiej linii obronnej Oderstellung. Prowadzone są także prace przy schronach nr 702, 710, 712.

7. W okolicy Cigacic można podziwiać piękne nadodrzańskie łęgi, stanowiące podobno w Europie ostatni fragment naturalnej doliny dużej rzeki. Na granicy Cigacic, w rejonie ujścia Obrzycy do Odry, jest fragment obfitujący w stanowiska bardzo rzadkich gatunków roślin, pomnikowych drzew i wielu chronionych zwierząt.

8. Most jest jak najbardziej zielonogórski. 1 kwietnia 1925 roku zakończono jego budowę ze stali i betonu. Wykonawcą była firma Beuchelt. Zajął on miejsce starej przeprawy z drewna. Ma 390 metrów długości i 6,2 metra szerokości.

9. Na południe od Cigacic - do miejscowości Podlegórze - ciągną się malownicze wzgórza, wymarzony teren do turystycznych wędrówek. Najciekawszy odcinek rozciąga się między Podlegórzem i Radowicami.

10. Z Cigacic warto wybrać się do pobliskiej wsi Górzykowo. Tam właśnie można obserwować, jak odradzają się tradycje winiarskie i powstają piękne rezydencje. Przed wojną było to Oberweinberge, które stanowiło ulubiony cel wypadów weekendowych zielonogórzan i sulechowian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska