5 przykładów dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OC nie tylko dla auta

oprac. (vp), źródło Gothaer TU S.A
O odpowiedzialności cywilnej możemy mówić wtedy, gdy wyrządziliśmy szkody osobom trzecim. Mogą one dotyczyć zarówno zdrowia, jak i mienia.
O odpowiedzialności cywilnej możemy mówić wtedy, gdy wyrządziliśmy szkody osobom trzecim. Mogą one dotyczyć zarówno zdrowia, jak i mienia. pixabay.com
O ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym powinniśmy pomyśleć zarówno na co dzień, jak również planując wakacje. Gdy wyrządzimy komuś niezamierzoną krzywdę prawo nakazuje nam jej naprawienie. W takich sytuacjach ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może okazać się kluczowe dla naszego portfela. Podajemy pięć przykładów, w których takie ubezpieczenie okazuje się przydatne.

Ubezpieczenie OC kojarzy nam się najczęściej z obowiązkową polisą komunikacyjną, jednak istnieją także dobrowolne produkty ubezpieczeniowe, które mogą nas chronić także w życiu prywatnym.

O odpowiedzialności cywilnej możemy mówić wtedy, gdy wyrządziliśmy szkody osobom trzecim. Mogą one dotyczyć zarówno zdrowia, jak i mienia. Okazuje się, że w praktyce ubezpieczenie OC ma znacznie więcej zastosowań, niż tylko zwrot kosztów w przypadku zalania sąsiada.

Sprawy sąsiedzkie i mieszkaniowe

Uszczelka w kranie przestała dobrze działać, a woda, która przez to się wydostała w efekcie zalała mieszkanie sąsiada niszcząc jego perski dywan. Straciliśmy równowagę i w efekcie zniszczyliśmy cenny mebel w mieszkaniu, które wynajmujemy. Z naszego okna spadła doniczka i uszkodziła samochód zaparkowany pod blokiem. To tylko trzy sytuacje, w których przyda nam się OC w życiu prywatnym.

Odpowiednio dobrany zakres ubezpieczenia będzie pewnego rodzaju zabezpieczeniem finansowym na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Czy polisa ubezpieczeniowa musi być zawarta w formie odrębnej umowy, czy możemy ją kupić w pakiecie z innym ubezpieczeniem?

– Jeśli ubezpieczamy nieruchomość, czyli nasz dom lub mieszkanie warto pomyśleć o OC w życiu prywatnym. Pakiet, który będzie nas chronić kompleksowo pozwala na ograniczenie kosztów, które i tak w skali roku są stosunkowo niewielkie – mówi Anna Materny, ekspert Gothaer. – Warto pamiętać, że umową ubezpieczenia OC w życiu prywatnym objęci są również bliscy, którzy prowadzą z nami gospodarstwo domowe. W umowie możemy uwzględnić pomoc domową oraz opiekunkę do dziecka, wykonujące pracę na rzecz naszego gospodarstwa domowego – dodaje A. Materny.

Zobacz też: 12 sposobów, jak zaoszczędzić paliwo podczas jazdy

Wypadki podczas podróży

Podczas wycieczki rowerowej potrąciliśmy przechodnia. W wyniku zderzenia kajaków jeden z letników złamał rękę. W czasie szusowania na stoku „podcięliśmy” innego narciarza, którego sprzęt został w czasie wypadku zniszczony. To kolejne przykłady sytuacji, w których ubezpieczenie OC w życiu prywatnym pozwoli nam w miarę spokojnie załagodzić sytuację, oczywiście zachowując pewne zasady.

– To ubezpieczający, czyli osoba która wykupuje ubezpieczenie, decyduje o zakresie ochrony w ramach polisy OC, wysokości sumy gwarancyjnej i tym samym o wysokości opłacanej składki. Wybierając ofertę warto pamiętać, że w świecie ubezpieczeń niska składka nie zawsze oznacza, że wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę. Zdarza się, że zbyt niska suma gwarancyjna, ogranicza wysokość odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela i może być niewystarczająca do pokrycia wszystkich roszczeń poszkodowanego, np. kosztu zniszczonego sprzętu sportowego. Roszczenia przewyższające sumę gwarancyjną sprawca szkody będzie musiał pokryć z własnych środków finansowych – podkreśla Anna Materny.

Niesforne dzieci

Nasze dziecko zostało przez nas niedopilnowane i bawiąc w czasie wizyty u znajomych wybiło szybę w drzwiach. W tej sytuacji warto pamiętać, że dziecko, które nie ukończyło 13 lat nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Odpowiadają jego rodzice lub opiekunowie, którzy nie dołożyli należytej staranności w opiece. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w takich sytuacjach może nas chronić przed rozszerzeniami osób trzecich, oczywiście pod pewnymi warunkami.

Osoba sprawująca nadzór odpowiada, gdy nie uczyniła wszystkiego, aby zapobiec zdarzeniu, które spowodowało szkodę, np. gdy nie interweniowała wówczas, gdy dzieci bawiły się w sposób niebezpieczny dla siebie i dla osób trzecich.

Zwierzęta

Jeśli mamy OC w życiu prywatnym to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody wyrządzone przez nasze zwierzęta domowe takie jak: psy, koty, a czasem również za te bardziej egzotyczne jak jaszczurki i węże.

– Zwierzęta domowe mogą czasem wyrządzić naszym sąsiadom dość duże szkody. Dosyć często zdarza się zniszczenia roślin w ogrodzie przez psy. Każdy właściciel ogródka wie, że może się to wiązać z dość dużymi kosztami. Nie mówiąc już o kosztach związanych z atakiem psa na dziecko czy dorosłego, gdzie obok kosztów uszkodzenia odzieży mogą pojawić się bardzo wysokie koszty leczenia i rehabilitacji poszkodowanego – mówi Anna Materny. – Warto pamiętać, że właściciel zwierzęcia ma obowiązek naprawić popełnioną przez niego szkodę niezależnie od tego, czy zwierzę było pod jego nadzorem, czy też uciekło – podsumowuje Anna Materny.

Musimy jednak też pamiętać o spełnianiu odpowiednich warunków, np. regularnych szczepieniach naszego zwierzęcia. Jeśli nie zadbamy o to, w przypadku pogryzienia z ubezpieczenie nie będziemy mogli skorzystać.

Rażące niedbalstwo

Zdarza się, że szkoda jest wynikiem naszego niedbalstwa. Mówmy o nim wtedy, gdy nie zachowaliśmy podstawowych, czy wręcz elementarnych zasad staranności. Przykład? Wyrzuciliśmy do kosza na śmieci niedopałek papierosa bez upewnienia się, że został zgaszony. W wyniku naszego zaniedbania doprowadziliśmy do pożaru. Co wtedy?

– Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni także w przypadku szkód spowodowanych wskutek takiej lekkomyślności albo niedbalstwa. W razie rażącego niedbalstwa odszkodowanie z mocy prawa nie należy się (art. 827 k.c.), chyba że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej. W ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym rozszerzenie ochrony o rażące niedbalstwo jest bardzo często wprowadzane. Jednak w przypadku, gdy sprawca miał zamiar popełnić daną szkodę nie można liczyć na ochronę ubezpieczeniową – podkreśla Anna Materny.

Zobacz też: Lubuskie czarne punkty. Te miejsca lepiej omijać [MAPA]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie