Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 lat temu człowiek po raz pierwszy wylądował na Księżycu. Wydarzenie upamiętniają niezwykłe monety [ZDJĘCIA]

Michał Korn
Michał Korn
Srebrna moneta z okazji 50. rocznicy lądowania na księżycu.
Srebrna moneta z okazji 50. rocznicy lądowania na księżycu. mat. prasowe
Lądowanie człowieka na Srebrnym Globie oraz jego bezpieczny powrót na Ziemię – takie cele postawił John F. Kennedy przed twórcami programu lotów kosmicznych Apollo. Prezydent nie dożył niestety niezwykłej chwili, gdy 20 lipca 1969 roku Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu.

Mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości

Rankiem 16 lipca 1969 roku z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Saturn V, która wyniosła na orbitę okołoziemską Apollo 11 z Neilem Armstrongiem, Michaelem Collinsem i Edwinem Aldrinem na pokładzie. Po trzech dniach statek wszedł na orbitę wokółksiężycową, Armstrong i Aldrin przeszli do modułu księżycowego o kryptonimie „Orzeł”. Wieczorem 20 lipca astronauci otrzymali zgodę na lądowanie i rozpoczęli najbardziej niebezpieczny moment misji. Miejsce, w którym miał wylądować „Orzeł”, zamiast równiną, okazało się wielkim kraterem. Astronauci zmuszeni byli do wykonania szeregu manewrów, co gorsza kontakt z Ziemią ulegał ciągłym zakłóceniom. Ostatecznie lądowanie nastąpiło 20 sekund przed wyczerpaniem się zapasów paliwa.

KOLEKCJONERSKIE MONETY Z OKAZJI LĄDOWANIA NA KSIĘŻYCU:

Srebrna moneta z okazji 50. rocznicy lądowania na księżycu.

50 lat temu człowiek po raz pierwszy wylądował na Księżycu. ...

Sześć i pół godziny od lądowania, w nocy z 20 na 21 lipca 1969 roku, Neil Armstrong, jako pierwszy człowiek stanął na powierzchni Księżyca, a po 15 minutach na Srebrnym Globie stanął Edwin Aldrin. Astronauci, poza serią zdjęć, pobrali próbki gruntu oraz umieścili zwierciadło laserowe mierzące odległość między Ziemią a Księżycem. Pozostawili też tabliczkę z napisem: „W tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Lipiec 1969. Przybywamy w pokoju dla dobra całej ludzkości”. Tego dnia ponad pół miliarda ludzi dzięki transmisji telewizyjnej śledziło przebieg misji Apollo 11.
50. Rocznica lądowania na Księżycu uwieczniona na pamiątkowych srebrnych monetach

Moneta w kształcie… Srebrnego Globu

Pierwsza z nich jest pokrytym rodem trójwymiarowym modelem Księżyca. Dodatkowo w jej powierzchnię wkomponowano prawdziwy kamień z Księżyca, będący częścią meteorytu, który uderzył w powierzchnię naszej planety (znaleziono go w 2013 roku w Maroku). Emisję o wadze dwóch uncji wybito w srebrze i bardzo niskiej limitacji – zaledwie 800 sztuk na świecie.

Odwzorowanie powierzchni Księżyca

Awers tej jednodolarówki o wadze jednej uncji przypomina datę pierwszego lądowania i przedstawia amerykańskiego bielika trzymającego w szponach flagę. Rewers jest niezwykle realistycznym odwzorowaniem powierzchni Księżyca, dla którego tłem jest wielobarwna Ziemia. Łączy je ze sobą symbolicznie przedstawiona trasa Apollo 11. „Moneta wybita w czystym srebrze, w najwyższej jakości menniczej jest dziełem Native American Mint – mennicy związanej z nacją Jamul, uznaną przez rząd Stanów Zjednoczonych za suwerenny naród, któremu przysługuje prawo wybijania pamiątkowych monet” – mówi Adam Zieliński, Prezes Zarządu Skarbnicy Narodowej.

Moneta z masa perłową

W emisję o nominale 25 dolarów wkomponowano masę perłową w czerwonym kolorze. Rewers ukazuje moment podboju Księżyca, a awers zdobi wizerunek królowej Elżbiety II. Moneta z czystego srebra o wadze 5 uncji jest dostępna tylko w 750 egzemplarzach na świecie.

Zobacz również: W 50. rocznicę misji Apollo 11 Pomnik Waszyngtona zamienił się w rakietę Saturn V

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Podbój Marsa. Naukowcy przewidują, że za około 20 lat uda się wysłać ludzi na Czerwoną Planetę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska