Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

97 procent samorządów skorzystało z Polskiego Ładu. Czas na drugi nabór!

bt
Polski Ład w pierwszej odsłonie już za nami. Fundusze rozdzielone, a samorządowcy mogą już szykować projekty do drugiej części programu.

Z Pawłem Szefernakerem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, rozmawiał Janusz Życzkowski.

Druga edycja Polskiego Ładu przed nami. Jakie są główne założenia i czy ona się różni w jakiś istotny sposób od tej pierwszej edycji, którą dopiero mieliśmy?

Fundusz Inwestycji Strategicznych to fundusz, który polega na tym, że samorządy mogą występować o dofinansowanie przez rząd, od 80 do 95% inwestycji strategicznych z punktu widzenia lokalnych społeczności. Pierwszy nabór odbył się w sierpniu, wyniki były w październiku. W tej chwili mamy drugi nabór, również historyczna kwota, porównywalna, a przypomnę, że w pierwszym naborze to inwestycje opiewające na kwotę blisko 24 miliardy złotych. To bardzo często inwestycje, na które przez lata samorządy nie miały środków. Dziś, dzięki dobrej współpracy rządu i samorządu, dzięki temu programowi, istnieje możliwość realizacji tego typu inwestycji. Ogłosiliśmy wczoraj razem z panem premierem drugi nabór i jest on na tym samym poziomie jeżeli chodzi o środki. Nabór, w którym każdy samorząd, czyli gmina, powiat, województwo mogą złożyć trzy wnioski: jeden wniosek do 5 milionów, drugi do 30 milionów i trzeci do 65 milionów złotych na inwestycje, które z punktu widzenia danej miejscowości są strategiczne.

Zainteresowanie pewnie ogromne, ale czasu chyba niewiele...

My zapowiadaliśmy, że drugi nabór będzie jeszcze w tym roku i dotrzymaliśmy słowa. W tej chwili składanie wniosków jest arcyproste, będzie działać tak jak w pierwszym naborze, więc myślę, że same wnioski nie sprawią problemów gminom. Chodzi o to, aby przygotować dokumentację do 15 lutego, do tego dnia bowiem trwa nabór, a później myślę, że około półtora miesiąca to będzie czas na rozstrzygnięcie i wyniki drugiego naboru ogłosimy w kwietniu. Później pół roku na przeprowadzenie postępowania przetargowego, więc tak naprawdę te postępowania przetargowe będą się odbywały do późnej jesieni 2022 roku, więc tego czasu trochę jest. Ale najważniejszy termin w tym momencie to 15 luty, to jest czas na złożenie wniosków. Każdy samorząd, powtarzam, może złożyć wniosek na trzy inwestycje.

Czy samorządy wiedzą, o co będą aplikować, mają już konkretne projekty i tylko je przedstawią do programu, czy teraz będą się nad tym zastanawiać?

W moim przekonaniu wielu samorządowców przygotowywało się do drugiego naboru już od pewnego czasu. Mam też świadomość, że samorządy przygotowywały się także, żeby tego typu inwestycje u siebie w gminach przygotować, także pod kątem pewnych priorytetów dotyczących inwestycji. Na terenach Wielkopolskiego, Zachodniopomorskiego i Lubuskiego jest wiele gmin, które są gminami popegeerowskimi i myślę, że dla nich ważny jest także ten drugi komponent, który w ramach Polskiego Ładu jest, czyli inwestycje na terenach popegeerowskich. W województwie lubuskim ten pierwszy nabór był przyjęty z wielką radością przez samorządowców, 677 milionów, z czego 340 milionów jeżeli chodzi o popegeerowskie gminy.

Jakiego rodzaju inwestycji możemy się spodziewać w drugim naborze?

Mając doświadczenie pierwszego naboru i jesteśmy przekonani, że tutaj będzie więcej inwestycji związanych z infrastrukturą drogową, infrastrukturą wodnokanalizacyjną, infrastrukturą sportową, edukacyjną, a na terenach popegeerowskich do tego także dochodzą innego rodzaju inwestycje, remizy, świetlice wiejskie, drogi dojazdowe do osiedli popegeerowskich, charakterystyczne dla tego typu miejscowości.

Na pewno spotkał się pan z taką opinią przedstawicieli opozycji, że PiS daje swoim samorządom, ale praktyka jest chyba inna?

W pierwszym naborze Polskiego Ładu 97% samorządów w Polsce otrzymało dofinansowanie na inwestycje, 97% na ponad 2,5 tysiąca samorządów. Ledwie kilkadziesiąt inwestycji nie otrzymało akceptacji na dofinansowanie, ze względu na to, że samorządy przedstawiły mocno przeszacowane projekty. Stąd też teraz chcemy, aby obligatoryjnie trzeba było złożyć projekt do 5 milionów, tak żeby w takiej sytuacji, kiedy te większe projekty są przeszacowane, aby była możliwość zrealizowania choćby mniejszej inwestycji, ale w każdej gminie.

Odrzuca pan w całości taki zarzut, że rząd promuje tylko te samorządy, w których rządzi Zjednoczona Prawica?

W wielu miejscach, choćby na Pomorzu Zachodnim skąd jestem posłem, praktycznie nie ma samorządów, w których rządziłby przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, a strumienie środków do tych samorządów płyną. To najlepszy dowód na to, że my działamy zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Wiele małych samorządów, które przez lata nie otrzymywały żadnych środków, dziś mają możliwość, aby różnego rodzaju inwestycje realizować i chcemy, aby nie tylko w dużych miastach, ale także w małych miejscowościach te inwestycje były i będziemy ten nasz program dalej kontynuować, realizować i...

...i jak rozumiem do lutego do 15 lutego, kiedy upływa termin składania wniosków, jesteście otwarci, służycie pomocą i informacją...

Przede wszystkim jest otwarty Bank Gospodarstwa Krajowego, który realizuje ten program. BGK ma oddziały w każdym województwie i w każdym województwie są pracownicy banku, którzy są do dyspozycji samorządu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska