Jacek Kmiecik
Argentyńczyk Nicolas Sanchez (z prawej) próbuje powstrzymać szarżę Anglika Sama Underhilla EPA/PAP
To miał być mecz, w którym nikt nie chciał grać, ale ten Puchar Świata ma zwyczaj kończyć się dramatycznymi finałami i ten „brązowy” finał nie był wyjątkiem. Argentyna zakończyła turniej tak, jak zaczęła – przegrywając z Anglią, tym razem niewielką różnicą zaledwie trzech punktów 23:26 przed 77-tysięczną publicznością na Stade de France w Saint Denis pod Paryżem.

„Pumy” zaprezentowały się lepiej niż przeciwko Nowej Zelandii w półfinale i korzystniej niż przeciwko „Czerwono-Białym” w rundzie otwarcia, ale nie wystarczyło to do zwycięstwa.

Brązowy medaliści Pucharu Świata w rugby 2023 – reprezentacja Anglii w komplecie EPA/PAP

Kapitan Farrell przesądził o zwycięstwie reprezentacji Anglii

„Czerwono-Biali” starali się zapomnieć o rozczarowaniu po porażce 15:16 z Republiką Południowej Afryki w półfinale w poprzednią sobotę w Paryżu, gdy wypracowali sobie 13-punktowe prowadzenie i do przerwy prowadzili 16:10, ale pozwolili Argentynie zmniejszyć przewagę do 3 punktów po pełnej błędów drugiej połowie. „Pumy” nawet wyszły na prowadzenie na początku drugiej połowy po efektownym uniknięciu wślizgu Theo Dana przez Santiago Carrerasa i przyłożeniu między słupkami.

Kop Owena Farrella jednak udowodnił różnicę, bowiem obie drużyny zdobyły po dwa przyłożenia (dla Anglii – Ben Earl i Theo Dan, dla Argentyny – Tomas Cubelli i Carreras), ale kapitan reprezentacji Anglii wykazał się nieomylną celnością, wykorzystując cztery rzuty karne i dwa podwyższenia, dzięki czemu zdobył 16 punktów, zapewniając „Czerwono-Białym” zwycięstwo w meczu pocieszenia.

Kapitan reprezentacji Anglii – Owen Farrell
Kapitan reprezentacji Anglii – Owen Farrell EPA/PAP

Sanchez zmarnował karnego w końcowce i doprowadził „Pumy” do łez

W końcówce spotkania legenda Argentyny Nicolas Sanchez przeciągnął rzut karny obok bramki w swoim ostatnim występie w „Pumach”, doprowadzając swoją drużynę do łez goryczy.

Rozgoryczeni minimalną porażką w meczu o trzecie miejsce Pucharu Świata 2023 rugbiści Argentyny, zwani „Pumami” EPA/PAP

Anglia po raz pierwszy zdobyła brązowy medal Pucharu Świata po zwycięstwie w turnieju w 2003 roku i trzykrotnym zajęciu drugiego miejsca. Było to szczęśliwsze pożegnanie dla najczęściej występującego w reprezentacji Anglii zawodnika Bena Youngsa, który swój 127. i ostatni występ w Anglii uczcił medalem.