Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

150 lat temu do Zielonej Góry wjechał pierwszy pociąg. W rocznicę wydarzenia szykuje się ciekawa wystawa. Organizatorzy liczą na mieszkańców

Szymon Kozica
Szymon Kozica
Planowana na październik wystawa ma się składać ze 150 zdjęć związanych z koleją w Zielonej Górze
Planowana na październik wystawa ma się składać ze 150 zdjęć związanych z koleją w Zielonej Górze Archiwum Mieczysława Bonisławskiego
W 1871 roku w Zielonej Górze pojawił się pierwszy pociąg. Na jubileusz 150-lecia szykuje się ciekawe wydarzenie. Jednym z jego elementów ma być unikalna wystawa 150 zdjęć związanych z koleją w Winnym Grodzie. Organizatorzy liczą na pomoc mieszkańców.
  • Jest rok 1871. W Grünbergu pojawia się pierwszy pociąg.
  • Udało się to dopiero za czwartym razem. Wcześniej upadły trzy plany.
  • W rocznicę tego wydarzenia Mieczysław Bonisławski chce zorganizować wystawę.
  • Liczy na to, że mieszkańcy udostępnią swoje rodzinne archiwa.

- Jest rok 1871. Po 40 latach walki w Grünbergu pojawia się wreszcie pierwszy pociąg - opowiada Mieczysław Bonisławski z Muzeum Lokalnego Kolei Szprotawskiej w Zielonej Górze. - To już czwarte podejście do tego cywilizacyjnego skoku Winnego Grodu. Pierwsze, plan Wolfa z 1830 roku, zniweczyła zdrada Gubina, efekt działania szpiegów miasta Żary... Drugim był tajemniczy plan Rufera. Trzeci plan upadł przez niedogodne położenie miasta na wysokim stoku wzgórz, a wygranymi okazały się Krosno i Czerwieńsk. I dopiero za czwartym razem...

Grünberg miał się stać europejskim miastem portowym

- Na trzy lata przed zwariowanym wiekiem XX w Siecieborzycach odbyło się kolejne spotkanie, na którym rozmawiano o kolejowej rozbudowie Grünbergu - kontynuuje pan Mieczysław. - Czy wiecie, że to miała być kolej aż do Bolesławca? Wyszła z tego jednak tylko linia do Żar (1904) i do Szprotawy (1911). W roku 1925 Grünberg dzięki kolei miał stać się europejskim miastem portowym. Tak, port w Tschicherzig, połączony z centrum miasta przedłużoną koleją szprotawską, miał dać miejscowym przemysłowcom klientów znad Renu i Loary na wyciągniecie ręki.

Obejrzyj wideo: Lubuskie. Zielona Góra. Przystanki kolejowe w Lubuskim. Gdzie powstaną nowe?

Widzieliście plany estakady kolejowej rozciągniętej niemal ponad połową starej Zielonej Góry? A rysunki dworca w Krępie, mostu kolejowego przez Odrę w Cigacicach?

- 20 lat później kolejarze siedzący na nastawni z napisem Zielonagóra zaklęli po polsku, gdy ze środka miasta wyjechał nagle pociąg pełen czołgów. Pociąg? Z centrum miasteczka?! Skąd on się tam wziął? - relacjonuje pan Mieczysław. - Czy to wtedy spłonęły magazyny dworca w Ochli? A może właśnie to te czołgi zawaliły most nad Śląską Ochlą przed Jarogniewicami?

Zielona Góra: 1-3 października będzie ciekawie

Z okazji 150-lecia pojawienia się w Zielonej Górze pierwszego pociągu Mieczysław Bonisławski chce zorganizować ciekawe wydarzenie 1-3 października. Jednym z elementów ma być unikalna wystawa 150 zdjęć związanych z koleją w Winnym Grodzie. Żeby powstała, potrzebna jest jednak pomoc mieszkańców, którzy chcieliby się podzielić fotografiami z rodzinnych archiwów. W tej sprawie należy kontaktować się z Mieczysławem Bonisławskim (tel. 607 625 979, mail: [email protected]).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska