MKTG SR - pasek na kartach artykułów

14-latek ze Stali Gorzów pojedzie w mistrzostwach świata

Jarosław Miłkowski
Filip Bęczkowski to jeden z czołowych polskich zawodników ścigających się na motocyklach 250 cm3. Jarosław Miłkowski
Filip Bęczkowski, niespełna 14-letni zawodnik Stali Gorzów, wystartuje w SGP3, czyli indywidualnych mistrzostwach świata dla zawodników ścigających się na motocyklach o pojemności 250 cm3.

SGP3 to impreza, która weszła do kalendarza żużlowego w zeszłym roku. Tak nazwano indywidualne mistrzostwa świata dla zawodników w wieku 13-16 lat, w których dwa lata temu złoty medal wywalczył Oskar Paluch. Teraz jego śladami może pójść niespełna 14-letni Filip Bęczkowski, także zawodnik Stali Gorzów. Został on powołany do reprezentacji Polski na start w tych zawodach.

W tym roku SGP3 rozgrywane będzie w Szwecji. Najpierw 12 lipca na torze w Västervik rozegrane zostaną dwa turnieje półfinałowe, z których po ośmiu zawodników awansuje do finału. Ten decydujący o medalach turniej odbędzie się 14 lipca na Malilli. Będzie to dzień przed rozgrywanym tam GP Szwecji.
W zeszłym roku mistrzem świata w SGP3 został Mikkel Andersen, który wyprzedził Villadsa Nagela (w tym roku jest on już zawodnikiem Stali Gorzów) i Antoniego Kawczyńskiego.

Filip Bęczowski walczy też o medal par

Młody gorzowski żużlowiec spędzi w Szwecji kilka dni. 16 lipca w Motali odbędzie się bowiem drugi finał Mistrzostw Europy Par 250cc, a Filip Bęczkowski też został powołany do reprezentacji Polski na te zawody.

Mistrza Europy Par 250cc wyłania cykl czterech turniejów. Pierwszy z nich rozegrany został 2 lipca w słoweńskim Krsku. Polska zajęła w nim pierwsze miejsce (Filip Bęczkowski, który był rezerwowym, nie zdobył tam jednak punktu). Trzeci turniej został zaplanowany na 29 sierpnia w Pradze. Ostatnie zawody będą dwa dni później, czyli 31 sierpnia w Bydgoszczy.

Filip Bęczkowski to aktualnie jeden z czołowych zawodników w swojej klasie motocykli. W trwającym cyklu Pucharu Ekstraligi 250cc zajmuje drugie miejsce.