MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Amfiteatr w Zielonej Górze zyska zadaszenie nad widownią i nie tylko. Ma żyć przez siedem miesięcy w roku

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Zielonogórski amfiteatr wybudowane został na początku lat 70. ubiegłego wieku w miejscu tzw. leśnego teatru. W latach 2006-2007 przeszedł gruntowny remont
Zielonogórski amfiteatr wybudowane został na początku lat 70. ubiegłego wieku w miejscu tzw. leśnego teatru. W latach 2006-2007 przeszedł gruntowny remont Czesław Łuniewicz/Archiwum Państwowe w Zielonej Górze
Amfiteatr nie zamieni się w salę konferencyjno-koncertową. Zostanie zadaszony i zmodernizowany. Pierwsze działania w tej sprawie zostały już poczynione. Prezydent Marcin Pabierowski jak obiecywał, chce przywrócić temu miejscu jego należne mu miejsce.

Jeszcze jako radny Marcin Pabierowski zwiedził podobne do zielonogórskiego obiekty, które zostały zadaszone i zmodernizowane. Teraz jest po wstępnych konsultacjach z projektantami, architektami. Niebawem powinny pojawić się pierwsze propozycje i koncepcje. Amfiteatr ma zostać zadaszony, ale i zmodernizowany w ten sposób, by służył mieszkańcom miasta i regionu co najmniej przez siedem miesięcy.

Zielonogórski amfiteatr wybudowane został na początku lat 70. ubiegłego wieku w miejscu tzw. leśnego teatru. W latach 2006-2007 przeszedł gruntowny remont

Amfiteatr w Zielonej Górze zyska zadaszenie nad widownią i n...

Sali konferencyjno-koncertowej nie będzie. Amfiteatr zostaje

- Amfiteatr musi odzyskać dawny blask i ożyć. Bo tego chcą mieszkańcy – mówi prezydent, który był jednym z wielu zielonogórzan, protestujących przeciwko postawieniu w miejscu amfiteatru hali koncertowo-konferencyjnej na około 2 tysiące osób. Miasto w tej sprawie ogłosiło konkurs architektoniczny i wyłoniło zwycięski projekt.
Przez ostatnie lata w amfiteatrze nic się nie działo. Nie można było w nim organizować imprez, bo obiekt nie spełnia norm bezpieczeństwa i wymaga remontu.

Był leśny teatr, a potem amfiteatr

Zielonogórski amfiteatr zbudowany został na miejscu przedwojennego „Waldtheater”, czyli teatru leśnego. To miejsce rekreacji powstało na koniec XIX wieku.
- Wielu mieszkańcu jeszcze pamięta, jak to wyglądało. Kamienny murek otaczał ławki, mała scena. To funkcjonowało do końca lat 60 – wspomina Tadeusz Harlicki. - Nowy obiekt zaczęto w czynie społecznym budować w 1970 roku. A pierwszy koncert odbył się trzy lata później. Oczywiście w ramach Festiwalu Piosenki Radzieckiej.
Na widowni mogło zasiąść do 5 tysięcy osób. Generalny remont i przebudowę sceny przeprowadzono w latach 2006-2007. Przez lata na scenie amfiteatru – od 1987 roku imienia Anny German – odbywało się wiele festiwal m.in. Piosenki Rosyjskiej, Zjednoczonej Europy, Pokój i Dobro, Tańczące Eurydyki, FUMA, folklorystyczne dla dzieci, a także edycje dla dorosłych. Na zielonogórskiej scenie debiutowali np. Michał Bajor, Majka Jeżowska, Małgorzata Ostrowska, Urszula, Janusz Panasewicz, Felicjan Andrzejczak.

Jakie oczekiwania mają mieszkańcy?

- Jestem jak najbardziej za zadaszeniem amfiteatru. Nie tylko miasta wielkości Zielonej Góry mają takie obiekty, ale i dużo mniejsze jak choćby Mrągowo czy Szczebrzeszyn – mówi Aldona Wilkowska. - Chciałabym, by w tym miejscu powstała jakaś klimatyczna, muzyczna kawiarenka ze zdjęciami artystów, którzy występowali na tej scenie.
Zdaniem Mirosława Bundy – konieczna jest wymiana ławek, schodów na widowni, ale nie zapominajmy też o otoczeniu. Przydałyby się tu parkingi, nawet takie tymczasowe, zielone, z trawy, uruchamiane na czas wielkich imprez.
- Mnie osobiście nie podoba się to, co zrobiono z dachem amfiteatru podczas jego ostatniej przebudowy. Może udałoby się jakoś unowocześnić dach i scenę – pyta Jadwiga Kościela.
Mieszkańcy wierzą, że dzięki nowoczesnemu obiektowi, z wieloma możliwościami, miasto znów może wrócić do określenia – festiwalowe i ściągać popularnych artystów nie tylko z Polski. Można by organizować także koncerty winobraniowe za symboliczną kwotę, wrócić do popularnego Kabaretobrania czy festiwali folklorystycznych. Przecież to była doskonała promocja miasta.

Przeczytaj także:

Zobacz wideo - 50-lecie ZOK-u:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska