Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowej Soli można zobaczyć skarb odkryty w Kożuchowie. Ta wystawa to podróż do okolicy z czasów renesansu

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
„Dziedzictwo kulturowe renesansu w powiecie nowosolskim” to najnowsza wystawa w Muzeum Miejskim w Nowej Soli
„Dziedzictwo kulturowe renesansu w powiecie nowosolskim” to najnowsza wystawa w Muzeum Miejskim w Nowej Soli Muzeum Miejskie w Nowej Soli
Najnowsza wystawa w Muzeum Miejskim w Nowej Soli poprowadzi gości do okolicy z czasów renesansu. Pierwszy raz zaprezentowana zostanie publicznie odkryta w ubiegłym roku w Otyniu kamienna płyta nagrobna poświęcona zmarłemu dziecku. Będzie można zobaczyć też skarb z Kożuchowa.

Skarb odkryty w Kożuchowie. I inne pamiątki renesansu w powiecie nowosolski

Blisko sto monet z połowy XVI i początków XVII wieku odkryli archeolodzy pod koniec 2019 roku podczas prac poprzedzających inwestycję przy ul. Legnickiej w Kożuchowie. Najstarsza została moneta wybita w 1535, a najmłodsza w 1622 roku. To srebrne talary z Saksonii, Niderlandów i Brunszwiku. Była też jedna moneta wenecka.

– Odgruzowywaliśmy przejście między dwoma piwnicznymi pomieszczeniami – opowiadał wówczas Bartłomiej Gruszka. – Kolega, Sławomir Kałagate, ruszył warstwę ziemi i sypnęły się monety. Po przebadaniu tego miejsca wykrywaczem metalu znaleźliśmy 89 monet. Trudno nam powiedzieć, czy były w jakimś naczyniu. Raczej nie, bo były rozsypane na znacznej powierzchni, czyli albo były w jakiejś skrytce w piwnicy, albo wraz z zawaleniem się kamienicy spadły na dół i zostały przysypane gruzem.

Kiedy opisywaliśmy to odkrycie, dyrektor nowosolskiego muzeum Tomasz Andrzejewski przyznał, że jest epokowe. – W okolicy znaleziono już skarb monet, w 1959 roku w Bytomiu Odrzańskim. Jednak wprawdzie było ich 1300, ale był to drobiazg. Tymczasem tutaj mamy do czynienia z monetami kruszcowymi, porządnymi talarami, a w tamtych czasach nie było to wcale oczywiste, gdyż wiele monet było fałszowanych – wyjaśniał dyrektor Andrzejewski.

Czytaj więcej:

Muzeum Miejskie w Nowej Soli. Nowa wystawa

Teraz ten skarb udostępniony przez Fundację Archeologiczną z Zielonej Góry będzie unikatowym elementem nowej ekspozycji w Muzeum Miejskim w Nowej Soli. W piątek, 23 lutego w pawilonie przyrodniczym została otwarta wystawa pt. „Dziedzictwo kulturowe renesansu w powiecie nowosolskim”.

– Zabierzemy Państwa w podróż po jednej z najpiękniejszych epok w dziejach – zaprasza dyrektor T. Andrzejewski. – Renesansowe prądy umysłowe wpłynęły na wszystkie dziedziny życia ówczesnych mieszkańców regionu. Dzisiaj świadectwem tych przemian, najłatwiej uchwytnym, pozostają ślady materialne w architekturze i sztuce.

Historyk i regionalista przypomina, że w regionie oglądać można wiele pamiątek renesansu. To pomniki nagrobne, część wyposażania kościołów (dzwony, chrzcielnice, ołtarze) oraz architektura niektórych kościołów (np. w Miłakowie, Siedlisku, Broniszowie, Nowej Soli), czy budynków użyteczności publicznej (np. ratusz w Bytomiu Odrzańskim). Są też renesansowe kamienice w Kożuchowie, plany wiejskich rezydencji szlacheckich oraz ruiny zamków, np. w Borowie Polskim i Siedlisku. – Wszystkie są bardzo cenne, gdyż są świadkami jednej z ważniejszych epok w dziejach zachodniej cywilizacji – podkreśla Tomasz Andrzejewski.

Wystawa w Nowej Soli. Co jeszcze będzie można zobaczyć?

Na wystawie będzie można zobaczyć plansze z opisami obiektów, makiety rekonstrukcyjne obiektów rezydencjonalnych oraz oryginalne artefakty z epoki. Część z nich wypożyczona została przez współorganizatora wystawy – Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy.

Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie także publicznie, odkryta w 2023 r. w Otyniu, kamienna płyta nagrobna z połowy XVI stulecia poświęcona zmarłemu przedwcześnie dziecku.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Miejskim w Nowej Soli do połowy maja.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Odkryta we Wschowie kapsuła czasu ze skarbami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska