Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja „Lecimy z męskim zdrowiem”, czyli wiceminister w Lotniku

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Wiceminister zdrowia, szef onkologii, a nawet mistrzyni bokserska przekonywali uczniów IV LO, że warto dbać o swoje zdrowie. Nie tylko to fizyczne, ale i psychiczne. I warto robić badania profilaktyczne, bo to one mogą nas uratować.

Listopad to miesiąc, kiedy uwagę zwraca się na zdrowie mężczyzn i organizuje akcje, dotyczące nowotworów prostaty i jąder. Symbolem tego miesiąca są wąsy. Wielu panów je zapuszcza, by właśnie swoim wyglądem spowodować, że zaczniemy rozmawiać o zdrowiu panów. Tradycyjnie takie akcje organizowane m.in. przez IV LO i NFZ.

Akcja "Lecimy z męskim zdrowiem" w IV LO w Zielonej Górze - 28 listopada 2022 roku.

Akcja „Lecimy z męskim zdrowiem”, czyli wiceminister w Lotniku

Lecimy z męskim zdrowiem, czyli wykonujmy badania profilaktyczne

Tak też było w poniedziałek, 28 listopada. Do tzw. Lotnika przyjechał wiceminister zdrowia Piotr Bromber, przyszedł kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii dr n.med. Marek Szwiec, lekarz Piotr Kimla oraz… mistrzyni Polski w boksie Kinga Szlachcic.
Jak mówiła dyrektor lubuskiego oddziału NFZ Ewa Skrbeńska, takie akcje mają uświadomić młodym mężczyznom, że warto dbać o siebie, wykonywać badania profilaktyczne. Bo nowotwór szybko wykryty, oznacza całkowite wyleczenie. Im później to się stanie, tym szanse maleją… Dlatego też ważne jest styl życia, jaki prowadzimy: aktywność fizyczna, odpowiednia dieta itd.

Onkolog M. Szwiec przypomina, że wystarczy proste badanie krwi PSA, by wykryć raka prostaty czy samemu się badać, by wykryć raka jąder. Warto też sprawdzić płuca. W przypadku raka jelita grubego badanie jest bardziej skomplikowane (kolonoskopia). Ale wszystkie te narzędzia pomagają nam sprawdzić stan naszego zdrowia i w razie potrzeby szybko zareagować.

Badania profilaktyczne są zbędne - uważa jedna czwarta mężczyzn

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber, zwrócił się do uczniów, by nie powielali dotychczasowych postaw mężczyzn. A jak się okazuje, jedna czwarta z nich uważa, że badania profilaktyczne są zbędne. Jeszcze więcej panów nie chodzi do lekarza. Choć to się zmienia, młode pokolenie mężczyzn rzadziej sięga po papierosy, chodzi na siłownie, na basen, zwraca uwagę na to, co je.

Ale daleko nam do pań, które żyją dłużej, bardziej dbają o swoje zdrowie i wykonują więcej badań profilaktycznych.
- A pamiętajmy, że im dłużej będziemy żyli, tym więcej marzeń zrealizujemy – zachęcał wiceminister zdrowia.

Dyrektor IV LO Agnieszka Makarska przyznała, że widzi zmianę w postawie młodych. Dziś nie wstydzą się mówić o raku jąder czy prostaty. Mają wiele pytań i poważnie podchodzą do profilaktyki zdrowotnej.

Trening pokazowy z udziałem licealistów poprowadziła mistrzyni Polski w boksie Kinga Szlachcic.
Patronat honorowy nad imprezą objęło Ministerstwo Zdrowia.

NOWE CENTRUM SYMULACJI

NASI MISTRZEM POLSKI W SZYCIU CHIRURGICZNYM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska